Connect with us

Świat

„Tryb goblina” to Słowo Roku 2022 Oxford University Press

Published

onCNN

Kiedy to czytasz, rozejrzyj się wokół siebie. nadal jesteś w łóżku? Czy na podłodze leżą stosy ubrań i pudełka z jedzeniem na wynos? Czy masz okruchy chipsów na pościeli? Czy złamałeś rutynę dbania o siebie więcej razy, niż możesz zliczyć? Nie przejmuj się? Jeśli tak, możesz już być w „trybie goblina” – wybranym przez publiczność jako ten Oksfordzkie Słowo Roku 2022.

Według Oxford University Press (OUP), wydawcy Oxford English Dictionary, termin slangowy odnosi się do rodzaju zachowania, które jest „nieprzepraszająco zadowolone z siebie, leniwe, niechlujne lub chciwe, zazwyczaj w sposób, który jest sprzeczny z normami społecznymi lub oczekiwaniami. „’ – cechy, które mogły być znane wielu osobom podczas lockdownu.

Media społecznościowe mogą przedstawiać wyidealizowane wersje samodoskonalenia, od wstawania o 5 rano i picia zielonego koktajlu po prowadzenie dziennika, ćwiczenia i planowanie cotygodniowego przygotowywania posiłków.

Ta epoka może być na drodze do wyścia. W jego miejsce jest tryb Goblin – przeciwieństwo próby doskonalenia się.

Słowo Roku OUP – znane również jako Oksfordzkie Słowo Roku – zostało po raz pierwszy wybrane przez publiczność. Grupa leksykografów z OUP dała ludziom do wyboru: „tryb goblina”, „metawszechświat’ i „#IStandWith”.

„Tryb goblina” triumfował, zdobywając 318 956 głosów – 93% całości. „Metaverse” zajął drugie miejsce, a „#IStandWith” trzecie.

Casper Grathwohl, prezes Oxford Languages ​​of the OUP, – czytamy w poniedziałkowym komunikacie prasowym że „poziom zaangażowania w kampanię całkowicie nas zaskoczył”.

„Biorąc pod uwagę rok, który właśnie przeżyliśmy, „Tryb goblina” rezonuje z nami wszystkimi, którzy czują się w tym momencie nieco przytłoczeni. Z ulgą zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jesteśmy wyidealizowanymi, wyselekcjonowanymi osobowościami, które powinniśmy przedstawiać na naszych kanałach na Instagramie i TikToku” – powiedział.

Termin ten został po raz pierwszy użyty w 2009 roku, ale stał się wirusowy w mediach społecznościowych na początku tego roku, powiedział OUP. Zepsuł się po tym, jak fałszywy nagłówek twierdził, że raper znany wcześniej jako Kanye West i Julia Fox rozstali się po tym, jak „przeszła w tryb goblina”.

„Termin ten zyskał popularność w następnych miesiącach, gdy ograniczenia związane z Covidem zostały złagodzone w wielu krajach, a ludzie częściej wychodzili z domów” – twierdzi OUP.

„Najwyraźniej uchwycił panujący nastrój jednostek odrzucających ideę powrotu do„ normalnego życia ”lub buntujących się przeciwko coraz bardziej nieosiągalnym standardom estetycznym i niezrównoważonemu stylowi życia, które są prezentowane w mediach społecznościowych”.

Popularność tego terminu może również wynikać z rozwoju nowych serwisów społecznościowych, takich jak Bądź szczery, gdzie raz dziennie użytkownicy są losowo proszeni o opublikowanie zdjęcia tego, co robią. Żegnaj starannie wyselekcjonowane kanały mediów społecznościowych. Witaj trybie goblina.

Komunikat prasowy zawiera przykłady użycia tego terminu. Wśród najżywszych cytowano w Strażnik: „Tryb goblina jest jak budzenie się o drugiej w nocy i wkraczanie do kuchni w samej długiej koszulce, żeby zrobić dziwną przekąskę, na przykład stopiony ser na słono”.

„Ludzie obejmują swojego wewnętrznego krasnoludka, a wyborcy wybierają„ tryb leprechauna ”, jak mówi Słowo Roku, koncepcja prawdopodobnie się utrzyma” – dodał Grathwohl.

READ  Alaksandr Łukaszenka: Znajdziemy każdego demonstranta
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *