Connect with us

Świat

Organizacja Narodów Zjednoczonych potępia rosyjską próbę aneksji części Ukrainy

Published

on

Organizacja Narodów Zjednoczonych potępia rosyjską próbę aneksji części Ukrainy

ONZ, 12 października (Reuters) – Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w środę zdecydowanie potępiło rosyjską „próbę nielegalnej aneksji” czterech częściowo okupowanych regionów na Ukrainie, wzywając wszystkie kraje do nieuznawania tego posunięcia, co spowodowało wzmocnienie międzynarodowej izolacji dyplomatycznej Moskwy ponieważ najechał swoich sąsiadów.

Trzy czwarte 193-osobowego Zgromadzenia Ogólnego — 143 krajów — głosowało za rezolucją, która potwierdziła również suwerenność, niezależność, jedność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

„To niesamowite” – powiedział dziennikarzom ambasador Ukrainy przy ONZ Siergiej Kyslytsya, stojąc obok ambasador USA przy ONZ Lindy Thomas-Greenfield, która powiedziała, że ​​wynik pokazał, że Rosja nie może zastraszyć świata.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Przeciw uchwale zagłosowały tylko cztery kraje wraz z Rosją – Syria, Nikaragua, Korea Północna i Białoruś. 35 krajów wstrzymało się od głosu, w tym strategiczny partner Rosji Chiny, podczas gdy reszta się nie zgodziła.

„Dziś to Rosja napada na Ukrainę. Ale jutro może to być inny naród, którego terytorium zostanie naruszone. To ty. Ty możesz być następny. Czego oczekiwałbyś od tej izby?” Thomas-Greenfield powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu przed głosowaniem.

We wrześniu Moskwa ogłosiła aneksję czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy – Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – po przeprowadzeniu tzw. referendów. Ukraina i jej sojusznicy nazwali sondaże nielegalnymi i przymusowymi.

Głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym nastąpiło po rosyjskim weto w zeszłym miesiącu w sprawie podobnej rezolucji w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu przed głosowaniem, że rezolucja jest „upolityczniona i otwarcie prowokacyjna”, dodając, że „może zniweczyć wszelkie wysiłki zmierzające do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania kryzysu”.

’PODWÓJNE STANDARDY’

Posunięcia w ONZ odzwierciedlają to, co wydarzyło się w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. Walne Zgromadzenie podjęło następnie uchwałę unieważniającą referendum 100 głosami za, 11 przeciw i 58 formalnych wstrzymujących się.

Chiny wstrzymały się w środę, ponieważ uważają, że rezolucja nie pomoże, powiedział zastępca ambasadora Chin przy ONZ Geng Shuang.

„Wszelkie działania podjęte przez Zgromadzenie Ogólne powinny sprzyjać deeskalacji sytuacji i szybkiemu wznowieniu dialogu oraz promowaniu politycznego rozwiązania tego kryzysu” – powiedział.

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie lobbowały przed środowym głosowaniem. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zwołał we wtorek wirtualne spotkanie z dyplomatami z ponad 100 krajów.

Zdobyli dziesiątki głosów więcej niż w 2014 roku, przewyższając 141 krajów, które głosowały za potępieniem Rosji i zażądały wycofania swoich wojsk z Ukrainy w ciągu tygodnia od inwazji 24 lutego.

Moskwa próbowała następnie przełamać swoją międzynarodową izolację. Gdy Rosja i Zachód walczą o wpływy dyplomatyczne, niektóre państwa – szczególnie na Globalnym Południu – obawiają się zapłacić cenę uwięzienia w intensywnej rywalizacji geopolitycznej.

„Ubolewamy nad polityką podwójnych standardów potężnych światowych, jeśli chodzi o Afrykę” – powiedział w środę na Zgromadzeniu Ogólnym ambasador ONZ Georges Nzongola-Ntalaja.

„Wspieramy Ukrainę. Chcemy, aby wojna się skończyła – powiedział. „Ale chcielibyśmy, aby społeczność międzynarodowa podjęła podobne działania przeciwko innym sytuacjom na świecie, w których kraje są atakowane i okupowane”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Michelle Nichols; Adaptacja Costasa Pitasa i Granta McCool

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *