Connect with us

Nauka

Ten dzień w historii — 5 października

Published

on

Kathryn D Sullivan, tego dnia, 1984 roku, zostaje pierwszą Amerykanką, która spaceruje w kosmosie, gdy prom kosmiczny Challenger startuje z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w ośmiodniowej misji z zespołem, w skład którego wchodzi Marc Carneau, pierwszy kanadyjski astronauta.

To 278 dzień 2022 roku. Pozostało 87 dni w roku.

NAJWAŻNIEJSZE DZISIAJ

1947: W pierwszym telewizyjnym przemówieniu w Białym Domu prezydent USA Harry S. Truman wzywa Amerykanów do powstrzymania się od jedzenia mięsa we wtorki i drobiu w czwartki, aby pomóc w gromadzeniu zboża dla głodnych ludzi w Europie.

INNE WYDARZENIA

1969: brytyjska komedia telewizyjna Latający cyrk Monty Pythona debiutuje w BBC 1.

1970: Jedyna partia polityczna w Egipcie nominuje Anwara Sadata na następcę zmarłego prezydenta Gamala Abdela Nassera.

1974: Irlandzka Armia Republikańska bombarduje dwa puby w Guildford, Surrey w Anglii, co skutkuje pięcioma ofiarami śmiertelnymi i dziesiątkami rannymi. (Czterech mężczyzn, którzy stali się znani jako Czwórka z Guildford, zostali skazani za zamachy, ale ostatecznie zostali usprawiedliwieni.)

1978: Sekretarz stanu USA Cyrus Vance podróżuje do Afryki Południowej, by promować przejście do czarnego rządu w Namibii.

1981: Były szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg otrzymuje pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA za swoje działania humanitarne podczas II wojny światowej.

1983: Lech Wałęsa, lider polskiego ruchu robotniczego Solidarność, zostaje laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

1984: Prom kosmiczny Challenger startuje z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego podczas ośmiodniowej misji; w załodze znaleźli się Kathryn D Sullivan, która staje się pierwszą Amerykanką, która chodzi w kosmosie, oraz Marc Garneau, pierwszy kanadyjski astronauta.

1986: Amerykanin Eugene Hasenfus zostaje schwytany przez żołnierzy Sandinistów po tym, jak pilotowany przez niego samolot został zestrzelony w południowej Nikaragui.

1987: Prezydent Republiki Południowej Afryki PW Botha mówi, że jego rząd planuje dopuścić niektóre wielorasowe dzielnice.

READ  Nowy post „wzruszające” doświadczenie dla Johnsona

1988: Chilijczycy w referendum odrzucają propozycję przedłużenia rządu generała Augusto Pinocheta do 1997 roku. Demokrata Lloyd Bentsen krytykuje republikanina Dana Quayle’a podczas debaty wiceprezydenta, mówiąc mu: „Senatorze, nie jesteś Jackiem Kennedym”.

1989: Dalajlama zdobywa Pokojową Nagrodę Nobla.

1990: Jury w Cincinnati uniewinniało galerię sztuki i jej dyrektora zarzutów o nieprzyzwoitość związanych z wystawą fotografii seksualnych autorstwa nieżyjącego już Roberta Mapplethorpe’a.

1991: Rozpoczyna się walka między irackimi żołnierzami a kurdyjską partyzantką w północnym Iraku, w drugim wybuchu przemocy między obiema stronami od czasu wycofania się sił amerykańskich i sojuszniczych w lipcu.

1993: Chiny łamią moratorium na próby jądrowe.

1994: Czterdzieści osiem ciał zostaje znalezionych w dwóch miejscach w Szwajcarii po masowym morderstwie sekty.

1996: Trzyosobowa prezydencja Bośni zaczyna się kiepsko, gdy serbski członek odmawia wzięcia udziału w inauguracji.

1997: Szesnastu uczniów i ich kierowca autobusu zostaje zabitych w Algierii, gdy ich autobus zostaje ostrzelany na fałszywej blokadzie drogowej.

1998: Komisja Kongresu USA głosuje za zaleceniem dochodzenia w sprawie impeachmentu w sprawie działań prezydenta Billa Clintona w sprawie dotyczącej stażystki Białego Domu Moniki Lewinsky.

1999: Dwa zatłoczone pociągi zderzają się w pobliżu stacji Paddington w Londynie, zabijając 31 osób.

2000: Armia izraelska twierdzi, że zgodziła się na zawieszenie broni z palestyńskimi władzami bezpieczeństwa, czwarte od czasu, gdy tydzień wcześniej wybuchła przemoc na Zachodnim Brzegu iw Strefie Gazy.

2001: 63-letni mężczyzna z Florydy umiera na wziewną postać wąglika, pierwszy z serii przypadków wąglika na Florydzie, Nowym Jorku, New Jersey i Waszyngtonie.

2005: Potężni watażkowie, były dowódca talibów i działaczki na rzecz praw kobiet są jednymi z faworytów po zakończeniu liczenia głosów w historycznych wyborach parlamentarnych w Afganistanie.

2006: Ministrowie Unii Europejskiej zatwierdzają plan ustanowienia na stałe wspólnych patroli, które zabierają migrantów na pełnym morzu, zmierzając do położenia kresu podziałom wewnętrznym poprzez uporanie się z falą nielegalnej imigracji z Afryki.

READ  Kopnij Bale'a! Amerykanie podejrzliwi wobec walijskiej gwiazdy na otwarciu Pucharu Świata

2007: Syria przysięga, że ​​nie będzie siłą eksmitować żadnego z 1,5 miliona Irakijczyków, którzy tam uciekli, pomimo nowych przepisów mających na celu powstrzymanie przepływu ludzi przez granicę.

2008: Gwiazda toru, Marion Jones, przyznaje się do winy w White Plains w stanie Nowy Jork, okłamując federalnych śledczych, kiedy zaprzeczyła używaniu leków poprawiających wydajność i ogłasza, że ​​po rozprawie przechodzi na emeryturę. Prezydent George W. Bush broni metod swojej administracji zatrzymywania i przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm, twierdząc, że oba te metody były skuteczne i legalne. Firma Topps Meat Co twierdzi, że upada z działalności sześć dni po tym, jak została zmuszona do wycofania dużej ilości wołowiny. Niemcy stają się najnowszym krajem, który próbuje złagodzić obawy przed załamaniem finansowym, dostosowując plan ratunkowy dla Hypo Real Estate AG i zabezpieczając prywatne konta bankowe, gdy europejskie rządy same walczą o ratowanie upadających banków.

2010: Były francuski handlowiec Jerome Kerviel zostaje skazany pod każdym względem w największym skandalu związanym z nieuczciwym handlem w historii, zostaje skazany na co najmniej trzy lata więzienia i zapłaci swojemu byłemu pracodawcy 4,9 miliarda euro odszkodowania (6,7 miliarda dolarów). – taka oszałamiająca kwota. wzdycha na sali sądowej.

2011: W Palo Alto w Kalifornii umiera 56-letni założyciel Apple, Steve Jobs. Oddział wywiadu nowojorskiego departamentu policji potajemnie wyznacza tajnego oficera do monitorowania prominentnego przywódcy muzułmańskiego, nawet gdy potępiał terroryzm, współpracował z policją i jadł obiad z burmistrzem Michaelem Bloombergiem.

2013: Na miesiąc przed wyborami prezydenckimi Departament Pracy informuje, że bezrobocie spadło we wrześniu 2012 r. do najniższego poziomu 7,8% od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Baracka Obamę; niektórzy Republikanie kwestionują, czy manipulowano liczbami.

2014: Meksykańskie siły bezpieczeństwa badające rolę policji miejskiej w śmiertelnych starciach z protestującymi znajdują ludzkie szczątki pochowane w masowych grobach na skraju Iguali na południu kraju.

READ  143 przypadki koronawirusa, jedna śmierć, wybuch więzienia jest teraz powiązany ze ślubem w Maine

2017: Były premier Portugalii António Guterres zdobywa jednogłośne poparcie Rady Bezpieczeństwa, aby zostać następnym Sekretarzem Generalnym ONZ, zastępując Ban Ki-moona. Francuz Jean-Pierre Sauvage, Szkot Fraser Stoddart i holenderski naukowiec Bernard „Ben” Feringa zdobywają Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za wytwarzanie urządzeń wielkości cząsteczek.

DZISIEJSZE URODZINY

Chester Alan Arthur, 21. prezydent Stanów Zjednoczonych (1829-1886); Robert Goddard, amerykański wynalazca nowoczesnej rakiety (1882-1945); Glynis Johns, południowoafrykańska aktorka (1923-); Diane Cilento, australijska aktorka (1933-2011); Vaclav Havel, czeski polityk, dramaturg i były dysydent (1936-2011); Bob Geldof, brytyjski piosenkarz (1954-); Kate Winslet, brytyjska aktorka (1975-)

– ŁOPATA

Tego dnia, 2008 roku, Marion Jones przyznaje się do winy w White Plains w stanie Nowy Jork za okłamywanie federalnych śledczych, kiedy zaprzeczyła używaniu leków poprawiających wydajność i ogłosiła, że ​​po rozprawie przechodzi na emeryturę.

56-letni założyciel Apple Steve Jobs umiera w Palo Alto w Kalifornii tego dnia w historii 2011.online

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.