Connect with us

Nauka

Największy polski satelita zostanie wystrzelony na orbitę w tym roku

Published

on

Największy polski satelita zostanie wystrzelony na orbitę w tym roku

Największy i najbardziej zaawansowany w Polsce satelita zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską jeszcze w tym roku, a za raporty z budowy będzie współodpowiedzialna spółka. Masa orbitera jest porównywalna z łączną masą wszystkich zbudowanych dotychczas polskich satelitów.

Sokole oko, opracowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN we współpracy z Creotech Instruments i Scanway, został zbudowany na modułowej i uniwersalnej platformie HyperSat, która pozwala na realizację różnego rodzaju misji kosmicznych. „Platforma jest kluczowym elementem wielu projektów cywilnych i wojskowych na poziomie krajowym i europejskim” – czytamy w komunikacie prasowym Creotech Instruments.

EagleEye to pierwszy satelita zaprojektowany i zbudowany w Polsce o masie przekraczającej 50 kg. Tak duże orbitery buduje tylko osiem grup kapitałowych w Europie, a na świecie jest kilkadziesiąt firm tego typu.

Zdjęcie z komunikatu prasowego

«Masa naszego satelity jest porównywalna z łączną masą wszystkich kilkudziesięciu polskich satelitów zbudowanych od początku polskiego udziału w eksploracji kosmosu. EagleEye będzie ważyć ponad 50 kg. Oprócz naszej autorskiej platformy HyperSat przetestuje także pierwszy polski system obrazowania Ziemi w wysokiej rozdzielczości zbudowany przez firmę Scanway oraz komputer instrumentacyjny opracowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN. (…) Otwieramy krajowym podmiotom drzwi do lukratywnego i szybko rozwijającego się rynku projektowania, budowy, integracji i wystrzeliwania na orbitę małych satelitów o masie powyżej 50 kg” – powiedział dyrektor generalny Creotech Instruments dr hab.

EagleEye będzie działać na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej (VLEO). Wysokość około 300-350 km umożliwi dokładne zobrazowanie Ziemi. Obecnie orbiter przechodzi końcowe testy i inspekcje wymagane przez SpaceX, z którego rakietą satelita wkrótce zostanie zintegrowany.

Creotech Instruments odpowiada za realizację całej misji, czyli przygotowanie platformy satelitarnej HyperSat i jej komponentów, integrację satelity i wyniesienie go na orbitę okołoziemską we współpracy z ExoLaunch, operatorem integracji SpaceX. Polska firma zapewni także komunikację z satelitą, gdy znajdzie się on na orbicie.

READ  Polska deklaruje, że koty domowe są obecnie gatunkiem inwazyjnym

Platforma satelitarna HyperSat rozwijana jest od 2017 roku. Modułowa konstrukcja platformy pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych wymagań dla misji o różnorodnych zastosowaniach i profilach. Creotech Instruments zamierza w nadchodzących latach obsługiwać także satelity o masie do 200 kg.

„W przyszłości platforma HyperSat będzie mogła być wykorzystywana do misji optycznych, radarowych i komunikacyjnych. Także te związane z łącznością 5G, logistyką orbitalną i Internetem Rzeczy, badaniami naukowymi, bezpieczeństwem i obronnością” – mówi Brona.

Platforma HyperSat została wybrana przez niemiecką firmę OHB do pierwszej misji testowej polegającej na zaopatrzeniu satelity na orbicie okołoziemskiej. Creotech Instruments, na zlecenie ESA, weźmie także udział w europejskiej misji księżycowej, której celem jest mapowanie zasobów naturalnych Księżyca za pomocą satelity opartego na platformie HyperSat.

Polska platforma będzie także wykorzystywana w projekcie REACTS Europejskiego Funduszu Obronnego, który polega na budowie technologii szybkiego reagowania do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. HyperSat jest podstawą polskiej misji PIAST (optoelectronic ImAging Reconnaissance Nanosatellite Constellation PIAST – Polish ImAging SaTellites), w ramach której w przestrzeń kosmiczną wystrzelone zostaną trzy nanosatelity Sił Zbrojnych RP.

„Wykorzystanie danych orbitalnych i internetowej łączności satelitarnej podczas wojny na Ukrainie pokazuje, że małe satelity zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki niskim kosztom produkcji siły zbrojne mogą w ramach tego samego budżetu obsługiwać większe konstelacje, zapewniając szybszy dostęp do dokładnych zdjęć terenu, ciągłą komunikację w przypadku zagrożenia oraz nieprzerwane wywiadowcze monitorowanie sygnałów elektronicznych i radiowych wroga. Satelity o masie ok. Do realizacji tak zaawansowanych zadań najczęściej wykorzystuje się satelity o masie od 50 do 200 kg, czyli mikro i mini satelity” – mówi Marcin Mazur, lider projektu EagleEye w Creotech Instruments.

Według danych firmy analitycznej Euroconsult, w latach 2013-2022 rynek małych satelitów osiągnął wartość 30 miliardów dolarów, a do 2032 roku ma osiągnąć 111 miliardów dolarów. W najbliższej dekadzie średnio 2600 satelitów będzie potrzebne przez satelitę. rocznie można wystrzelić na orbitę, czyli około siedmiu małych obiektów tego typu dziennie. Do tej klasy obiektów kosmicznych należą należące do SpaceX satelity Starlink zapewniające łączność internetową, orbitery z obrazem optycznym OneWeb Earth firmy SpaceX oraz satelity nawigacyjne Spire. Małe satelity zaczynają być wykorzystywane do dokładnych obserwacji Ziemi w świetle widzialnym, podczerwonym i radarowym oraz do zapewniania globalnej komunikacji radiowej ze statkami i samolotami. (PAPKA)

READ  Equilis i Acteeum zamieniają zysk w inwestycję

PAP – Nauka w Polsce

abu/zan/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *