Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE krytykuje Polskę za wolność mediów, ponieważ projekt ustawy jest skierowany przeciwko nadawcom

Published

on

Discovery Inc. obiecało bronić swojego polskiego podmiotu przed ustawą, która zmusi amerykańską firmę do rezygnacji z kontroli nad największym prywatnym nadawcą w kraju i zwiększenia kontroli rządu nad mediami.

W zeszłym tygodniu ustawodawcy rządzącej polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość złożyli ustawę, zgodnie z którą posiadacze koncesji telewizyjnych i radiowych nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio kontrolowani przez firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To się uruchomiło Korekty ze strony rządu USA i Unii Europejskiej podczas Discovery Unit TVN powiedział, że to posunięcie ma na celu wyciszenie niezależnego dziennikarstwa. Polska partia rządząca była oskarżana przez krytyków o przejęcie władzy, a jej rząd był wielokrotnie pozywany przez unijną egzekutywę za podważanie standardów demokratycznych.

„Będziemy bronić naszego biznesu przed nadużyciami regulacyjnymi, działaniami na szkodę widzów i wszelką niepewnością co do sytuacji rynkowej, która może negatywnie wpłynąć na biznes w Polsce” – powiedział Discovery w poniedziałkowym oświadczeniu. według serwisu informacyjnego TVN.

Ustawa została wprowadzona po miesiącach wahań regulacyjnych w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie kanału informacyjnego TVN TVN24, który donosił o korupcji w nacjonalistycznym rządzie. Nie jest jasne, czy ustawa jest zgodna z umowami dwustronnymi, ponieważ USA chcą chronić swoje inwestycje.

Według Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, amerykańskie firmy zainwestowały ponad 62 miliardy dolarów w drugim po Niemczech kraju wschodnioeuropejskim i zatrudniają 267 tysięcy osób. TVN był wart 6,8 miliarda złotych (1,8 miliarda dolarów), kiedy kupił Scripps Networks Interactive Inc. w 2015 roku. Dwa lata później Discovery przejęło Scripps i przejęło kontrolę nad polskim nadawcą.

Kolejny sygnał

„Nowy projekt polskiej koncesji na nadawanie programów to kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w kraju” – powiedziała w poniedziałek Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości. „Uważnie śledzimy sytuację w związku z TVN24, której koncesja nie została jeszcze odnowiona.”

READ  Ludzie wychodzą ze zbombardowanego budynku teatru Mariupol – mówi ukraiński urzędnik
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.