Connect with us

Świat

Tajwan potępia chińskie ćwiczenia jako „irracjonalną prowokację”

Published

on

Tajwan potępia chińskie ćwiczenia jako „irracjonalną prowokację”
opis obrazu, Chiny określiły swoje ćwiczenia wokół Tajwanu jako „surową karę” za „akty separatystów”.

  • Autor, Kelly Ng
  • Rola, wiadomości BBC

Ministerstwo Obrony Tajwanu potępiło chińskie ćwiczenia wojskowe wokół samorządnej wyspy jako „irracjonalne prowokacje”.

Ćwiczenia odbywają się zaledwie trzy dni po inauguracji tajwańskiego prezydenta Williama Lai, którego Pekin określił jako „separatystę” i „sprawiającego kłopoty”.

Odbywają się one na całej głównej wyspie oraz na kontrolowanych przez Tajpej wyspach Kinmen, Matsu, Wuqiu i Dongyin.

Rzecznik Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) nazwał to „surową karą” za „czyny separatystyczne”.

Tajpej wysłało wojska morskie, powietrzne i lądowe, aby „ich bronić”. [island’s] Suwerenność” – dodało Ministerstwo Obrony.

Chińska armia stwierdziła, że ​​jej ćwiczenia skupiają się na wspólnych patrolach morskich i powietrznych, precyzyjnych uderzeniach na kluczowe cele oraz zintegrowanych operacjach wewnątrz i na zewnątrz wyspy, aby przetestować „wspólne rzeczywiste zdolności bojowe” swoich sił.

Analitycy wojskowi zakładają, że na podstawie map opublikowanych przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą po raz pierwszy wśród celów ataku znalazły się przybrzeżne wyspy Tajwanu w pobliżu chińskiego wybrzeża.

Tajwańskie media cytują eksperta wojskowego Chieha Chunga, który powiedział, że trwające ćwiczenia miały na celu „symulację zbrojnej inwazji na Tajwan na pełną skalę”.

W sierpniu 2022 r., po historycznej wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, Chiny przeprowadziły pierwszą „operację okrążenia”, symulującą blokadę głównej wyspy Tajwanu za pomocą ataków statków, samolotów i rakiet. Od tego czasu najazdy wojskowe na wody i przestrzeń powietrzną Tajwanu stały się zjawiskiem niemal cotygodniowym.

Źródło obrazu, Chińskie media państwowe

opis obrazu, Mapa PLA bieżących ćwiczeń

Źródło obrazu, Doniesienia chińskich mediów, regiony morskie

opis obrazu, Mapa ćwiczeń z sierpnia 2022 r. po wizycie Nancy Pelosi

Chiny od dawna uznawały samorządny Tajwan za część swojego terytorium, ale wyspa postrzega siebie jako niepodległy kraj.

Pekin potępił to przemówienie, a minister spraw zagranicznych Wang Yi nazwał pana Lai „haniebnym”.

Po zwycięstwie Lai w wyborach w styczniu ubiegłego roku Pekin w oświadczeniu podkreślił, że Tajwan jest „częścią Chin”. Wielokrotnie odrzucano także oferty rozmów Lai.

Tajwan stwierdził, że czwartkowe ćwiczenia były „głównym wydarzeniem”. [Beijing’s] mentalność militarna”.

„W ostatnich latach ciągłe nękanie ze strony chińskich samolotów i statków znacząco zaszkodziło światowemu pokojowi i stabilności.

„Te ćwiczenia wojskowe nie tylko nie przyczyniają się do pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej, ale także uwydatniają agresywną militarystyczną mentalność chińskiej armii” – stwierdziło tajwańskie Ministerstwo Obrony.

Biuro prezydenta Tajwanu stwierdziło, że „godne ubolewania” jest to, że Chiny „wykorzystują jednostronne prowokacje wojskowe, aby zagrozić demokracji i wolności Tajwanu”.

Stwierdzono, że jednostki wojskowe i zespół ds. bezpieczeństwa narodowego Tajwanu miały „kompleksowy ogląd sytuacji”.

„W obliczu zewnętrznych wyzwań i zagrożeń będziemy nadal bronić demokracji, mając pewność i zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Prosimy, aby społeczeństwo uspokoiło się” – napisano.

W ciągu ostatniego roku Chiny wielokrotnie próbowały okrążyć Tajwan myśliwcami i okrętami wojennymi. Na kilka tygodni przed inauguracją Lai Tajwan zgłosił wzrost chińskich operacji wojskowych.

Jak dotąd manewry nie były wystarczające do inwazji i pozostawały w szarej strefie.

Analitycy powiedzieli BBC, że taktyka wojny w szarej strefie ma na celu osłabienie wroga na dłuższy okres czasu – i właśnie to Chiny próbują zrobić w przypadku Tajwanu.

Według relacji Ruperta Wingfielda-Hayesa z Tajpej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *