Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE chce podjąć decyzję o uwolnieniu zamrożonych środków – DW – 23 lutego 2024

Published

on

UE chce podjąć decyzję o uwolnieniu zamrożonych środków – DW – 23 lutego 2024

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, mówi, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy unijnych dla Polski, uwalniających łącznie aż 137 miliardów euro (około 148,3 miliardów dolarów).

Dostęp do funduszy zapewni dramatyczny impuls inwestycyjny dla polskiej gospodarki, która została wstrząśnięta skutkami wojny na sąsiedniej Ukrainie.

Co ogłoszono?

„Mam dobrą wiadomość” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie. „W przyszłym tygodniu uczelnia przedstawi dwie decyzje w sprawie zablokowanych obecnie dla Polski funduszy europejskich”.

Pozytywna decyzja oznacza, że ​​Warszawa będzie mogła skorzystać z około 60 miliardów euro przeznaczonych na ożywienie gospodarki po pandemii Covid-19 i odejście od paliw kopalnych.

Polska mogłaby także uzyskać dostęp do około 76,5 miliarda euro z funduszy spójności na poprawę standardów życia w biedniejszych państwach członkowskich UE.

Co ma do tego Warszawa?

W zamian, Donalda Tuska Przyjazny UE rząd stoi przed zadaniem przełamania polityki dotychczasowej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), uwikłanej w spór z UE dotyczący reform sądownictwa i ingerencji w media państwowe.

Tusk obiecał odwrócenie polityki poprzedniego rządu, ale nadal spotyka się z silnym oporem ze strony sojuszników PiS, m.in Prezydent Polski Andrzej Duda Kto jest zobowiązany do podpisania nowych ustaw?

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przebywał we wtorek w Brukseli, aby przedstawić plan nowego rządu, który obejmuje przepisy mające na celu wycofanie kontrowersyjnych reform.

„Są to dla Polski sprawy na tyle fundamentalne, sprawy, o które tak wielu obywateli walczyło na ulicach, że po prostu musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić rządy prawa” – powiedział dziennikarzom Bodnar. „Teraz jest więcej pracy do wykonania”.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że nowy rząd Polski wykazał „wyraźne zobowiązanie” do naprawienia szkód, ale ostrzegł, że proces ten będzie długotrwały.

Prezydent Duda chce ułaskawić uwięzionych parlamentarzystów

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Jak UE ukarała Polskę?

Komisja Europejska uruchomiła w grudniu 2017 r. art. 7 Traktatu UE przeciwko Polsce – środek stosowany w ostateczności w przypadku zagrożenia praworządności.

Artykuł 7, który w 2018 roku wszedł w życie także wobec Węgier, teoretycznie może prowadzić do zawieszenia prawa głosu państwa.

Dziesiątki miliardów euro z funduszy naprawczych po pandemii Covid-19 zostały zamrożone w związku z zarzutami, że Warszawa podważyła niezawisłość sędziów i naruszyła demokratyczny podział władzy.

Kły proeuropejski Koalicja pod przewodnictwem Koalicji Obywatelskiej okazała się w październikowych wyborach najsilniejszą siłą w parlamencie, mimo oskarżenia PiS o wykorzystywanie swojej władzy do tworzenia skrajnie nierównych warunków wyborczych władza mediów publicznych.

rc/wd (Reuters, AP)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *