Connect with us

technologia

Trwają rozmowy na temat izraelskiego modelu bezpieczeństwa dla Ukrainy – mówi Duda WSJ – The First News

Published

on

Trwają rozmowy na temat izraelskiego modelu bezpieczeństwa dla Ukrainy – mówi Duda WSJ – The First News

Duda powiedział, że porozumienie w sprawie bezpieczeństwa w stylu izraelskim dla Ukrainy będzie priorytetem dla transferów broni i zaawansowanych technologii.
Leszka Szymańskiego/PAP

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w rozmowie z Wall Street Journal (WSJ), że sojusznicy i partnerzy z NATO dyskutują o udzieleniu Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa na wzór Izraela.

Powiedział, że umowa bezpieczeństwa w stylu izraelskim dla Ukrainy będzie priorytetem dla transferów broni i zaawansowanej technologii.

Duda przyznał też, że rozmawiał na ten temat z prezydentem USA Joe Bidenem podczas jego wizyty w Polsce w lutym.

Dodał, że Rosja musi zrozumieć, że Ukraina ma te gwarancje bezpieczeństwa i że nie wygasną one z czasem ani z powodu zmęczenia wojną na Zachodzie.

Duda powiedział też, że taka umowa nie będzie powiązana z negocjacjami pokojowymi między Ukrainą a Rosją. Według źródeł WSJ miałoby to być związane z procesem ubiegania się Ukrainy o członkostwo w NATO, ale jednocześnie nie wiązałoby się z konfliktem sojuszu z Rosją.

Zdaniem polskiego prezydenta jest zrozumiałe, że Ukraina nie może zostać członkiem NATO, jeśli na jej terytorium toczy się wojna wywołana przez Rosję. Ale jest też jasne, dodał, że z powodu tej wojny Ukraina modernizuje swoją armię i zbliża się do NATO.

Fabrice Pothier, jeden ze współautorów pierwotnego planu, były wysoki rangą urzędnik NATO i doradca byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, powiedział, że zgodnie z propozycją USA będą głównym gwarantem umowy z europejskim NATO uczestniczą również narody.

WSJ napisał, że wyżsi urzędnicy w kilku europejskich stolicach, w tym w Paryżu i Berlinie, powiedzieli, że zasadniczo zgadzają się z planem.

WSJ poinformowało również, że podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie zostanie powołana Rada Ukraina-NATO, która będzie bramą do przyszłego członkostwa Ukrainy w sojuszu. W ramach tej struktury Ukraina miałaby prawo do zwoływania posiedzeń Rady i zwracania się o pomoc. Poszczególne państwa członkowskie mogłyby odpowiedzieć na prośby Kijowa.

READ  Mówi się, że Black Ops Cold War ma zamurowane konsole PS5
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *