Connect with us

Świat

Sprinter olimpijski z Białorusi szuka schronienia w Japonii z obawy przed uwięzieniem w domu

Published

on

Białoruska sprinterka powiedziała w niedzielę, że była pod ochroną japońskiej policji po tym, jak Komitet Olimpijski w jej kraju próbował ją deportować po tym, jak skrytykował jej trenerów za zgłoszenie jej na niewłaściwe wydarzenie.

Sprinterka Kristina Timanovskaya ogłosiła na Instagramie w niedzielę wieczorem, że szukała schronienia w Japonii, ponieważ obawia się o swoje bezpieczeństwo na Białorusi, gdzie silny przywódca kraju Aleksander G. Łukaszenka, który jest u władzy od 27 lat, próbował wszystkich Znosić sprzeczności .

„Obawiam się, że mogę trafić do więzienia na Białorusi”, powiedziała pani Timanowskaja niezależnemu białoruskiemu portalowi informacyjnemu Zerkalo.io. „Nie boję się zwolnienia lub wyrzucenia z kadry narodowej, martwię się o swoje bezpieczeństwo. I myślę, że w tej chwili nie jest to dla mnie bezpieczne na Białorusi ”.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski, kierowany przez najstarszego syna Łukaszenki, Wiktora Łukaszenkę, poinformował w niedzielę, że po konsultacji z lekarzem wycofał panią Timanowską z igrzysk z powodu jej „stanu emocjonalnego i psychicznego”.

Pani Timanowska zaprzeczyła, że ​​była badana przez lekarzy, twierdząc, że jest w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Powiedziała, że ​​została przymusowo usunięta z drużyny swojego kraju, ponieważ „mówiłam o zaniedbaniach naszych trenerów na moim Instagramie”.

W jednym Wideo Zrobiona na lotnisku Haneda w Tokio poprosiła o pomoc Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W oświadczeniu MKOl poinformował, że skontaktował się bezpośrednio z panią Timanovską. MKOl ogłosił, że była na lotnisku Haneda i towarzyszył jej członek Tokyo 2020.

„Powiedziała nam, że czuje się bezpiecznie” – czytamy w oświadczeniu.

MKOl i Tokio 2020 będą kontynuować rozmowy z panią Timanovską i władzami w nadchodzących dniach, napisano w oświadczeniu, w celu określenia dalszych kroków.

„Nie wiemy nawet, czy policja się tym zajmie, czy nie” – powiedział Isozaki.

Agencja informacyjna Reuters powiedziała, że ​​jeden z ich fotografów widział panią Timanovską z policją na lotnisku, a ona powiedziała: „Myślę, że jestem bezpieczna”.

24-letnia Timanowskaja miała po raz pierwszy tego lata wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w sprincie na 200 metrów. Powiedziała jednak, że została poinformowana, że ​​będzie startować w sztafecie 4 × 400 metrów, ponieważ niektórzy członkowie zespołu nie przeszli wystarczającej liczby testów antydopingowych, aby zakwalifikować się do zawodów.

„Jestem oburzony!” powiedziała do Zerkalo.io z lotniska. „W końcu dotarliśmy na igrzyska olimpijskie i deklarowanie się na dystansie, na którym nigdy w życiu nie byliśmy, jest niezgodne z wszelkimi zasadami. To całkowity brak szacunku dla sportowców ”- powiedziała, opisując sytuację jako„ totalny chaos ”.

Powiedziała Zerkalo.io, że jej trener i reprezentant reprezentacji narodowej przyszli do jej pokoju w niedzielę i kazali jej spakować swoje rzeczy. Powiedziała, że ​​powiedziano jej, że jeśli nie wróci, straci pozycję w kadrze narodowej, straci pracę i „może mieć inne konsekwencje”. Powiedziano jej, że decyzja nie została podjęta przez związek sportowy czy ministerstwo sportu, „ale na wyższym szczeblu”.

„Powiedzieli, że muszę wycofać się z igrzysk olimpijskich i wrócić do domu, ponieważ zakłóciłam występ zespołu” – powiedziała Zerkalo.io.

Białorusią wstrząsnęły protesty po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w sierpniu zeszłego roku. Od tego czasu prezydent Łukaszenka zasygnalizował, że nie będzie tolerował odmiennych opinii, uwięzienia polityków opozycji, krytyków, dziennikarzy i wielu sportowców, którzy podpisali w październiku petycję potępiającą stosowanie przemocy przez jego rząd. Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej.

Pavel Slunkin, były białoruski dyplomata, który obecnie zasiada w Europejskiej Radzie Stosunków Zagranicznych, powiedział, że krytyka pani Timanowskiej dotyczyła biurokratycznych zaniedbań i nie miała charakteru politycznego.

READ  Irański minister spraw zagranicznych mówi w wyciekłej taśmie, że Straż Rewolucyjna ustaliła wytyczne

„Reżim prześladuje każdego, kto publicznie go krytykuje” – powiedział, dodając, że uważa, iż prezydent osobiście podjął decyzję o sprowadzeniu pani Timanowskiej do domu.

Pan Łukaszenko „tak bardzo lubi sport i przez całą swoją kadencję wykorzystywał zwycięstwa sportowe z powodów politycznych” – powiedział Slunkin. „Więc kiedy jest krytykowany przez sportowców, naprawdę nie znosi tego dobrze”.

Przymusowe usunięcie pani Timanowskiej z igrzysk jest ostatnim z serii międzynarodowych incydentów, które doprowadziły do ​​coraz większej izolacji Białorusi na arenie międzynarodowej.

W maju białoruskie władze zmusiły samolot RyanAir do lotu z Aten do Wilna na Litwie z Romanem Protasevichem, blogerem, który w zeszłym roku pracował dla strony internetowej, która prowadziła antyrządowe protesty. Po aresztowaniu został zwolniony z aresztu domowego pod koniec czerwca.

Łukaszenka został również oskarżony o ukaranie Unii Europejskiej powódź 27-osobowy blok z migrantami, ponieważ UE nałożyła sankcje po kontrowersyjnych wyborach i przekierowaniu lotu RyanAir.

Białoruski lider opozycji na uchodźstwie Swietłana Tichanowskaja, który wygrał wybory w sierpniu zeszłego roku przed ucieczką do sąsiedniej Litwy, wezwał MKOl do zajęcia się sprawą pani Timanowskiej.

„Ma prawo do ochrony międzynarodowej i dalszego udziału w @Olympics” – napisała na Twitterze.

Valerie Hopkins zgłosiła się z Wiednia. Tariq Panja, Motoko Rich i Makiko Inoue stworzyli relację z Tokio.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *