Connect with us

Nauka

UE „na łasce” rosyjskiej energetyki jako blok zawstydzony „spalaniem węgla jak nie jutro” | Nauka | Aktualności

Published

on

Kreml ograniczył dostawy gazu płynącego do Europy w oczekiwaniu na zatwierdzenie nowego gazociągu Nord Stream 2 w nadziei na przyspieszenie procesu certyfikacji. Zamiast tego niemieccy regulatorzy zawiesili akceptację systemu, który miał transportować gaz z Rosji do Niemiec z pominięciem Polski i Ukrainy.

Ten ruch może jeszcze bardziej rozwścieczyć rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, którego kolejny krok może wyrządzić jeszcze większe szkody UE, jeśli zdecyduje się wykorzystać swoją rozległą sieć rurociągów do ograniczenia większej ilości gazu napływającego do bloku.

Ceny gazu w Europie wzrosły w ciągu nocy do rekordowych poziomów, a niektóre kraje są teraz gotowe do powrotu do spalania węgla po tym, jak wzrosły obawy o niedobory energii.

Michael Shellenberger, autor Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All., napisał na Twitterze: „Przez dziesięciolecia zieloni mówili, że Europa może zamknąć swoje elektrownie jądrowe i polegać na źródłach odnawialnych i pewnym gazie ziemnym.

„W zeszłym tygodniu europejscy przywódcy naciskali na Afrykę i Indie, by zrezygnowały z węgla.

„Teraz Europa jest na łasce Rosji i pali elektrownie węglowe, jakby nie było jutra”.

Dzieje się tak po tym, jak 40 krajów zobowiązało się do stopniowego wycofywania węgla do 2030 r. na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow.

Jednak według Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, chociaż naukowcy muszą kupować pozwolenia na emisję dwutlenku węgla powyżej uzgodnionego poziomu, węgiel jest nadal tańszy niż gaz.

Na przykład w sierpniu w Niemczech energia wytworzona przy użyciu gazu wynosiła około 87 funtów za megawatogodzinę, a węgiel 81 funtów za megawatogodzinę.

Rosyjski minister energetyki ogłosił, że Rosja nie planuje stopniowego wycofywania paliw kopalnych w nadchodzących dziesięcioleciach, pomimo globalnych wysiłków na rzecz przejścia na czyste źródła energii.

W 2020 r. UE zużyła około 246 mln ton węgla brunatnego. To o 33 proc. mniej niż w 2018 r. i 64 proc. mniej niż w 1990 r.

READ  Kontrola zwierząt nazywana w Polsce „dziwną bestią”, to był rogalik

Sześć krajów odpowiada za 95 proc. zużycia węgla brunatnego w UE: Niemcy, Polska, Czechy, Bułgaria, Rumunia i Grecja.

Gdy wirus rozprzestrzenił się na całym świecie, zapotrzebowanie przemysłu na węgiel drastycznie spadło.

CZYTAJ WIĘCEJ: Archeologia: 146 000-letnia skamielina może być nowym gatunkiem ludzkim

Global Energy Review 2021 Międzynarodowej Agencji Energetycznej wykazał, że światowe zużycie węgla spadło o 4% w 2020 r. – największy spadek od II wojny światowej.

Jednak teraz pojawił się niepokojący trend.

Oczekuje się, że globalne ożywienie gospodarcze Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) odwróci ten spadek, przy wzroście popytu o 4,5% w porównaniu z poziomem z 2019 r.

Powiedzieli: „Gwałtowny wzrost produkcji energii z węgla w Azji stanowi trzy czwarte ożywienia w 2021 roku.

„Oczekuje się, że ceny gazu wzrosną również w 2021 r., co doprowadzi do pewnego powrotu do węgla, szczególnie w USA i UE”.

Alexander Novak powiedział Guardianowi, że Rosja „nie zobaczy, że osiągniemy szczyt w [gas] produkcja będzie wkrótce, „ponieważ apetyt na gaz na świecie będzie rósł przez kolejne dziesięciolecia, pomimo rosnącej liczby celów klimatycznych”.

To może postawić UE w złym świetle.

NIE PRZEGAP
Ostrzeżenie przed końcem świata: satelity NASA wywołują okropną atmosferę w poszukiwaniu [INSIGHT]
Ostrzeżenie przed trzęsieniem ziemi wśród topniejącego lodu: „Ziemia odgryzie się” [REVEAL]
Sondaż w Rosji: czy Wielka Brytania powinna skierować gaz do UE, jeśli Putin odetnie dostawy? [POLL]

Widzieliśmy już, jak Rosja całkowicie odcięła dostawy gazu tuż u progu UE po tym, jak Mołdawia ogłosiła w zeszłym miesiącu stan wyjątkowy.

W 2020 r. prawie 50% dostaw gazu do Niemiec pochodziło z Rosji, a 24% gazu do Francji również pochodziło z Rosji.

Jeśli ceny gazu będą nadal rosły, jeśli Putin jeszcze bardziej ograniczy przepływ gazu, istnieją obawy, że węgiel, najbrudniejsze paliwo kopalne, przyniesie jeszcze silniejszy zwrot.

READ  Okręg szkolny w Polsce głosuje nad kaucją w wysokości 5,1 miliona dolarów za systemy ogrzewania i wentylacji

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *