Connect with us

Świat

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: „Co zrobimy, gdy nadejdzie kolejna katastrofa?” Afgańczycy stoją w obliczu kryzysu na wszystkich frontach

Published

on

Powolna reakcja, spotęgowana międzynarodowymi sankcjami i dziesięcioleciami złego zarządzania, dotyka ludzi, którzy pracują na polu humanitarnym, takich jak Obaidullah Baheer, wykładowca sprawiedliwości okresu przejściowego na Amerykańskim Uniwersytecie Afganistanu. „To bardzo patchworkowe rozwiązanie problemu, o którym musimy myśleć w perspektywie średnio- i długoterminowej… co zrobimy, jeśli wydarzy się (kolejna katastrofa)?”, powiedział CNN przez telefon.

W środę we wczesnych godzinach porannych w pobliżu miasta Khost na granicy z Pakistanem nawiedziło trzęsienie o sile 5,9 stopnia. Oczekuje się, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie, ponieważ wiele domów w okolicy zbudowano z drewna, błota i innych materiałów. szkoda.

Organizacje humanitarne koncentrują się na tym obszarze, ale pomoc może zająć kilka dni, aby dotrzeć do dotkniętych regionów, które są jednymi z najbardziej odległych w kraju.

Szef komunikacji UNICEF w Afganistanie, Sam Mort, powiedział CNN, że pilna pomoc, którą wysłała, aby pomóc poszkodowanym rodzinom, ma dotrzeć do wiosek dopiero w sobotę. Według Anity Dullard, rzeczniczki MKCK ds. Azji i Pacyfiku, zespoły wysłane przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) jeszcze nie przybyły.

„Wyzwania, przed którymi stoimy, to przede wszystkim wyzwania geograficzne i logistyczne, ponieważ obszar ten jest tak odległy, wiejski i górzysty. Już wczoraj mieliśmy tu dużo deszczu, a połączenie deszczu i trzęsień ziemi spowodowało osunięcia się ziemi w niektórych obszarach, utrudniając przejazd przez drogi” – powiedział CNN z UNICEF-u Mort.

Trzęsienie zbiegło się w czasie z ulewnym deszczem monsunowym i wiatrem między 20 a 22 czerwca, co utrudniło poszukiwania i loty helikopterem.

Podczas gdy medycy i ratownicy z całego kraju próbują uzyskać dostęp do tego miejsca, oczekuje się, że pomoc będzie ograniczona, ponieważ wiele organizacji wycofało się z kraju zależnego od pomocy, gdy talibowie przejęli władzę w sierpniu zeszłego roku.

Pozostałe są rozciągnięte cienko. W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że ​​zmobilizowała „wszystkie zasoby” z całego kraju, a zespoły w terenie zapewniają leki i pomoc w nagłych wypadkach. Ale, jak ujął to jeden z urzędników WHO, „Zasoby są napięte, nie tylko w tym regionie”.

READ  Obrady toczące się w procesie śledczym Trump-Rosja

Niechęć społeczności międzynarodowej do radzenia sobie z talibami i „bardzo chaotyczna biurokracja ugrupowania, która utrudnia uzyskanie informacji z jednego źródła” stworzyły lukę komunikacyjną w akcji ratunkowej, według Baheera, który również założył grupę pomocową Save is Afgańczycy z głodu – powiedział.

„W istocie chodzi o to, jak polityka stworzyła tę lukę komunikacyjną, nie tylko między krajami a talibami, ale także między międzynarodowymi organizacjami pomocowymi a talibami” – dodał.

Baheer podaje przykład, w jaki sposób działał jako pośrednik informacyjny ze Światowym Programem Żywnościowym i innymi organizacjami pomocowymi, informując je, że afgańskie Ministerstwo Obrony oferuje pomoc w transporcie lotniczym organizacji humanitarnych na obszary ciężko dotknięte.

Tymczasem niektórzy ludzie spędzali noc w prowizorycznych schronach na świeżym powietrzu, podczas gdy ratownicy używali latarek do poszukiwania ocalałych. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że zniszczono 2000 domów. Zdjęcia z mocno dotkniętej prowincji Paktika, gdzie odnotowano większość zgonów, pokazują domy obrócone w pył i gruz.

Urzędnicy twierdzą, że pomoc dociera do dotkniętych obszarów.

Według oficjalnego konta afgańskiego Ministerstwa Obrony na Twitterze, rząd do tej pory rozprowadzał żywność, namioty, odzież i inne artykuły humanitarne w prowincjach dotkniętych trzęsieniem ziemi. Dodała, że ​​​​zespoły medyczne i humanitarne rozmieszczone przez rząd afgański są już obecne na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi i próbują przetransportować rannych drogą lądową i powietrzną do placówek medycznych i ośrodków zdrowia.

„Dywan nakłada sankcje na cały kraj i cały naród”

Chociaż kryzys gospodarczy w Afganistanie trwał od lat z powodu konfliktu i suszy, pogrążył się na zupełnie nowym poziomie po przejęciu władzy przez talibów, co skłoniło Stany Zjednoczone i ich sojuszników do zamrożenia około 7 miliardów dolarów rezerw walutowych kraju i odcięcia finansowania międzynarodowego.

Stany Zjednoczone nie są już obecne w Afganistanie po pospiesznym wycofaniu swoich wojsk i upadku byłego wspieranego przez USA rządu afgańskiego. Jak prawie wszystkie inne narody, nie ma oficjalnych relacji z rządem talibów.

READ  Belgijski rolnik był zirytowany kamieniem na ścieżce jego traktora. Przeniósł go i granicę francuską

Ten ruch sparaliżował afgańską gospodarkę i pogrążył wielu z 20-milionowej populacji w poważnym kryzysie głodowym. Miliony Afgańczyków są bezrobotne, pracownicy rządowi nie otrzymują wynagrodzenia, a ceny żywności poszybowały w górę.

Dziecko stoi w pobliżu domu zniszczonego przez trzęsienie ziemi 23 czerwca w dystrykcie Bernal w prowincji Paktika.

Baheer mówi, że sankcje „boli nas tak bardzo”, że Afgańczycy walczą o wysyłanie pieniędzy rodzinom dotkniętym trzęsieniem ziemi.

„Fakt, że prawie nie mamy systemu bankowego, fakt, że nie drukowaliśmy ani nie sprowadziliśmy do kraju żadnej nowej waluty w ciągu ostatnich dziewięciu do 10 miesięcy, nasze aktywa są zamrożone… te sankcje nie działają”. powiedział.

Dodał: „Jedynymi sankcjami, które mają sens moralny, są sankcje ukierunkowane na konkretne osoby, a nie kary na cały kraj i ludzi za pomocą dywaników”.

Chociaż „sankcje dotknęły znaczną część kraju, istnieje zrzeczenie się pomocy humanitarnej, więc wprowadzamy je, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących” – powiedział CNN Mort z UNICEF.

Talibowie „nie powstrzymują nas przed szerzeniem czegoś takiego, wręcz przeciwnie, umożliwiają nam” – dodała.

Eksperci i urzędnicy twierdzą, że najpilniejsze pilne potrzeby obejmują zaopatrzenie medyczne i transport dla rannych, schronienie i zaopatrzenie dla przesiedlonych, żywność i wodę oraz odzież.

Afgańczyk szuka swoich rzeczy w gruzach domu zniszczonego przez trzęsienie ziemi.

ONZ rozprowadza zaopatrzenie medyczne i rozmieszcza mobilne zespoły medyczne w Afganistanie – ale ostrzega, że ​​nie ma możliwości poszukiwania i ratowania.

Baheer do CNN W środę że talibowie mogli wysłać tylko sześć helikopterów ratunkowych, „ponieważ Stany Zjednoczone unieruchomiły większość samolotów podczas wycofywania się, niezależnie od tego, czy należały do ​​sił afgańskich, czy do nich”.

Według Mohammada Ali Saifa, rzecznika rządu regionalnego, Pakistan zaoferował swoją pomoc, otworzył przejścia graniczne w północnej prowincji Khyber Pakhtunkwa i zezwolił rannym Afgańczykom na wjazd do kraju bez wiz na leczenie.

„400 rannych Afgańczyków przeniosło się dziś rano do Pakistanu na leczenie, a napływ ludzi nadal trwa. Oczekuje się, że do końca dnia liczby te wzrosną, powiedział Saif w rozmowie z CNN.

READ  Sekretarz prasowy Białego Domu nie wiedział o prośbie Trumpa o skierowanie go do tajnych służb

Pakistan poważnie ograniczył wjazd Afgańczyków przez lądowe przejście graniczne od czasu przejęcia władzy przez talibów.

Robert Shackleford, Yong Xiong, Jessie Yeung, Sophia Saifi, Mohammed Shafi Kakar i Aliza Kassim przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.