Connect with us

Nauka

Trzecia Polsko-Francuska Nagroda Naukowa przyznana

Published

on

Trzecia Polsko-Francuska Nagroda Naukowa przyznana

Profesor Denis Jacquemin (Uniwersytet w Nantes i Francuski Instytut Uniwersytecki) oraz profesor Daniel Gryko (Instytut Chemii Organicznej PAN) otrzymali polsko-francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i Francuskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe wynikające z polsko-francuskiej współpracy badawczej.

Fundacja i Akademia doceniły pracę badaczy w zakresie syntezy organicznej i obliczeń mechaniki kwantowej barwników. Opierając się na uzupełniających się umiejętnościach w zakresie syntezy organicznej i chemii obliczeniowej, współpraca Jacquemina i Gryko zaowocowała opracowaniem wysokowydajnych barwników fluorescencyjnych. Jego badania poczyniły znaczne postępy w dziedzinie materiałów luminescencyjnych, pomagając odkryć nowe związki aromatyczne i przewidzieć ich właściwości fotofizyczne jeszcze przed syntezą. Potencjalne zastosowania nowych barwników są liczne i mogą obejmować kopolimery o małej przerwie wzbronionej, tranzystory organiczne, ogniwa słoneczne, diody elektroluminescencyjne bliskiej podczerwieni i inne. Kolejnym celem badawczym zdobywców nagród jest osiągnięcie 20% efektywności emisji w bliskiej podczerwieni.

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa przyznawana jest w konkursie co dwa lata. W edycji 2024 zgłoszono 29 nominacji. Zgłoszonych przez Fundację Nauki Polskiej i Francuską Akademię Nauk jury złożone z wybitnych naukowców z Francji i Polski wyłoniło zwycięzców. Każdy zwycięzca otrzyma 15 000 euro, ufundowane przez Fundację Nauki Polskiej i Zygmunta Zaleskiego Stichting.

Fundacja Nauki Polskiej, francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Badań Naukowych i Innowacji (MESRI) oraz Francuska Akademia Nauk ustanowiły Nagrodę w 2019 roku z okazji Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Do tej pory nagrodą uhonorowano trzy pary współpracujących naukowców z Polski i Francji.

Uroczystość wręczenia nagród w trzecim konkursie odbędzie się jesienią w Warszawie.

Więcej informacji:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *