Connect with us

Świat

Strategia Nowej Zelandii dotycząca COVID-19 znajduje się pod ostrzałem po przedłużeniu blokady

Published

on

Pusta ulica uznana za blokadę w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się przypadków koronawirusa (COVID-19) pozostaje na miejscu w Wellington w Nowej Zelandii 20 sierpnia 2021 r. REUTERS / Praveen Menon

  • PM Ardern przedłuża ogólnokrajową blokadę o 3 dni
  • Blokada w Auckland przedłużona do północy 31 sierpnia
  • Narasta krytyka powolnego wskaźnika szczepień

WELLINGTON, 23 sierpnia (Reuters) – Premier Jacinda Ardern przedłużyła w poniedziałek blokadę koronawirusa w Nowej Zelandii, mówiąc, że obecna epidemia nie osiągnęła jeszcze szczytu z powodu krytyki jej strategii eliminacji COVID-19 podczas powolnego wdrażania programu szczepień. .

Ardern zdobył światowe uznanie za eliminację COVID-19 w Nowej Zelandii w zeszłym roku, a od lutego kraj ten jest wolny od wirusów. Ale wybuch wysoce zaraźliwego wariantu koronawirusa Delta w zeszłym tygodniu, podczas gdy niewiele osób było zaszczepionych, zakwestionował podejście zatrzaskowe i ograniczenia graniczne, które ograniczyły gospodarkę.

Ardern przedłużył ścisłą blokadę na poziomie 4 na trzy dni do północy 27 sierpnia, podczas gdy w największym mieście, Auckland, epicentrum obecnej epidemii, obowiązują ograniczenia co najmniej do 31 sierpnia.

„Jeszcze nie wierzymy, że osiągnęliśmy punkt kulminacyjny tej epidemii lub koniecznie jej krawędzi” – powiedział Ardern na konferencji prasowej w stolicy Wellington.

„Oznacza to, że najbezpieczniejszą opcją dla nas wszystkich jest dłuższe utrzymanie kursu” – dodała.

Wysoce zbywalny wariant Delta przedarł się przez Nową Zelandię w zeszłym tygodniu i szybko się rozprzestrzenia, a liczba przypadków przekroczyła 100 w poniedziałek po pierwszym zgłoszeniu sprawy 17 sierpnia, kiedy ogłoszono trzydniową blokadę. Kontynuuj czytanie

Bank Rezerw Nowej Zelandii zawiesił podwyżki stóp w zeszłym tygodniu po wybiciu i blokadzie. Główny ekonomista banku powiedział w poniedziałek, że wybuch epidemii nie zmienił jeszcze gry, ale spowodował pewien stopień niepewności gospodarczej. Kontynuuj czytanie

Ponieważ około 80% z 5,1 miliona mieszkańców Nowej Zelandii nie zostało jeszcze w pełni zaszczepionych, Ardern, lider Partii Pracy, która ma większość w parlamencie, postanowiła szybko odciąć cały kraj, co rozzłościło wielu jej krytyków. Kontynuuj czytanie

READ  Christ Church Cathedral wznosi się 10 lat po trzęsieniu

„Nowa Zelandia nie była przygotowana na przybycie Delta, ponieważ Partia Pracy nie wykazała pilności szczepień, na które zasługują kiwi” – ​​powiedziała Judith Collins, liderka opozycyjnej Partii Narodowej, w poniedziałkowym oświadczeniu, dodając, że wielu pracowników z pierwszej linii jest nieszczepionych.

Lokalne media, które w dużej mierze pozytywnie odebrały sukces Ardern, również zwróciły się przeciwko nim.

Bryce Edwards, analityk polityczny na rezydencji Victoria University of Wellington, powiedział, że rząd Ardern będzie inaczej oceniany w odpowiedzi na COVID-19 w 2021 roku niż w 2020 roku.

„Tym razem ludzie są znacznie bardziej sceptyczni co do tego, jak rząd poradził sobie ze wszystkimi problemami związanymi z COVID, w szczególności z wprowadzeniem szczepionek, które uważa się za zbyt powolne” – powiedział.

Ardern obroniło swoją strategię w poniedziałek.

„W tej chwili wszyscy się zgadzają… eliminacja jest strategią. Nie ma dyskusji ani debaty na ten temat, ponieważ jest to dla nas najbezpieczniejsza opcja podczas szczepienia naszych ludzi” – powiedział Ardern.

Nie wykluczyła jednak, że Nowozelandczycy mogą w końcu żyć z wirusem.

„Stale szukajmy ich (eksperckich) porad przez następny rok. Ale powiedziałabym, że zawsze było to nasze podejście… ciągłe uczenie się, ciągłe dostosowywanie się” – powiedziała.

W sąsiedniej Australii premier Scott Morrison, który również znajduje się pod rosnącą presją z powodu rosnącej liczby przypadków COVID-19 i niskich wskaźników szczepień, powiedział w tym tygodniu, że kraj musi rozpocząć naucz się żyć z wirusem. Kontynuuj czytanie

Sprawozdania Praveena Menona i Renju Jose; Montaż przez Kim Coghill i Christiana Schmollingera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *