Connect with us

Świat

Trzęsienie ziemi w Pakistanie: co najmniej 20 zabitych po trzęsieniu o sile 5,9 w prowincji Beludżystan

Published

on

Trzęsienie ziemi miało miejsce w pobliżu odległego, górzystego dystryktu Harnai w prowincji Beludżystan około godziny 3 nad ranem czasu lokalnego Badania geologiczne USA (USGS).

USGS początkowo zmierzył trzęsienie o magnitudzie 5,7, ale kilka godzin później skorygował je do 5,9. Ponadto głębokość została dostosowana z 20,8 km (12,9 mil) do 9 km (5,6 mil).

Według rezydenta Zafara Khana Tareena trzęsienie spowodowało przerwy w dostawie prądu i uszkodzenia w całym Harnai. Dzielnica składa się z wielu rozproszonych wiosek z prostymi lepiankami, w których mieszkają społeczności górnicze.

„Wyszliśmy w tym samym czasie i zabraliśmy ze sobą nasze dzieci. Dzięki Bogu wszyscy w naszym domu są bezpieczni. Jednak dach i ściany domu zostały mocno zniszczone” – powiedział.

„Prawie wszystkie sklepy również się zawaliły, a na każdej ulicy w wioskach… jedna lub dwie osoby zginęły, a wśród rannych jest wiele dzieci”.

Muhammad Ali, który mieszka w Harnai, powiedział, że jego córka zginęła, gdy zawalił się pokój w jego domu. Inne pokoje również zostały poważnie uszkodzone, z pęknięciami na ścianach, powiedział.

„Kiedy wczoraj w nocy nawiedziło trzęsienie ziemi, wielu ludzi wybiegło ze swoich domów. My też uciekliśmy, ale jedna z moich córek zmarła, a dwie inne dziewczyny zostały pozostawione i ranne” – powiedział.

W poście na Twitterze w czwartek premier Pakistanu Imran Khan wyraził swój żal z powodu śmierci w trzęsieniu ziemi.

„Zaleciłem natychmiastową pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Harnai w Beludżystanie i natychmiastową ocenę szkód, aby w porę uzyskać pomoc i odszkodowanie. Moje kondolencje i modlitwy kieruję do rodzin, które straciły bliskich” – napisał.

Komisarz dystryktu Harnai Sohail Afridi powiedział, że trwają działania ratunkowe.

„Akcja ratunkowa trwa od 3 w nocy. Ranni zostali przywiezieni do szpitala helikopterem” – powiedział Afridi. Sytuacja jest „obecnie pod kontrolą”.

Wiejska lokalizacja Harnai utrudnia dostęp, poinformowała CNN organizacja charytatywna Edhi Foundation.

Według Balochistan Levies Force, paramilitarnej grupy organów ścigania prowincji, droga do dystryktu została zablokowana przez osuwisko. A Wideo Opublikowane przez grupę na Twitterze urzędnicy ujawnili, którzy pracowali przy oczyszczaniu ulicy i ręcznym usuwaniu gruzu w reflektorach dwóch pojazdów.
Ostatni raz poważne trzęsienie ziemi nawiedziło Beludżystan w wrzesień 2013. Trzęsienie o sile 7,7 wstrząsnęło odległym, słabo zaludnionym obszarem Avaran, zabijając co najmniej 330 osób i raniąc 445 innych.
READ  Nowa Zelandia: Sąd skazał sprawcę masakry w Christchurch. Pierwsze takie zdanie w historii

Sophia Saifi z CNN relacjonowała z Karaczi i Azaz Syed z Islamabadu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.