Connect with us

Świat

Tajwański Kuomintang wybiera burmistrza Nowego Tajpej jako kandydata na prezydenta

Published

on

Tajwański Kuomintang wybiera burmistrza Nowego Tajpej jako kandydata na prezydenta

TAJPEJ, 17 maja (Reuters) – Główna partia opozycyjna Tajwanu, Kuomintang (KMT), wybrała w środę burmistrza Nowego Tajpej Hou Yu-iha na swojego kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. program wyborczy.

Przygotowania do głosowania w połowie stycznia przypadają na okres narastających napięć między Tajpej a Pekinem, który mimo silnych sprzeciwów Tajwanu regularnie przeprowadza ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu, aby dochodzić swoich roszczeń do suwerenności nad demokratycznie rządzoną wyspą.

KMT opowiada się za bliskimi związkami z Chinami, podczas gdy rządząca Demokratyczna Partia Postępu (DPP) opowiada się za odrębną tożsamością Tajwanu.

„Na poziomie międzynarodowym nasz kraj stoi w obliczu ciężkich żołnierzy i groźby wojny” – powiedział Hou dziennikarzom w kwaterze głównej partii w Tajpej po ogłoszeniu jego kandydatury.

„W kraju toczą się konflikty z powodu podziałów i niezliczone rzeczy, które należy rozwiązać, co utrudnia młodym ludziom zobaczenie swojej przyszłości” – powiedział, obiecując poprowadzić KMT do zwycięstwa.

Dziesiątki ludzi stały za barykadami przed siedzibą KMT, niektórzy machali tajwańską flagą. Wywieszono duży baner z napisem „Oprzyj się wojnie, chciej pokoju”.

Przewodniczący KMT Eric Chu powiedział, że decyzja została podjęta na podstawie danych z sondaży i opinii wyższych rangą członków partii.

Sondaże zlecone przez KMT, a także sondaże przeprowadzone przez inne organizacje wykazały, że Hou miał większe szanse na wygraną niż założyciel Foxconn (2317.TW), Terry Gou, który również brał udział w walce. Większość przywódców hrabstw i prawodawców poparła kandydaturę Hou, podała partia.

„Dla przyszłości Republiki Korei i pokoju w Cieśninie Tajwańskiej Kuomintang musi wrócić do władzy” – powiedział Chu, używając oficjalnej nazwy Tajwanu. KMT ostatnio sprawował urząd w latach 2008-2016, kiedy poprawiły się stosunki z Chinami.

Według trzech tajwańskich sondaży opublikowanych w tym tygodniu Hou wystartuje z Williamem Lai z DPP, wiceprezydentem Tajwanu, który przewyższył kandydatów KMT o około pięć do 10 punktów procentowych.

65-letni Hou, były szef Narodowej Agencji Policyjnej, znalazł się w centrum uwagi po zwycięstwie w reelekcji w Nowym Tajpej pod koniec zeszłego roku w wyborach lokalnych, w których KMT pokonała DPP.

Gou, który zrezygnował z funkcji szefa Foxconn w 2019 roku, w środę pogratulował Hou zdobycia nominacji i nazwał go „najlepszym kandydatem” partii.

„Dotrzymam obietnicy, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wesprzeć kampanię burmistrza Hou mającą na celu wygranie wyborów w 2024 roku i obalenie niekompetentnego rządu” – napisał Gou w poście na Facebooku.

KMT zaprzecza, że ​​jest pro-pekińskie, ale popiera utrzymywanie dobrych stosunków z Chinami, a także proponuje, aby oba były częścią jednych Chin, chociaż każdy może mieć własną interpretację tego terminu.

Pomimo różnic z Chinami, DPP wielokrotnie proponowała rozmowy z Pekinem, które zostały odrzucone.

Podczas gdy KMT przedstawia głosowanie w 2024 r. jako wybór między wojną a pokojem, Lai z DPP wzywa wyborców do wybrania demokracji zamiast autorytaryzmu.

Tajwańska Partia Ludowa, trzecia co do wielkości partia na wyspie, ogłosiła w środę, że jej kandydatem na prezydenta będzie były burmistrz Tajpej, Ko Wen-je.

Dane sondażowe KMT pokazały, że Hou przegrywa z Lai o 4,97 punktu procentowego i pokonuje Ko o 0,16 punktu.

Reportaż Sarah Wu; Pod redakcją Christiana Schmollinge’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *