Connect with us

Świat

Spór między Koreą Południową a Chinami o tarczę antyrakietową USA utrudnia arbitraż

Published

on

Spór między Koreą Południową a Chinami o tarczę antyrakietową USA utrudnia arbitraż

Terminal przechwytujący THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) widziany w Seongju w Korei Południowej 13 czerwca 2017 r. Zdjęcie zrobione 13 czerwca 2017 r. REUTERS / Kim Hong-Ji

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

SEOUL, 11 sierpnia (Reuters) – Chiny i Korea Południowa starły się w czwartek o amerykańską tarczę przeciwrakietową, grożąc podważeniem wysiłków nowego rządu Seulu w celu zniwelowania długotrwałych różnic w zakresie bezpieczeństwa.

Spór dotyczący zainstalowanego w Korei Południowej systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) powstał po udanej pierwszej wizycie ministra spraw zagranicznych Korei Południowej w Chinach w tym tygodniu.

Chiny, które twierdziły, że potężny radar THAAD może zaglądać w ich przestrzeń powietrzną, ograniczyły handel i import kultury po tym, jak Seul ogłosił jego rozmieszczenie w 2016 r., zadając poważny cios powiązaniom.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wysoki rangą urzędnik w biurze prezydenckim Korei Południowej powiedział dziennikarzom w czwartek, że THAAD jest środkiem samoobrony i nigdy nie może być przedmiotem negocjacji po tym, jak Chiny zażądały, aby Korea Południowa zaprzestała rozmieszczania baterii i ograniczyła wykorzystanie istniejących baterii.

Prezydent Yoon Suk-yeol, który postrzega system jako klucz do przeciwdziałania pociskom północnokoreańskim, przysiągł wycofać się z obietnic poprzedniej administracji, że nie zwiększy rozmieszczenia THAAD i nie będzie uczestniczyć w kierowanej przez USA globalnej tarczy antyrakietowej ani w trójstronnej sojusz wojskowy z Japonią.

Na tropie kampanii konserwatywny Yoon obiecał kupić kolejną baterię THAAD, ale od czasu objęcia urzędu w maju jego administracja skupiła się na tym, co urzędnicy określają jako „normalizację” działania istniejącego, będącego w posiadaniu i obsługiwanego przez USA systemu.

Minister spraw zagranicznych Korei Południowej Park Jin i jego chiński odpowiednik Wang Yi badali sposoby wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji z Koreą Północną i wznowienia eksportu kultury, takiej jak muzyka i filmy K-pop do Chin, kiedy spotkali się we wtorek. Kontynuuj czytanie

Rzecznik Wang powiedział w środę, że obaj „zgodzili się poważnie traktować swoje uzasadnione obawy i nadal zarządzać tą kwestią w ostrożny i uporządkowany sposób, aby upewnić się, że nie stanie się ona przeszkodą dla stałego i stałego rozwoju stosunków dwustronnych”. staje się”.

Rzecznik Chin powiedział w briefingu, że operacja THAAD w Korei Południowej „podważa strategiczne interesy bezpieczeństwa Chin”.

Jednak Park powiedział Wangowi, że Seul nie będzie przestrzegać umowy z 2017 r., nazwanej „Trzy Nie”, ponieważ nie jest to formalne zobowiązanie ani umowa, powiedział w oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej.

Chiny nalegają również, aby Korea Południowa przestrzegała „jednego ograniczenia” – ograniczenia używania istniejących baterii THAAD. Korea Południowa nigdy nie uznała tego elementu, ale w środę rzecznik Wanga podkreślił, że Chiny przywiązują wagę do stanowiska „trzy nie i jedno zastrzeżenie”.

Minister obrony Lee Jong-sup powiedział, że polityka THAAD nie zmieni się z powodu sprzeciwu Chin, a radar systemu nie może być użyty przeciwko Chinom.

„Obecna bateria nie jest skonstruowana tak, aby odgrywać jakąkolwiek rolę w obronie USA, ale jest umieszczona w miejscu, w którym może bronić tylko Półwyspu Koreańskiego” – powiedział dziennikarzom.

Podczas wizyty Parka we wschodnim mieście portowym Qingdao, Global Times, związany z Komunistyczną Partią Chin, pochwalił Yoon za okazanie „niezależnej dyplomacji i zdrowego rozsądku wobec Chin”, ponieważ nie spotkała się osobiście z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA podczas jej wizyty w zeszłym tygodniu , Nancy Pelosi, spotkała się.

Jednak gazeta ostrzegła, że ​​kwestia THAAD jest „poważnym ukrytym niebezpieczeństwem, którego nie można uniknąć w stosunkach między Chinami a Koreą Południową”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Hyonhee Shin w Seulu; Dodatkowe sprawozdania Soo-hyang Choi w Seulu i Yew Lun Tian w Pekinie; Edytowane przez Josha Smitha i Williama Mallarda

READ  Ukraińskie wojska utrzymują kluczowe miasto, Rosja wystrzeliwuje więcej pocisków

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *