Connect with us

Nauka

Twoja piątkowa odprawa – The New York Times

Published

on

Relacjonujemy decyzję Komunistycznej Partii Chin o podwyższeniu stanu Xi Jinpinga i pogłębiający się kryzys imigracyjny na granicy polsko-białoruskiej.

Przywódcy Chińskiej Partii Komunistycznej w czwartek zaaprobowali przepisanie 100-letniej historii partii, która umieściła Xi Jinpinga wśród gigantów kraju. Posunięcie to utorowało drogę do dalszej dominacji politycznej Xi.

Bez rywala ani pozornego spadkobiercy oczekuje się, że Xi zapewni sobie trzecią pięcioletnią kadencję jako sekretarz generalny partii na kongresie partii, który prawdopodobnie odbędzie się w 2022 roku. Jest najpotężniejszym przywódcą Chin od dziesięcioleci.

Detale: Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami czołowi przywódcy partii podnieśli Xi do pozycji równej Mao Zedongu, założycielowi komunistycznego reżimu w kraju, i Deng Xiaopingowi, głównemu architektowi boomu gospodarczego.

Kontekst: Uznanie Xi nadchodzi wraz z rozwojem Chin jako geopolitycznej potęgi. Pokonał pandemię Covid-19 stosunkowo dobrze po tym, jak początkowo nie powstrzymał rozprzestrzeniania się wirusa, ale Chiny stoją w obliczu ryzyka gospodarczego ze strony zadłużonych firm, a także rosnącej nieufności ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich.

W telewizji: Chociaż spotkanie odbyło się na osobności, zaraz potem rozpoczęło się publiczne uwielbienie przywódcy kraju zorganizowane przez państwo. Państwowa sieć telewizyjna podwoiła długość swoich wieczornych wiadomości, a dziesiątki identycznych pozytywnych komentarzy opublikowano w Internecie.


Impas na granicy polsko-białoruskiej nasilił się w czwartek, a oba kraje zagroziły, gdy tysiące migrantów pozostało uwięzionych wzdłuż ogrodzenia z drutu kolczastego na mrozie.

Przywódcy zachodni oskarżyli autokratycznego przywódcę Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o zorganizowanie kryzysu poprzez wydawanie wiz imigrantom z Bliskiego Wschodu i eskortowanie ich do granic państw członkowskich UE.

Łukaszenka powiedział, że może zatrzymać przepływ dużego rurociągu, który transportuje gaz ziemny z Rosji do Europy Zachodniej przez Białoruś, jeśli Zachód eskaluje sankcje.

READ  VOX POPULI: Horrors of Bucha Echo sowieckiej masakry 1940 w Katyniu, Polska

Rosnąca liczba: Ponieważ wielu migrantów jest wyczerpanych, zamrożonych i narażonych na działanie żywiołów, do tej pory zmarło osiem osób, mówią urzędnicy, ale rzeczywista liczba może być znacznie wyższa. Polskie media podały, że 14-letni chłopiec został zamrożony po białoruskiej stronie granicy.

Godny zacytowania: „Staliśmy się jak kurczak w klatce z rąk polskiej i białoruskiej policji” – powiedział jeden z migrantów. „Jeden z nich nie wpuści nas do Mińska, a drugi nie wpuści nas”.

Polityka: Twarde stanowisko Polski w sprawie kryzysu migracyjnego dobrze współgrało z jej prawicową bazą nacjonalistyczną, która w czwartek zorganizowała marsz z okazji Święta Niepodległości przez centrum Warszawy.


W pierwszym tygodniu listopada Europa była odpowiedzialna za około dwie trzecie z 3,1 miliona nowych zgłoszonych zakażeń koronawirusem na całym świecie i ponad połowę z 48 000 zgonów zgłoszonych na całym świecie, co stanowi 10-procentowy wzrost liczby zgonów w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Według WHO najwyższe wskaźniki śmiertelności miały miejsce w Rosji, Ukrainie i Rumunii w pierwszym tygodniu listopada. Według danych WHO, liczba nowych infekcji była najwyższa w Rosji, Wielkiej Brytanii i Turcji.

Tendencja jest sprzeczna z trajektorią innych regionów: zgłoszona nowa śmiertelność Covida na świecie spadła o 4% w tym samym okresie, a liczba nowych przypadków pozostała stabilna.

Władze w niektórych krajach, takich jak Holandia, nałożyły ograniczenia wymagające masek na twarz i przepustek na szczepionki w niektórych obszarach. Dalsze ograniczenia blokujące dla niezaszczepionej populacji Austrii są prawdopodobne, ponieważ liczba nowych przypadków gwałtownie rośnie, powiedziała w czwartek kanclerz.

Szczepionki: W Rumunii, gdzie tylko około 40% populacji jest w pełni zaszczepionych, zgony z powodu koronawirusów osiągnęły rekordowy poziom. W Niemczech, gdzie dwie trzecie populacji jest w pełni zaszczepionych, każdego dnia odnotowuje się dziesiątki tysięcy nowych przypadków, najwięcej w kraju od początku pandemii.

READ  Polska może być pionierem polityki klimatycznej w regionie (wywiad)

Oto najnowsze aktualizacje i mapy dotyczące pandemii.

W innych opracowaniach:

Kiedy „Chicago” zostało otwarte w 1975 roku, nie było to sukcesem. Zainspirowany sensacyjnymi procesami o morderstwo, musical w stylu wodewilowym opowiada o postaci Roxie Hart, która zyskała sławę po tym, jak zamordowała swojego kochanka. Spektakl „wydawał się wtedy zbyt zimny, by być naprawdę kochanym”, napisał Ben Brantley w The Times, wskazując na tematy serialu „chciwość, korupcja, przemoc, wyzysk, cudzołóstwo i zdrada”.

Ale potem nastąpiła uproszczona przebudowa produkcji w 1996 roku, która bulgotała „jak stary szampan”, napisał Brantley. „Chicago” stał się najdłużej emitowanym amerykańskim musicalem w historii Broadwayu i zdobył sześć nagród Tony, nagrodzony Oscarem filmową adaptację i ponad 30 międzynarodowych reprodukcji.

Program pozostał świeży dzięki pomocy błyskotliwych członków obsady: piosenkarzy, takich jak Patti LaBelle i Usher, gwiazdy filmowe, takie jak Brooke Shields i Patrick Swayze, a nawet osobowości z reality show, takie jak NeNe Leakes. „To nie jest sztuczka: nie akceptujemy nikogo, kto nie potrafi pracować na scenie” — powiedział producent Barry Weissler. „Byli ludzie – nawet ważni ludzie w muzycznym biznesie – którzy nie mogli wejść na scenę, więc nie mogli dostać się na koncert”.

Z okazji 25. rocznicy renesansu Juan A. Ramírez rozmawiał z kompozytorem, producentami i aktorami musicalu o jego historii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.