Connect with us

Świat

Narendra Modi składa przysięgę jako premier Indii

Published

on

Narendra Modi składa przysięgę jako premier Indii
opis obrazu, Modi po raz trzeci z rzędu został zaprzysiężony na premiera Indii.

Narendra Modi, przywódca hinduskiej nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata (BJP), po raz trzeci złożył przysięgę na urząd premiera Indii.

Ceremonia odbyła się w Rashtrapati Bhavan, oficjalnej rezydencji Prezydenta Indii.

Sojusz Narodowo-Demokratyczny pod przewodnictwem BJP Modiego wygrał wybory powszechne, zdobywając 293 mandaty, czyli mniej niż przewidywano w powyborczych sondażach.

Tysiące gości wzięło udział w jego inauguracji w Pałacu Prezydenckim w Delhi. Są wśród nich głowy państw sąsiedniego Bangladeszu, Nepalu, Sri Lanki i Malediwów – ale nie głowy państw Pakistanu czy Chin.

W Delhi, gdzie utworzono strefę zakazu lotów, obowiązują rygorystyczne środki bezpieczeństwa. Na terenie obiektu rozmieszczonych jest ponad 2500 funkcjonariuszy policji.

Modi powiedział, że będzie stał na straży suwerenności i integralności Indii oraz będzie rządził z „prawdziwą wiarą i wiernością Konstytucji”.

Powiedział: „Będę czynił dobro wobec wszystkich ludzi, zgodnie z Konstytucją i prawem, bez strachu i przychylności”.

Podczas ceremonii prezydent Draupadi Murmu złożyła także przysięgę przed naradą ministrów nowego gabinetu Modiego.

73-latek jest dopiero drugim indyjskim politykiem, który wygrał trzecią kadencję z rzędu, po Jawaharlalu Nehru, pierwszym premierze kraju.

Sondaże powyborcze przewidywały zdecydowane zwycięstwo jego partii BJP, która rządziła Indiami przez dziesięć lat. W wyborach straciła jednak większość parlamentarną.

Jego blok NDA opierał się na dwóch kluczowych sojusznikach, telugu Desam Party (TDP) i Janata Dal (United) JD(U), aby przekroczyć granicę 272 mandatów wymaganych do utworzenia rządu.

W piątek wybrani parlamentarzyści wybrali Modiego na przewodniczącego Lok Sabha (niższej izby parlamentu), przewodniczącego grupy parlamentarnej BJP i przewodniczącego NDA.

opis obrazu, Tysiące osób zebrało się przed pałacem prezydenckim w Delhi na ceremonii zaprzysiężenia

Opozycyjny sojusz INDIA Alliance, na którego czele stoi Partia Kongresowa, określił wybory jako mandat skierowany przeciwko rządowi Modiego.

Jednak Modi sprzeciwił się temu w piątek, mówiąc: „Opozycja próbowała przedstawić wyniki Lok Sabha w 2024 r. jako naszą porażkę. Ale nie przegraliśmy, nigdy nie przegraliśmy i nigdy nie przegramy.

opis obrazu, Widziano gości wachlujących się w pałacu prezydenckim

Modi podziękował wyborcom za mandat i zapewnił, że zrobi „wszystko”, aby wykorzenić korupcję i biedę.

„Wzmocnienie pozycji biednych i klasy średniej jest naszym priorytetem” – powiedział.

Podczas kampanii wyborczej Modi i jego partia zostali oskarżeni przez krytyków o używanie mowy nienawiści, atakowanie mniejszości muzułmańskiej w kraju i więzienie przedstawicieli opozycji.

W piątek desygnowany na premiera powiedział, że sojusz NDA „jest wierny zasadzie Sarva Panth Sambhava” (równości religijnej)”.

Alliance INDIA oświadczyło, że wypełni swój obowiązek w parlamencie, utrzymując rząd w ryzach i chroniąc Konstytucję.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *