Connect with us

Sport

Sport: Dick Pound żegna się z Wadą i przekazuje latarkę antydopingową, wiadomości sportowe i najważniejsze artykuły

Published

on

(REUTERS) – Wyróżnienia od premiera Kanady Justina Trudeau dla szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha przybył w zeszłym tygodniu za emeryturę krzyżowca antydopingowego Dicka Pounda, ale co zrozumiałe, nie było oklasków od ludzi takich jak Lance Armstrong, Gary Bettman czy Vladimir Putin.

Niewątpliwie nastrój zhańbionego mistrza Tour de France Armstronga, komisarza National Hockey League Bettmana i prezydenta Rosji Putina stanowi doskonały przykład rozsądnego kanadyjskiego prawnika, który był wyraźnie zachwycony, mając pióra od Kremla do Nowego Jorku. rozczochrać.

Od ponad dwóch dekad Pound, któremu ówczesny prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch zlecił założenie światowej agencji antydopingowej (Wada) w 1998 roku, był solą w oku oszustów narkotykowych.

Był prezesem założonej przez siebie agencji od 1999 do 2007 roku, a następnie zasiadał w Radzie Powierniczej Wady do końca swojej ostatniej kadencji 31 ​​grudnia.

Głośny, odważny, a czasem skandaliczny, zagorzały kanadyjski strzelec prosty zaatakował problem dopingu za pomocą płonącej broni, utrzymał walkę antydopingową na pierwszych stronach gazet i uczynił brudny mały sekret tego sportu głównym tematem.

Jednak ta zuchwałość została skrytykowana przez krytyków – także tych z walki antydopingowej – pozwami sądowymi i groźbami śmierci.

Szef Wady z Major League Baseball był tak pogardzany, że Pound powiedział kiedyś agencji Reuters, że inspektor Bud Selig ma w swoim biurze dwie tarcze do rzutek, jedną ze zdjęciem Osamy bin Ladena z 11 września, a drugą z nim.

„Zawsze cieszyłem się, kiedy Lance Armstrongowie i wszyscy po mnie przyszli, ponieważ to wskazywało, że postępuję właściwie, a wszyscy źli identyfikują się, więc było fajnie” – powiedział Pound Reuterowi.

„Z grubsza rzecz biorąc, nie sądzę, żebym był na szczycie, jeśli chodzi o rządy, ale jest tam wielu szalonych ludzi. Oni po prostu idą dalej” – dodał 78-latek.

READ  Koszykówka. Izrael - Polska. Utrata mistrzostw Polski w eliminacjach do Mistrzostw Europy

BASE HITS

W ciągu dziewięciu lat jako prezes Wady Pound powiedział, że nie ma domowych biegów, tylko seria podstawowych trafień, które spowodowały, że sprawa antydopingowa ruszyła.

Bez znaczących testów poza zawodami, mieszanki sankcji i list zakazanych substancji, Dopper pracował prawie bezkarnie i wybierał z menu dopracowanych leków poprawiających wydajność, dopóki nie pojawił się Wada.

Podczas gdy oszukańcy oszuści, tacy jak Armstrong i sprinter Marion Jones, trafiali na pierwsze strony gazet, to świecka praca polegająca na nadzorowaniu opracowywania i wdrażania Kodeksu Wada i Traktatu Unesco położyła podwaliny pod globalną agencję.

„Myślę, że pomysł niezależnej międzynarodowej agencji, która zostałaby zaakceptowana zarówno przez ruch sportowy, jak i rządy, była dużym krokiem” – powiedział Pound, który pozostaje najdłużej stającym się członkiem MKOl.

„Ważne było zdobycie kodu, aby wszyscy śpiewali z tego samego arkusza.

„Stopniowo doszliśmy do punktu, w którym mogliśmy nie tylko koordynować walkę z dopingiem w sporcie, ale także kierować do CAS (Sportowego Sądu Arbitrażowego) organizacje, które nie przestrzegają przepisów, tak jak to robimy obecnie Rosjanie to zrobili ”.

Z pewnością Pound nie bał się kłócić się z narkotykowymi oszustami lub atletycznymi ciałami ignorującymi nadużycia.

Armstrong zagroził, że pozwie go do sądu. Bettman był oburzony, kiedy Pound twierdził, że jedna trzecia graczy NHL używała narkotyków zwiększających wydajność.

Ale to były tylko potyczki w porównaniu z niekończącą się wojną z Rosją i dopingiem sponsorowanym przez państwo, który przyciągał jego uwagę przez ostatnie pięć lat.

SCHEMAT DOPINGU

To niezależne dochodzenie Pounda w 2015 roku ujawniło zinstytucjonalizowany program dopingowy w rosyjskiej lekkoatletyce, który doprowadził do większej liczby dochodzeń i ujawnienia większej liczby oszustw.

Rosyjski skandal podzielił świat dopingu, a twardogłowi wezwali do większej kary i zaatakowali Wadę za to, co było postrzegane jako słaba odpowiedź.

READ  Russell prowadził przez pierwszy punkt w swojej karierze. Nagle w dziwny sposób rozbił samochód! [WIDEO]

Rosja, która w przeszłości przyznała się do pewnych uchybień w realizacji polityki antydopingowej, zawsze odmawiała prowadzenia programu dopingowego sponsorowanego przez państwo.

Po odejściu Pounda, Wada stracił swój najpotężniejszy i przepraszający głos, pozostawiając pustkę, którą, jak ma nadzieję, wypełni nowy prezydent Witold Banka, były polski minister sportu i turystyki, a niegdyś 400-metrowy sprinter.

Po dziewięciu latach filozofii Pounda „Damn the Torpedoes”, Wada wszedł w fazę bardziej mężów stanu, z australijskim politykiem Johnem Faheyem i brytyjskim administratorem sportowym Craigiem Reedie na czele.

Ale Pound widział Faheya jako niezaangażowanego, a Reedie jako niekonfrontacyjnego i znajdującego się w kieszeni MKOl.

Jednak 36-letni Banka wykazał się jak funt nosa do walki, stawiając czoła Stanom Zjednoczonym w sprawie groźby wstrzymania finansowania i zwracając się do profesjonalnych lig w sprawie niechęci do ulepszania testów. .

„Ten nowy typ Banka jest młody, jest sportowcem wysokiego wzrostu i myślę, że jest zdeterminowany, aby zrobić jak najwięcej” – powiedział Pound. „To powiew świeżości dla kogoś z agencji.

„Chciałbym, aby Banka odniósł sukces, ponieważ to wyśle ​​wiadomość i może to oznacza, że ​​po jego kadencji nie otrzymamy substytutu wanilii”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *