Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Symboliczny grób Żydów w Polsce zbezczeszczony hasłami wychwalającymi Hitlera

Published

on

JTA – W Polsce pochwały dla Adolfa Hitlera zostały wyryte na pomniku w kształcie grobu dla ofiar Holokaustu, których ciała zostały poddane kremacji.

Tymczasem w Hiszpanii policja aresztowała mężczyznę, który, jak mówią, został sfilmowany, gdy malował graffiti przy wejściu do synagogi w Madrycie, jak podały Madrid News w zeszłym tygodniu 24 godziny na dobę.

W Polsce do incydentu doszło w podkrakowskiej Rudzicy na wielkim pomniku w kształcie nagrobka około 1500 osób zamordowanych tam przez wojska niemieckie w 1941 r. – podał w środę portal Jewish.pl. W 1944 r. Niemcy wykopali zwłoki i spalili je, aby ukryć zbrodnię, czytamy w raporcie.

Pomnik wznieśli komunistyczni władcy Polski, a po upadku komunizmu wywieszono znaki rozpoznające żydowską tożsamość ofiar. Sprawcy złamali fragmenty znaków. Policja nie ma podejrzanych.

Incydent zbiega się z kryzysem dyplomatycznym w stosunkach między Polską a Izraelem po uchwaleniu w Polsce prawa ograniczającego Żydom i innym osobom możliwość ubiegania się o skradzione mienie podczas i po II wojnie światowej.

Spór zaostrzył już narastające tendencje antysemickie – powiedział w czwartek Żydowskiej Agencji Telegraficznej Piotr Kadlcik, były prezes Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

„W Internecie jest fala nienawiści” – powiedział Kadlcik. „Jest niewiele ataków antysemickich, ale na pewno coś się dzieje i obawiam się, że będzie jeszcze gorzej”.

Kryzys klimatyczny i odpowiedzialne dziennikarstwo

Jako reporter środowiskowy Times of Israel, staram się przekazać fakty i naukę stojącą za zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska, wyjaśniać – i krytykować – oficjalną politykę, która wpływa na naszą przyszłość, oraz opisywać izraelskie technologie, które są częścią rozwiązania.

READ  W obawie przed Wagnerem Polska przesuwa wojska na wschodnią granicę

Uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu i zniechęca mnie tragiczny brak świadomości problemów ekologicznych, jaki przejawia większość obywateli i polityków w Izraelu.

Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w edukacji czytelników Times of Israel na ten ważny temat – który może i powoduje zmianę polityczną.

Twoje wsparcie poprzez członkostwo w Czasy społeczności Izraela, pozwala nam kontynuować naszą ważną pracę. Czy dołączysz do naszej społeczności już dziś?

Dziękuję bardzo,

Sue Surkes, Reporter środowiskowy

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *