Connect with us

Nauka

Szczątki 100 osób znalezione w masowych grobach w pobliżu byłego niemieckiego obozu nazistowskiego w Polsce

Published

on

Szczątki 100 osób znalezione w masowych grobach w pobliżu byłego niemieckiego obozu nazistowskiego w Polsce

W pobliżu byłego niemieckiego obozu nazistowskiego na terenie dzisiejszej Polski odnaleziono masowe groby zawierające szczątki około 100 osób. Ofiarami byli przetrzymywani w obozie jeńcy wojenni, a także polska ludność cywilna deportowana tam po powstaniu warszawskim.

Odkrycia dokonano podczas badań archeologicznych prowadzonych wokół Stalagu II-D, jednego z największych niemieckich obozów jenieckich, niedaleko Stargardu, miasta, które po wojnie weszło w skład Polski, ale wcześniej należało do Niemiec.

Po wkroczeniu Niemiec na Polskę w 1939 r. obóz służył początkowo do przetrzymywania wziętych do niewoli polskich żołnierzy i ludności cywilnej. Później wśród uwięzionych byli żołnierze amerykańscy, francuscy, holenderscy, belgijscy i radzieccy. W obozie przetrzymywano także więźniów z Afryki.

Po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. do obozu kierowano polską ludność cywilną, w tym kobiety i dzieci. Więźniowie często byli wykorzystywani do pracy przymusowej.

Naukowcy szacują, że wokół starożytnego obozu pochowanych jest od 3000 do 6000 osób. Od 2021 roku szczątków tych poszukuje zespół kierowany przez Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) w sąsiadującym ze sobą Szczecinie, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury RP.

W zeszłym tygodniu ogłoszono najnowsze odkrycie dwóch masowych grobów. W jednym z nich znajdowała się ludność cywilna Warszawy, zesłana na wieś i zmuszona do pracy w fabrykach i gospodarstwach rolnych.

Andrzej Ossowski, profesor medycyny sądowej PUM, powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że w ciałach, w tym kobiet i dzieci, znaleziono przedmioty, które „wyraźnie wskazują na narodowość polską” i że ofiary najprawdopodobniej w rezultacie zginęły. trudne warunki panujące w obozie.

W drugim grobie znajdują się jeńcy wojenni, głównie żołnierze radzieccy. Po wstępnej analizie wszystkie szczątki zostaną przewiezione do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w celu dalszych badań, w tym badań genetycznych.

Ossowski powiedział, że badacze mają nadzieję odnaleźć żyjących krewnych cywilów, którzy zostali zesłani do obozu po powstaniu warszawskim. Każdy, kto podejrzewa, że ​​członek rodziny został tam uwięziony, może dostarczyć próbkę genetyczną do porównania.

Najnowsze odkrycie w Stalagu II-D jest kontynuacją podobnych odkryć dokonanych tam w zeszłym roku i w 2021 roku przez ten sam zespół badawczy. Do tej pory odnaleziono szczątki około 300 ofiar.

„Staramy się dowiedzieć jak najwięcej o warunkach panujących w obozie i co było przyczyną tak dużej śmiertelności w Stalagu II D” – powiedział Ossowski. „Podejrzewamy, że w niektórych okresach miały miejsce ogniska epidemii i prowadzimy badania w tym zakresie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *