Connect with us

Świat

Tajwan twierdzi, że Chiny mogą „obezwładnić” swoją obronę, a zagrożenie się nasila

Published

on

By Yimou Lee

TAIPEI (Reuters) – Chińskie siły zbrojne mogą „obezwładnić” obronę Tajwanu i w pełni monitorować jego operacje, podało ministerstwo obrony wyspy, dokonując ostrej oceny rosnącego zagrożenia ze strony ogromnego sąsiada.

Pekin intensyfikuje działania wojskowe wokół wyspy, którą uważa za terytorium Chin. Nigdy nie wyrzekł się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad demokratycznym Tajwanem.

W swoim rocznym raporcie dla parlamentu na temat chińskiej armii, którego kopia została zweryfikowana przez Reuters, tajwańskie Ministerstwo Obrony przedstawiło znacznie poważniejszy pogląd niż w zeszłym roku, kiedy raport stwierdzał, że Chiny nadal nie są w stanie w pełni zaatakować Tajwanu.

Tegoroczny raport mówi, że Chiny mogą przeprowadzać tak zwane „miękkie i twarde ataki elektroniczne”, w tym blokować komunikację nad zachodnią częścią pierwszego łańcucha wysp, łańcucha wysp, który biegnie od archipelagu japońskiego po Tajwan i Filipiny.

Chiny „mogą połączyć siły ze swoją armią internetową, aby przeprowadzić przewodowe i bezprzewodowe ataki na globalny Internet, które początkowo sparaliżowałyby naszą obronę powietrzną, operacje morskie i możliwości systemu kontrataków i stanowiłyby dla nas wielkie zagrożenie”.

Chiny poprawiły również swoje możliwości rozpoznania dzięki Beidou, chińskiej odpowiedzi na amerykański system nawigacji GPS, dodało ministerstwo.

Oznacza to, że Pekin może monitorować ruchy na Tajwanie, korzystając z regularnego wykorzystywania przez Chiny własnych samolotów szpiegowskich, dronów i statków wywiadowczych.

Ministerstwo Obrony Chin nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Chociaż, podobnie jak w zeszłym roku, raport Tajwanu wykazał, że Chinom wciąż brakuje zdolności transportowych i wsparcia logistycznego dla inwazji na dużą skalę, chińska armia pracuje nad wzmocnieniem tych zdolności.

Dzięki precyzyjnym uderzeniom rakietowym, które mogą uderzyć w dowolne miejsce na wyspie, Chiny są również w stanie „obezwładnić” wojskowe centra dowodzenia Tajwanu oraz zdolności bojowe swoich sił morskich i powietrznych.

READ  Indonezja określa Nusantara jako nową stolicę i zatwierdza relokację z Dżakarty

Dodała, że ​​chińscy szpiedzy na Tajwanie mogą rozpocząć „strajk ścięcia głów”, aby zniszczyć infrastrukturę polityczną i gospodarczą.

Dzięki stacjonowaniu pocisków średniego i dalekiego zasięgu oraz dalszym ćwiczeniom z lotniskowcami Chiny próbują ustawić się tak, aby opóźnić „zagraniczną interwencję wojskową” w ataku na Tajwan, podało ministerstwo.

Prezydent Tsai Ing-wen postawił sobie za priorytet wzmocnienie własnych systemów obronnych Tajwanu, budowę krajowego przemysłu obronnego i zakup większej ilości sprzętu od Stanów Zjednoczonych, głównego dostawcy broni na wyspie i międzynarodowego finansisty.

(Raportowanie Yimou Lee; Dodatkowe reportaże Bena Blancharda. Edytowanie przez Gerry’ego Doyle’a)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *