Connect with us

Gospodarka

Spojrzenie Guardiana na gorące polityczne lato w Polsce: zmiana pogody | kadra edytorska

Published

on

NAW skrócie: dla konserwatywno-nacjonalistycznego rządu tego lata wszystko potoczyło się jak zwykle. Wywiązała się gorąca kłótnia na temat prób. przedstawić System dyscyplinarny aby utrzymać zaangażowanie sędziów. Nowy kontrowersyjny projekt ustawy grozi dalszym zagrożeniem niezależności mediów poprzez zakaz posiadania nadawców spoza Europy. Zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone narzekały na te niedawne antydemokratyczne manewry, mające na celu wzmocnienie autorytarnych wpływów Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Ale mimo całej międzynarodowej krytyki PiS wyprzedza w sondażach swoich konkurentów.

Jak dotąd, tak znajomy. Ale sześć lat po dojściu PiS do władzy, które wraz z Węgrami przekształciło Polskę w bastion europejskiego antyliberalizmu, polaryzacyjna gra partii nie funkcjonuje już tak, jak dawniej. Warszawa ustąpiła w tym tygodniu w sporze sędziowskim, który groził, że stanie się punktem zwrotnym w jej napiętych relacjach z UE. Pod naciskiem Brukseli rozwiązał izbę Sądu Najwyższego, przepełnioną agentami politycznymi, której przypisywano by wyroki sądowe. Polska została zmarginalizowana i pierwsza zamrugała.

W międzyczasie jest Koalicja parlamentarna kierowana przez PiS która pojawiła się po wyborach w 2019 r. rozpadła się z powodu sporów dotyczących nowej ustawy medialnej. Aby wyegzekwować środek w zeszłym tygodniu, rząd został zmuszony do: zaufanie za poparciem idiosynkratycznej gwiazdy rocka, która została politykiem, który jest wieloletnim krytykiem de facto szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Spadały sondaże partii, a powrót byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska do polskiej polityki rośnie wzrost wsparcia dla centrowej partii opozycyjnej Platforma Obywatelska (PO). Wobec braku stabilnej większości i Senatu kontrolowanego przez opozycję nagle możliwe są nowe wybory.

Dla tych, którzy cierpią z powodu wspieranych przez PiS wojen kulturowych w kwestiach od praw LGBTQ do poronieniete wydarzenia są powodem do radości. W zeszłorocznych wyborach prezydenckich stwierdzili niezależni obserwatorzy badania że udana i wspierana przez rząd kampania wyborcza Andrzeja Dudy była naznaczona „retoryką homofobiczną, ksenofobiczną i antysemicką”. Każda wskazówka, że ​​bezwzględna i dzieląca polityka PiS kończy się na drogach, jest mile widziana. Ale nowe burzliwe czasy to także wyzwanie dla opozycji.

READ  Discovery oskarża Warszawę o złamanie polsko-amerykańskiego traktatu inwestycyjnego - The Hollywood Reporter

Sukces Kaczyńskiego nie opiera się tylko na agresywnej mieszance nacjonalizmu i społecznego konserwatyzmu. Od 2015 roku PiS opiekuje się także ważnym Redystrybucja bogactwa poprzez programy i świadczenia socjalne. Te znalazły powszechne poparcie, zwłaszcza w biedniejszych regionach i poza bogatszymi miastami. Jesienią, jeśli uda mu się przeforsować to przez parlament, rząd uruchomi pakiet stymulacyjny po Covid, który obniży podatki dla osób o niskich i średnich dochodach oraz wprowadzi nowe świadczenia dla rodzin i emerytów. Platforma Obywatelska, obecnie druga w sondażach, nie odpowiedziała na coś podobnego. Dorobek Tuska to liberał biznesu. Jako premier w latach 2007-2014 wprowadził Program oszczędnościowy. Od jego powrót do przoduTusk skupił się na kulturowej nietolerancji rządu i jego złym postępowaniu z pandemią Covid. Jednak zawsze, gdy zbliżają się kolejne wybory, zrewitalizowana opozycja polska musi złożyć ofertę gospodarczą, która zdobędzie serca i umysły poza społecznie liberalnymi i bogatszymi miastami kraju.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *