Connect with us

Świat

Trump zapytał o śledztwo IRS w sprawie urzędników FBI, były konsultant mówi pod przysięgą

Published

on

Trump zapytał o śledztwo IRS w sprawie urzędników FBI, były konsultant mówi pod przysięgą

John F. Kelly, który służył jako zastępca szefa sztabu byłego prezydenta Donalda J. Trumpa w Białym Domu, powiedział w oświadczeniu pod przysięgą, że pan Trump mówił o Urzędzie Skarbowym i innych agencjach federalnych rozprawiających się z dwoma agentami FBI zaangażowanymi w Urzędnicy mają za zadanie zbadać powiązania jego kampanii z Rosją.

Pan Kelly powiedział, że jego wspomnienie tego, co powiedział mu Trump, opiera się na notatkach, które zrobił w 2018 roku. Pan Kelly udostępnił kopie swoich notatek prawnikom jednemu z funkcjonariuszy FBI, który publicznie złożył oświadczenie w sądzie.

„Prezydent Trump zakwestionował, czy dochodzenie prowadzone przez Internal Revenue Service lub inne agencje federalne powinno być prowadzone przeciwko panu Strzok i / lub pani Page” – powiedział Kelly w oświadczeniu. „Nie wiem, czy prezydent Trump zleciłby takie śledztwo. Wyglądało jednak na to, że chciał zobaczyć śledztwo w sprawie pana Strzoka i pani Page.

Zarzuty pana Kelly’ego zostały ujawnione w czwartek w oświadczeniu złożonym w związku z pozwami wniesionymi przeciwko Departamentowi Sprawiedliwości przez Petera Strzoka, głównego agenta w dochodzeniu FBI w Rosji, oraz Lisę Page, byłą prawniczkę FBI. administracja wysyłała między nimi publiczne wiadomości tekstowe.

Rewelacje pana Kelly’ego, dokonane pod groźbą kary za krzywoprzysięstwo, pokazują żywe zainteresowanie pana Trumpa wykorzystaniem organów ścigania i uprawnień śledczych rządu federalnego do atakowania jego rzekomych wrogów. Po prezydenturze Richarda M. Nixona Kongres zakazał prezydentowi zlecania dochodzenia lub audytu IRS „bezpośrednio lub pośrednio”.

New York Times doniósł w lipcu zeszłego roku, że dwóch największych wrogów Trumpa – James B. Comey, którego zwolnił ze stanowiska dyrektora FBI, oraz zastępca pana Comeya, Andrew G. McCabe – byli przedmiotem tego samego, bardzo niezwykłego i inwazyjnego rodzaju audyt skarbowy.

Nie wiadomo, czy IRS prowadził śledztwo w sprawie pana Strzoka, czy pani Page. Ale pan Strzok stał się przedmiotem dochodzenia specjalnego prokuratora Johna Durhama w sprawie tego, w jaki sposób FBI bada kampanię pana Trumpa. Ani pan Strzok, ani pani Page nie zostali oskarżeni w związku z tym śledztwem, które byli funkcjonariusze organów ścigania i Demokraci skrytykowali jako próbę przeprowadzenia zemsty pana Trumpa przeciwko urzędowi. Pan Strzok pozywa też wydział o bezprawne wypowiedzenie.

Pan Strzok i pani Page wymienili wiadomości tekstowe krytyczne wobec pana Trumpa, a później zwolnione przez Roda J. Rosensteina, ówczesnego zastępcę prokuratora generalnego za pana Trumpa, kiedy spotkał się z ostrą krytyką ze strony Republikanów na Kapitolu, próbujących znaleźć sposoby na osłabienie go .

Oświadczenia pana Kelly’ego są podobne do tych, które złożył w New York Times w listopadzie, w których powiedział, że pan Trump powiedział mu, że chce, aby IRS zbadał wielu jego rzekomych wrogów politycznych, w tym także: pana Comeya, pana McCabe’a , Pan Strzok i Pani Page.

Pan Kelly powiedział w zeszłym roku Timesowi, że żądania pana Trumpa są częścią szerszego schematu prób wykorzystania Departamentu Sprawiedliwości i jego autorytetu jako prezydenta przeciwko ludziom, którzy byli wobec niego krytyczni, w tym próbom cofnięcia poświadczeń bezpieczeństwa byłych czołowych polityków funkcjonariusze wywiadu.

W oświadczeniu pod przysięgą Kelly powiedział, że Trump rozmawiał o cofnięciu poświadczeń bezpieczeństwa pana Strzoka i pani Page, chociaż pan Kelly nie podjął działań w związku z tym pomysłem. Pan Kelly powiedział, że z jego notatek wynika, że ​​pan Trump omawiał śledztwo w sprawie tej dwójki 21 lutego 2018 r.

„Nie odnotowałem każdego przypadku, w którym prezydent Trump skomentował pana Strzoka i panią Page” – powiedział Kelly. „Prezydent Trump generalnie odmawiał robienia notatek na spotkaniach. Wyraził obawy, że notatki mogą zostać później wykorzystane przeciwko niemu”.

Pan Kelly powiedział, że nigdy nie podjął kroków w celu realizacji pragnienia pana Trumpa dotyczącego dochodzenia w sprawie jego wrogów.

Trump powiedział, że nic nie wie o procesach pana Comeya i pana McCabe oraz ich małżonków. Inspektor generalny IRS stwierdził w zeszłym roku, że panowie Comey i McCabe zostali losowo wybrani do egzaminów, chociaż raport inspektora generalnego potwierdził pewne odstępstwa od surowych zasad losowania IRS, kiedy agencja dokonywała ostatecznej selekcji deklaracji spełniających te wymagania. zostałby sprawdzony.

READ  Szkockie prawo dotyczące przestępstw z nienawiści wchodzi w życie, ponieważ krytycy ostrzegają, że będzie tłumić ekspresję

Pan Kelly powiedział Timesowi w zeszłym roku, że pan Trump czasami mówił o wykorzystywaniu IRS i Departamentu Sprawiedliwości do atakowania innych oprócz pana Comeya, pana McCabe, pana Strzoka i pani Page.

Obejmowały one, powiedział pan Kelly, byłego dyrektora CIA Johna O. Brennana; Hillary Clinton; oraz Jeff Bezos, założyciel Amazona i właściciel Washington Post, którego reportaże często irytowały Trumpa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *