Connect with us

Świat

Strzelcy na motocyklach zabijają w Nigrze co najmniej 58 osób

Published

on

Napastnicy na motocyklach zaatakowali grupę cywilów, którzy wrócili z dnia targowego w niepewnym zakątku Nigru. Co najmniej 58 osób zginęło, a następnie doszczętnie spalili spichlerze – podał we wtorek rząd. Nie zgłoszono od razu odpowiedzialności za poniedziałkową masakrę, chociaż wiadomo, że ekstremiści z Państwa Islamskiego są aktywni w grupie Wielkiej Sahary w regionie Tillaberi, gdzie zaatakowano wioski.

Ofiary wróciły do ​​domu z dużego targu bydła w Banibangou, niedaleko niespokojnej granicy Niger-Mali. Domniemani ekstremiści zniszczyli także pobliskie spichlerze, w których znajdowały się cenne sklepy spożywcze.

Komunikat odczytał we wtorek wieczorem w nigeryjskiej telewizji państwowej rzecznik rządu Abdourahmane Zakaria, który ogłosił trzy dni żałoby narodowej po ofiarach.

Poniedziałkowe ataki podkreślają ogromne wyzwania dla bezpieczeństwa, przed którymi stoi nowy prezydent Nigerii Mohamed Bazoum, który pod koniec lutego wygrał wybory na następcę ustępującego przywódcy Mahamadou Issoufou.

Dżihadyści są aktywni nie tylko w regionie Tillaberi; zdaniem analityków kampanie antyterrorystyczne przeciwko tym ekstremistom również przyczyniły się do powstania etnicznych milicji. W rezultacie wzrosły napięcia między gminami, szczególnie w pobliżu granicy między Mali i Nigrem.

Poniedziałkowy atak był odzwierciedleniem styczniowej masakry, w wyniku której zginęło 100 osób w dwóch wioskach w regionie Tillaberi, co nie zostało uznane przez żadną ekstremistyczną grupę ani milicję.

Ekstremiści przeprowadzili masowe ataki na nigeryjskie wojsko w regionie Tillaberi, zabijając ponad 70 cali Grudzień 2019 i ponad 89 w styczniu 2020 roku. Jest blisko obszaru, w którym Zginęło czterech żołnierzy sił specjalnych USA wraz z pięcioma kolegami z Nigerii w 2017 r.

READ  Koronawirus w Niemczech. Rząd chce ceremonii upamiętniającej tych, którzy przegrali walkę z COVID-19
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.