Connect with us

Świat

Trzęsienie ziemi w Indonezji zabija kilkanaście osób i rani setki

Published

on

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera nawiedziło północno-zachodnie wybrzeże wyspy Sulawesi w Indonezji w wczesny piątek. Co najmniej 35 osób zginęło, domy zniszczone, szpital spłaszczony, doszło do osunięć ziemi.

Ratownicy szukali uwięzionych w gruzach ludzi. Mówi się, że ponad 600 osób zostało rannych w trzęsieniu między nadmorskimi miastami Mamuju i Majene w głębi lądu. Nie wydano żadnego ostrzeżenia przed tsunami.

„Boję się powiedzieć, ile jest zgonów” – powiedział Ardiansyah, funkcjonariusz pogotowia ratunkowego z prowincji West Sulawesi, który używa imienia jak wielu Indonezyjczyków. „Ewakuujemy się i nadal budujemy schrony. Wiele osób jest pochowanych pod ruinami. “

Darno Majid, szef agencji ochrony ludności prowincji West Sulawesi, poinformował w piątek po południu, że w trzęsieniu zginęło co najmniej 35 osób. Lokalni urzędnicy ds. Katastrof powiedzieli, że większość ofiar śmiertelnych miała miejsce w Mamuju, większym z dwóch nadmorskich miast.

Przedstawiciele katastrofy powiedzieli, że spodziewają się, że liczba ofiar śmiertelnych i rannych w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi wzrośnie, ponieważ otrzymali informacje z odciętych obszarów. Co najmniej jeden most został zniszczony, drogi uszkodzone, a komunikacja ograniczona. Uszkodzone zostało również biuro wojewody w Mamuju.

Film opublikowany przez indonezyjską Agencję Ochrony Ludności przedstawia dziewczynę, zidentyfikowaną jedynie jako anioł, uwięzioną w ruinach domu swojej rodziny. Przez dziurę w gruzach widać tylko jej twarz. Co najmniej trzech innych zostało uwięzionych wraz z nią w domu, powiedzieli urzędnicy.

Na filmie mówi ratownikom, że słyszy głos innej dziewczyny, która jest uwięziona w pobliżu i nie może się poruszyć.

Ratownik pyta: „Czy ona nadal oddycha?”

Anioł odpowiada: „Wciąż. Ale to jest trudne.”

W Mamuju szpital Mitra upadł w wyniku trzęsienia. Urzędnicy powiedzieli, że w środku było uwięzionych co najmniej pięć pielęgniarek i pacjentów. Szpital Rządowy Mamuju również został poważnie uszkodzony – poinformowali urzędnicy. Nie było jasne, czy ktoś zginął w którymkolwiek z dwóch szpitali.

READ  Szef WHO: To nie będzie ostatnia pandemia

Wieża kontroli lotów na lotnisku handlowym Mamuju została uszkodzona w wyniku trzęsienia, a zadania kontroli lotów przejęło biuro kontroli lotów w Makassar, na południe od Mamuju.

Władze ostrzegły społeczeństwo, aby unikać budynków z powodu możliwości kolejnego poważnego trzęsienia ziemi. Tysiące ludzi szukało schronienia w schroniskach doraźnych.

Sześć wstrząsów o sile 2,9 i większej zarejestrowano w ciągu 12 godzin poprzedzających wielkie trzęsienie o godzinie 2:28 czasu lokalnego. W ciągu następnych godzin zarejestrowano dziewięć wstrząsów wtórnych.

Indonezja znajduje się na tak zwanym pierścieniu ognia, linii aktywności sejsmicznej i wulkanicznej, która okrąża większość Oceanu Spokojnego i jest bardzo podatna na trzęsienia ziemi i tsunami. W 2018r trzęsienie ziemi na wyspie Lombok zabił setki osób i spowodował trzęsienie ziemi i tsunami przez Erupcja wulkanu Anak Krakatau Setki innych zabitych na wyspach Jawa i Sumatra.

Muktita Suhartono przyczynił się do powstania relacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *