Connect with us

Nauka

Tajemniczy październikowy start SpaceX zidentyfikowany jako amerykański satelita szpiegowski

Published

on

Tydzień później pierwsze oznaki misji pojawiły się, National Reconnaissance Office (NRO) potwierdziło, że tajemniczy październikowy start SpaceX będzie zawierał nowego satelitę szpiegowskiego.

Misja, znana jako NROL-108, jest intrygująca z kilku powodów, począwszy od domniemanej trajektorii startu, rakiety, która może ją wystrzelić, po otaczającą ją tajemnicę. Chociaż zarówno wystrzelenia satelitów NRO, jak i to, co zwykle robi agencja, są bardzo tajne, nadal niezwykle rzadko zdarza się, że jakiekolwiek uruchomienie przez rząd USA pozostaje tajne zaledwie na miesiąc przed startem.

Dla SpaceX tajemnicza misja Zumy jest jedyną misją USA w niedawnej pamięci, która ma na celu osiągnięcie najwyższego poziomu tajemnicy, w którą NROL-108 jest owiana, pozostając zasadniczo niezapowiedzianą i nieodebrane przez żadną agencję rządową przed, w trakcie i po uruchomieniu. Jednak osobna premiera zakończona około pół roku przed Zumą pomaga rzucić światło na najnowszy niespodziewany kontrakt SpaceX.

Wzmacniacz Block 3 Falcon 9. (Tom Cross)

Jedyna misja, którą przypomina NROL-108, to tak naprawdę pierwsze uruchomienie SpaceX dla NRO – NROL-76. Wystrzelony w maju 2017 roku ładunek – uważany za zaangażowany w pewnego rodzaju test operacji zbliżeniowych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) – pozostaje tajny i do dziś pozostaje niemal całkowicie tajemnicą. Najbardziej godnym uwagi aspektem misji był fakt, że statek kosmiczny wielokrotnie zbliżał się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – niewiarygodnie niezwykłe, ponieważ NASA i Rosja zachowują ścisłą kontrolę nad tym, co może, a czego nie może zbliżyć się do placówki załogowej.

Podobnie jak NROL-76, NROL-108 wystartuje na rakiecie Falcon 9, podczas gdy wzmacniacz misji będzie mógł podjąć próbę powrotu do miejsca startu (RTLS) z powrotem na ląd. W przypadku Falcona 9 lądowanie booster RTLS zasadniczo oznacza, że ​​wystrzelony ładunek jest lekki i kieruje się do LEO lub jakiejś kombinacji tych dwóch. Chociaż NROL-76 był podobny pod tym względem, plik NRO ujawniło NROL-76 i potwierdził, że SpaceX wystartuje z misją na pełne 10 miesięcy przed datą startu.

W przypadku NROL-108 NRO tylko potwierdziło swoje plany startowe SpaceX po Dokumenty FCC ujawniły jakąś tajemniczą misję zaplanowaną na październik 2020 r. Nawet dla NRO ujawnienie startu na mniej niż miesiąc przed startem jest całkowicie nienormalne.

Również nienormalne: z wyjątkiem sytuacji, gdy SpaceX zdołał w jakiś sposób przerzucić cały wzmacniacz Falcon 9 wielkości budynku z Los Angeles na Cape Canaveral, NROL-108 prawdopodobnie będzie oznaczać inauguracyjny start agencji szpiegowskiej na komercyjnej rakiecie sprawdzonej w locie. SpaceX ma technicznie co najmniej trzy nowe boostery Falcon 9 na różnych etapach przygotowań do startów wojskowych NASA i USA w październiku TBD (GPS III SV04) i listopadzie (Crew-1, Sentinel 6A), ale wszystkie trzy są zdecydowanie za nimi.

Według Oficjalne potwierdzenie NRO w SpaceflightNow, rakieta SpaceX Falcon 9 ma wystrzelić NROL-108 nie wcześniej niż (NET) 25 października. Firma ma do czynienia z obszernym manifestem Q4 2020, w tym GPS III SV04 (październik TBD), najnowszym satelitą radiowym Sirius XM (początek listopada NET), satelitą oceanograficznym Sentinel 6A (10 listopada NET), pierwszym operacyjnym startem astronautów Crew Dragon (NET połowa listopada), pierwsze uruchomienie Cargo Dragon 2 (22 listopada NET), tureckiego satelity komunikacyjnego (30 listopada NET) i kilka innych misji Starlink.

Sprawdź biuletyny Teslarati dla szybkich aktualizacji, perspektyw naziemnych i unikalnych wglądów w procesy startu i odzyskiwania rakiety SpaceX.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *