Connect with us

Nauka

Stacja przygotowań astronautów do spacerów kosmicznych dla nowych skrzydeł słonecznych, Energy News, ET EnergyWorld

Published

on

Kosmiczni astronauci wyruszyli w niedzielę, aby zainstalować konstrukcje wsporcze dla nowych wysokowydajnych paneli słonecznych, które dotrą na Międzynarodową Stację Kosmiczną jeszcze w tym roku.

Kate Rubins i Victor Glover z NASA wyszli z orbitującego laboratorium, niosąc 2,5-metrowe torby plecakowe wypełnione setkami kilogramów wsporników i wsporników montażowych. Sprzęt był tak duży i niezdarny, że trzeba go było rozbierać jak meble, żeby przedostać się przez właz.

„Wiemy, że jest tam bardzo ciasno”, powiedział Mission Control w radiu.

Astronauci przenieśli się z niezwykle dużym ładunkiem na drugą stronę stacji po lewej stronie, uważając, aby w nic nie uderzyć. To właśnie tam znajdują się najstarsze i najbardziej zdegradowane skrzydła solarne stacji.

Według NASA, im więcej ludzi i więcej eksperymentów będzie latać na stacji kosmicznej, tym więcej energii będzie potrzebnych do utrzymania wszystkiego w ruchu. Sześć nowych paneli słonecznych – które mają zostać dostarczone parami przez SpaceX w przyszłym roku – ma zwiększyć moc elektryczną stacji nawet o 30 procent.

Rubins i Glover musieli złożyć i przykręcić rozpórki dwóch pierwszych paneli słonecznych, których premiera zaplanowano na czerwiec.

Osiem paneli słonecznych na górze ma teraz od 12 do 20 lat – większość z nich przekroczyła przewidywany okres użytkowania i pogarsza się. Każdy panel ma 112 stóp (34 metry) długości i 39 stóp (12 metrów) szerokości. Od końca do końca licząc centralną konstrukcję, każda para ma 240 stóp (73 metry), czyli więcej niż rozpiętość skrzydeł Boeinga 777.

Boeing dostarcza nowe panele zwijane, mniej więcej o połowę mniejsze od starych, ale równie wydajne dzięki najnowszej technologii ogniw słonecznych. Zostaną umieszczone pod kątem nad starymi, które będą nadal działać.

Prototyp został przetestowany na stacji kosmicznej w 2017 roku.

READ  Napastnik Villi Watkins zostaje powołany na kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Anglii

Niedzielny spacer kosmiczny był trzecim dla specjalisty chorób zakaźnych Rubinsa i pilota marynarki wojennej Glovera – który mógł polecieć na Księżyc.

Są wśród 18 astronautów nowo przydzielonych do programu lądowania na Księżycu Artemidy NASA. Kolejni moonwalkers będą pochodzić z tej grupy.

W zeszłym tygodniu wiceprezydent Kamala Harris wezwała Glovera, pierwszego afrykańsko-amerykańskiego astronautę, który mieszkał w pełnym wymiarze godzin na stacji kosmicznej. NASA udostępniła wymianę wideo w sobotę.

„Jesteśmy bardzo dumni, że tworzysz historię” – powiedział Harris. Jak za pierwszym razem, odparł Glover, to nie będzie ostatni. „Chcemy mieć pewność, że możemy nadal robić nowe rzeczy” – powiedział.

Rubins wypłynie z powrotem w piątek z japońskim astronautą Soichi Noguchi, aby zakończyć przygotowywanie panelu słonecznego oraz przewietrzyć i przenieść amoniakalne węże chłodzące.

Glover i Noguchi byli jednymi z czterech astronautów, którzy przybyli przez SpaceX w listopadzie. Rubins został zwodowany z Kazachstanu w październiku wraz z dwoma Rosjanami. Wszyscy mają powrócić na Ziemię tej wiosny. (AP)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *