Connect with us

Świat

UE chce powstrzymać masową migrację z Afganistanu – czytamy w projekcie deklaracji

Published

on

BRUKSELA, 30 sierpnia (Reuters) – Państwa Unii Europejskiej są zdeterminowane, aby zapobiec niekontrolowanej migracji z Afganistanu po przejęciu kraju przez talibów, wynika z projektu oświadczenia przygotowanego na wtorkowe spotkanie.

Rządy UE chcą uniknąć ponownego nawrotu chaotycznego napływu uchodźców i migrantów w 2015 r., który zaskoczył blok i zasiał wśród nich podziały, zachęcając do poparcia skrajnie prawicowych partii jako obozów w Grecji, Włoszech i rozrastających się gdzie indziej.

„Na podstawie wyciągniętych wniosków UE i jej państwa członkowskie są zdeterminowane, aby działać wspólnie, aby zapobiec ponownemu niekontrolowanemu nielegalnemu ruchowi migracyjnemu na dużą skalę w przeszłości, przygotowując skoordynowaną i uporządkowaną reakcję” – powiedzą na spotkaniu ministrowie spraw wewnętrznych. , mówi w projekcie oświadczenia, który był oglądany przez Reuters.

Sytuacja pojawiła się, gdy agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR ostrzegła, że ​​do końca roku nawet pół miliona Afgańczyków może opuścić swoje domy.

Tysiące Afgańczyków zostało ewakuowanych po zdobyciu stolicy Kabulu przez Talibów 15 sierpnia za pomocą ogromnego transportu powietrznego utworzonego przez siły zachodnie. Ale gdy operacja dobiega końca, wielu z nich pozostawiono niepewnemu losowi pod rządami twardogłowych islamistów.

UNHCR poprosił w poniedziałek o pomoc, mówiąc, że „poważny kryzys dopiero się rozpoczął” dla 39 milionów ludzi w Afganistanie.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi ponownie wezwał do utrzymania otwartych granic i współdzielenia odpowiedzialności większej liczby krajów z Iranem i Pakistanem, które już przyjmują 2,2 mln Afgańczyków.

„Transport powietrzny w Kabulu zakończy się za kilka dni, a tragedia, która się rozegrała, nie będzie już tak widoczna. Ale nadal będzie to codzienna rzeczywistość dla milionów Afgańczyków. Nie możemy się odwrócić” – powiedział Grandi w oświadczeniu. .

Na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli we wtorek ministrowie UE potwierdzą również zobowiązanie bloku do przeznaczania większych pieniędzy dla Afganistanu i krajów sąsiednich, chociaż świadczenie pomocy stało się bardziej skomplikowane od czasu przejęcia władzy przez talibów, poinformowali unijni urzędnicy.

READ  Blok INDIE organizuje dziś przed parlamentem marsz protestacyjny w związku z zawieszeniem parlamentarzystów | Najnowsze wiadomości Indie

„UE powinna także zwiększyć wsparcie dla krajów w bezpośrednim sąsiedztwie Afganistanu, aby potrzebujący byli odpowiednio chronieni, zwłaszcza w regionie” – czytamy w projekcie deklaracji ministrów.

Chociaż Turcja pomogła opanować kryzys z 2015 r., przyjmując miliony uciekinierów Syryjczyków z funduszy UE, Ankara jest mniej chętna do przyjęcia wielu Afgańczyków, ponieważ pandemia COVID-19 i spowolnienie gospodarcze obciążają usługi socjalne i bezpieczeństwa.

Ministrowie zobowiążą się również do powstrzymania nowych zagrożeń bezpieczeństwa ze strony Afganistanu dla obywateli UE, mówi projekt. Nie uwzględniono szczegółowych informacji na temat nowych środków.

Tymczasem Międzynarodowy Komitet Ratunkowy powiedział, że UE powinna stworzyć nowy program relokacji co najmniej 30 000 Afgańczyków z regionu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Organizacja charytatywna oszacowała, że ​​było już 2,6 miliona uchodźców afgańskich, w większości przyjętych przez Iran i Pakistan.

„UE musi utrzymać prawo do azylu dla osób uciekających z Afganistanu” – czytamy w oświadczeniu IRC. Caritas Europa wezwał także UE, by nie porzucała Afgańczyków.

Niezależnie od tego, szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, powiedział, że chce, aby blok utworzył wojskowe siły szybkiego reagowania, aby interweniować w przyszłych kryzysach i pomóc ustabilizować kruche demokracje za granicą.

Reportaż Robina Emmotta, montaż: Sabine Siebold i Angus MacSwan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *