Connect with us

Nauka

szpitalom może zabraknąć tlenu w ciągu 24 godzin, mówi WHO

Published

on

Kobieta trzyma dziecko, gdy ludzie przyjeżdżają na stację kolejową przekształconą w ośrodek dla uchodźców, na granicy między Polską a Ukrainą, po tym, jak Rosja rozpoczęła masową operację wojskową przeciwko Ukrainie, w Przemyślu w Polsce, 25 lutego 2022 r.

Kacper Pempel | Reuters

Według Światowej Organizacji Zdrowia w ukraińskich szpitalach może zabraknąć tlenu przez następne 24 godziny, ponieważ rosyjska inwazja zakłóci transport w całym kraju, narażając tysiące istnień na niebezpieczeństwo.

WHO w niedzielnym oświadczeniu stwierdziła, że ​​ciężarówki nie mogą przewozić dostaw tlenu z fabryk do szpitali w całym kraju, w tym do stolicy Kijowa, która z dnia na dzień doświadczyła ostrzału rosyjskich ataków rakietowych.

„Sytuacja zaopatrzenia w tlen osiąga bardzo niebezpieczny punkt na Ukrainie” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i dyrektor regionalny Europy Hans Kluge. „W większości szpitali może zabraknąć tlenu w ciągu najbliższych 24 godzin. Niektóre już się skończyły. To naraża tysiące istnień ludzkich” – powiedzieli.

Według WHO Ukraina potrzebuje 25% wzrostu dostaw tlenu w porównaniu z potrzebami kraju przed inwazją Rosji w zeszłym tygodniu. Globalna agencja zdrowia wezwała placówkę do stworzenia bezpiecznego korytarza tranzytowego w celu zwiększenia dostaw tlenu na Ukrainę drogą logistyczną przez sąsiednią Polskę.

„Konieczne jest zapewnienie, aby ratujące życie artykuły medyczne – w tym tlen – dotarły do ​​tych, którzy ich potrzebują” – powiedzieli Tedros i Kluge.

Według WHO krytyczne usługi szpitalne są również zagrożone niedoborami energii elektrycznej i prądu. Karetki pogotowia przewożące pacjentów mogą zostać złapane w krzyżowy ogień między wojskami rosyjskimi i ukraińskimi, poinformowała globalna agencja zdrowia.

Według WHO zapasy tlenu mają kluczowe znaczenie dla pacjentów z Covid-19, a także dla osób z powikłaniami zdrowotnymi w wyniku ciąży i porodu, przewlekłej choroby, sepsy, urazów i urazów. Obecnie na Ukrainie przebywa 1700 osób hospitalizowanych z powodu Covid.

READ  Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego ma „wojnę” we wszystkich dziedzinach: US Defense Secy Austin

WHO stwierdziła, że ​​Ukraina poczyniła znaczne postępy we wzmacnianiu systemu opieki zdrowotnej przed inwazją Rosji, w tym zwiększeniem terapii tlenowej w celu leczenia krytycznie chorych pacjentów z Covid-19. „Ten postęp jest obecnie zagrożony osłabieniem podczas obecnego kryzysu” – powiedzieli Tedros i Kluge.

Ukraina stanęła w obliczu wybuchu infekcji Covid omicron, a liczba przypadków wzrosła o oszałamiające 555% między 15 stycznia a 25 lutego. według raportu Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Kraj stoi w obliczu zwiększonego ryzyka zarażenia Covidem, gdy cywile uciekają przed rosyjską inwazją. Według raportu ONZ kolejna epidemia Covid w połączeniu z rosnącą liczbą osób rannych w wojnie jeszcze bardziej obciąży i tak już napięty system opieki zdrowotnej na Ukrainie.

Według raportu ONZ Ukraina poniosła co najmniej 240 ofiar cywilnych od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, w tym 64 zabitych i 176 rannych. Jednak agencja ONZ do spraw humanitarnych uważa, że ​​faktyczna liczba ofiar cywilnych jest znacznie wyższa.

Według agencji ONZ ds. uchodźców ponad 368 000 osób uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów europejskich. Ukraiński rząd szacuje, że w najgorszym przypadku rosyjska inwazja może skutkować 5 milionami uchodźców.

Wielu Ukraińców ucieka na Węgry, do Polski, Rumunii i Słowacji. ONZ stwierdziła, że ​​skala kryzysu humanitarnego przetestuje możliwości sąsiednich narodów. Agencja ONZ ds. uchodźców opublikowała informacje w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim dla osób poszukujących pomocy.

Uszkodzenia infrastruktury cywilnej pozostawiły setki tysięcy ludzi bez elektryczności i wody, według ONZ Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a bombardowania mostów i dróg pozostawiły niektóre społeczności odizolowane od rynków, według ONZ.

„Trwający konflikt nadal wiąże się z poważnymi kosztami ludzkimi, powodując rosnącą liczbę ofiar cywilnych, zakłócając źródła utrzymania i niszcząc krytyczną infrastrukturę cywilną, w tym setki domów, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, szkoły i ośrodki zdrowia” – powiedział. gabinet.

READ  Co to jest dieta skrobiowa?

Walki zmusiły agencje ONZ i międzynarodowe organizacje humanitarne do wstrzymania działań reagowania w wielu częściach kraju. Jednak ONZ i jej partnerzy pozostają w terenie i są gotowi na zintensyfikowanie operacji, gdy mają lepszy dostęp do najbardziej dotkniętych obszarów, a sytuacja w zakresie bezpieczeństwa pozwala na pełne uruchomienie pomocy humanitarnej, jak wynika z raportu ONZ.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.