Connect with us

Świat

Szef Izraela powiedział, że odpowie na atak rakietowy Iranu

Published

on

Szef Izraela powiedział, że odpowie na atak rakietowy Iranu

JEROZOLIMA (AP) – Szef wojskowy Izraela powiedział w poniedziałek, że Izrael odpowie na atak rakietowy Iranu w weekend, ale nie powiedział od razu, kiedy i jak.

Generał broni Herzi Halevi powiedział, że Izrael w dalszym ciągu rozważa swoje posunięcia, ale stwierdził, że atak Iranu przy użyciu rakiet i dronów szturmowych „spowoduje reakcję”. Halevi przemawiał podczas wizyty w bazie lotniczej Nevatim, która według Izraela została lekko uszkodzona w wyniku irańskiego ataku.

Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z najwyższymi urzędnikami, aby omówić możliwą reakcję atak Iranu z setkami dronów, rakiet balistycznych i rakietowych.

Światowi przywódcy wezwali Izrael do zaprzestania działań odwetowych.

Sobotni irański atak był pierwszym przypadkiem, w którym Iran przeprowadził bezpośredni atak militarny na Izrael, pomimo dziesięcioleci wrogości sięgającej rewolucji islamskiej w tym kraju w 1979 r. Atak nastąpił niecałe dwa tygodnie po rzekomym izraelskim ataku w Syrii zabił dwóch irańskich generałów w budynku konsulatu Iranu.

Izraelskie wojsko twierdzi, że 99% dronów i rakiet wystrzelonych przez Iran zostało przechwyconych przy pomocy innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Pomimo zgłoszonych podsłuchów Iran nazwał atak sukcesem.

W Waszyngtonie rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby odmówił podania informacji, czy Stany Zjednoczone zostały lub zostaną poinformowane o izraelskich planach reakcji. „Pozwolimy Izraelczykom o tym porozmawiać” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek.

„Nie jesteśmy zaangażowani w proces decyzyjny dotyczący możliwej reakcji” – stwierdziła Kirby.

Izrael i Iran znajdowały się na kursie kolizyjnym przez całą sześciomiesięczną kadencję Izraela Wojna z bojownikami Hamasu w Strefie Gazy. Wojna wybuchła po tym, jak Hamas i Islamski Dżihad, dwie grupy bojowników wspierane przez Iran, przeprowadziły 7 października niszczycielski atak transgraniczny, w wyniku którego zginęło 1200 osób w Izraelu, a 250 innych porwano.

READ  Zamach stanu w Nigrze: delegacja ECOWAS spotyka się z obalonym prezydentem i przywódcą junty | wiadomości wojskowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *