Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE atakuje Węgry i Polskę z nowymi uprawnieniami w zakresie praworządności

Published

on

Fotograf: David Paul Morris / Bloomberg

Unia Europejska mogłaby w tym roku zacząć karać przestępców prawa za pomocą nowego narzędzia sankcji, które pozwoliłoby krajom stracić miliardy euro, co jest znacznie szybsze niż wcześniej oczekiwano.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości, pomaga opracować wytyczne dotyczące wdrażania nowych uprawnień przez UE w celu karania krajów, które nie przestrzegają demokratycznych standardów bloku. Jedną z opcji jest zamrożenie 1,8 bln EUR (2,2 bln USD) środków z pakietu stymulacyjnego UE przed ich wypłatą.

„Będę promować system, w którym możemy sankcjonować potencjalne pieniądze, a nie pieniądze już wydane” – powiedziała Jourova w czwartek w wywiadzie dla Bloomberg. „To duża różnica, bo wtedy w tym roku będziemy mogli zrobić coś konkretnego”.

Ten nowy mechanizm praworządności, który wszedł w życie 1 stycznia, oznacza fundamentalną zmianę dla UE i daje Komisji, władzy wykonawczej bloku, prawo do wstrzymania płatności dla państw członkowskich po raz pierwszy z powodu powrotu demokracji. To zaniepokojenie węgierskiego premiera Viktora Orbana i jego polskiego odpowiednika Mateusza Morawieckiego, którzy naruszyli postulaty UE o cofnięcie konsolidacji władzy.

Dzięki ogromnemu funduszowi odzyskiwania wirusa koronawirusa UE, który jest częścią budżetu, rząd Orbána może stracić do 7,2 miliarda euro z unijnych dotacji. Ponadto harmonogram nakreślony przez Jourovę oznacza, że ​​nowe uprawnienia zaczną działać przed wyborami na Węgrzech na początku przyszłego roku. Partia Orbana pozostaje w tyle w sondażach przeciwko zjednoczonej opozycji, a sankcje finansowe mogą wpłynąć na jego szanse na odwrócenie tej sytuacji

Niemiecki kompromis

Po latach zawziętości partia Orbána wycofała się w czwartek z największego ugrupowania w UE i ugruntowała zerwanie z głównym nurtem politycznym w Europie. Premier Węgier powiedział w piątek państwowej stacji telewizyjnej, że planuje spotkać się z Morawieckim i Włochem Matteo Salvini w celu omówienia powołania jednego nowa partia nacjonalistyczna w bloku.

READ  Naomi Osaka jest mistrzem US Open. Takiego finału tenisa nie było od ćwierć wieku

Do tego momentu dwaj główni sprawcy byli w stanie chronić się nawzajem przed środkami karnymi, ponieważ niektóre sankcje bloku wymagają zgody 26 z 27 członków. Polska, w której najbliższe wybory parlamentarne zaplanowano na 2023 r., Może stracić nawet 23,9 mld euro dotacji z nowego planu naprawy.

Przywódcy UE uzgodnili nowy mechanizm na kontrowersyjnym szczycie w grudniu, na którym Niemcy negocjowały kompromis, w którym Węgry i Polska zrezygnowały z weta w zamian za opóźnienie we wprowadzeniu nowego instrumentu.

W ramach tej umowy mechanizm nie został jeszcze poddany przeglądowi przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Ale Jourova powiedziała, że ​​decyzję można podjąć już latem. Następnie powiedziała, że ​​będzie nalegać na Komisję, aby sfinalizowała wytyczne dotyczące korzystania z mechanizmu w ciągu dwóch miesięcy.

„Zwycięstwo” Orbana

Po osiągnięciu porozumienia politycznego w grudniu Węgry i Polska oświadczyły swoim wyborcom, że zasadniczo niemożliwe jest ograniczenie ich finansowania, ponieważ kryteria są tak wąskie. Orban posunął się nawet do żądania „zwycięstwa”, mówiąc ustawodawcom, że groźba weta dla jego kraju i Polski zmusiła UE do rezygnacji z planu uzależnienia pomocy od „warunków politycznych”.

Ale Jourova powiedziała, że ​​spróbuje wdrożyć tę zasadę szeroko, co można zastosować w różnych sytuacjach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.