Connect with us

Gospodarka

„Toksyczny Global Brew” może wzmocnić spadek kursu dolara australijskiego

Published

on

Tymczasem upadek stablecoina TerraUSD, który w tym tygodniu zniszczył rynki kryptowalut, nadal ciążył na Bitcoinie, który w czwartek osiągnął 25 401 USD, według cen Bitstamp, zanim spadł do 30 401 USD w piątek po południu.

Na Wall Street S&P500 odbił się od gwałtownego spadku do zamknięcia o 0,1 proc. poniżej. Indeks spadł w tym tygodniu o 4,7 procent, kierując się największym tygodniowym spadkiem od stycznia i szóstym z rzędu tygodniowym spadkiem – najdłuższą passą strat od 2011 roku.

Ten&P/ASX 200 jest na dobrej drodze, aby odnotować tygodniową stratę na poziomie 2,3 procent.

„W tym tygodniu obawy makroekonomiczne nadal mocno ciążyły na rynkach akcji, ponieważ obawy o stagflację i recesję nadal tłumią entuzjazm inwestorów”, powiedział Lewis Grant, starszy menedżer portfela w Federated Hermes.

„Dochody przedsiębiorstw potwierdziły te obawy, a wiele firm wciąż powołuje się na główne obawy dotyczące łańcucha dostaw”.

Pogłoski o zbliżającej się blokadzie w Pekinie, czemu władze zaprzeczyły, dodały straszliwego nastroju. Zbiegło się to z doniesieniami, że Sunac, czwarta pod względem wielkości zabudowana nieruchomość w kraju, nie wywiązała się z płatności kuponu w wysokości 29,5 miliona dolarów przed okresem karencji.

Ceny ropy wzrosły trzeci dzień z rzędu w związku z obawami o dostawę związanymi z możliwym zakazem importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej i niepewnością co do popytu w związku z wybuchem COVID-19 w Chinach.

Tymczasem rosyjski państwowy dostawca gazu Gazprom zapowiedział odcięcie dostaw gazociągiem jamalskim, który biegnie z Rosji przez Polskę do Niemiec. Wynika to z nałożonych poprzedniego dnia przez Kreml sankcji na europejskie firmy gazowe.

Europejskie ceny gazu ziemnego wzrosły aż o 14 procent, ponieważ przepływy z Rosji przez Ukrainę nadal spadały z powodu zakłóceń w transgranicznym punkcie wejścia.

Doskonała Burza

Według Westpac połączenie rosnącego dolara amerykańskiego i spowolnienia wzrostu w Chinach stworzyło „toksyczny globalny napój”.

READ  Polska kopalnia węgla kamiennego Turów, która w ubiegłym roku działała nielegalnie

„Jesteśmy zaniepokojeni dolarem australijskim w najbliższym czasie, ponieważ nie widzimy jeszcze czynnika, który mógłby spowodować odwrócenie nastrojów”, powiedział Rodrigo Catril, strateg walutowy w National Australia Bank.

NAB spodziewa się, że w najbliższym czasie kurs waluty spadnie do około 67 USD, dodając, że wybicie poniżej tego poziomu będzie wymagało „ostrego przedłużenia kryzysu na giełdzie” i „znacznego spadku cen towarów”.

Na początku tego tygodnia Commonwealth Bank ostrzegł, że waluty Australii i Nowej Zelandii mogą spaść o kolejne 5 dolarów, jeśli blokada Chin potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Jednak bank powiedział, że jest przekonany, że chińska gospodarka szybko się odbije, gdy blokady zostaną złagodzone dzięki stłumionemu popytowi i wsparciu politycznemu.

„Jesteśmy przekonani, że gdy pojawią się oznaki, że blokady mają się wkrótce zakończyć, dolary australijskie i nowozelandzkie mogą silnie odbić się przed końcem roku” – powiedział Joseph Capurso, szef działu ekonomii międzynarodowej w CBA.

Morgan Stanley przewiduje, że w nadchodzących miesiącach dolar australijski osłabi się do 67 USD.

„Rynki Tate wyceniły większe zacieśnienie, niż oczekujemy od RBA, a oczekiwania wzrostu w Australii są wyższe niż w przypadku innych gospodarek G10” – powiedział szef strategii Australii Chris Nicol w półrocznej prognozie brokera.

Morgan Stanley obniżył swoją cenę docelową w czerwcu 2023 r. dla S&P/ASX 200 do 7150 z 7350.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.