Connect with us

Zabawa

„Sonnenkinder” ukoronowany najlepszym na Zlin Film Festival

Published

on

TEHERAN – Irański dramat „Sonnenkinder” w reżyserii Majida Majidiego zdobył Złotego Pantofelka dla najlepszego filmu fabularnego w kategorii juniorów na 61. edycji Zlin Film Festival w Czechach.

W oświadczeniu wydanym 17 września jury nazwało film „naprawdę potężną, energiczną i płynącą z głębi serca historią, która inspiruje nas wszystkich do jej mistrzowskiego kręcenia filmów”.

Opisali również dramat pracy dzieci jako „kolejny doskonały przykład wielkiej miłości i troski o dzieci pokrzywdzone w Iranie i na całym świecie, którymi darzył Majid Majidi”.

Uznany film opowiada o 12-letnim Ali i jego trzech przyjaciołach. Razem ciężko pracują, aby przetrwać i utrzymać rodziny, wykonują drobne prace w garażu i popełniają drobne przestępstwa, aby szybko zarobić. W cudowny sposób Ali otrzymuje zadanie odnalezienia ukrytego skarbu pod ziemią. Rekrutuje swój gang, ale aby uzyskać dostęp do tunelu, dzieci muszą najpierw zapisać się do Sun School, organizacji non-profit, która stara się wychowywać dzieci ulicy i robotników w pobliżu skarbu.

Niklas Teng był przewodniczącym jury filmów fabularnych w kategorii juniorów i młodzieży. Innymi członkami jury byli Andrea Metcalfe i Tian Tsering.

Złoty Pantofel dla najlepszego filmu fabularnego w kategorii młodzieżowej powędrował do „Valentiny” w reżyserii Cássio Pereira dos Santosa z Brazylii.

„The Crossing”, koprodukcja francusko-czesko-niemiecka w reżyserii Florence Miailhe, otrzymała nagrodę specjalną jury za film fabularny w kategorii juniorów i młodzieży.

„Sisters: The Summer We Found Our Superpowers” ​​norweskich reżyserów Arilda Ostina Ommundsena i Silje Salomonsen otrzymało Złotego Pantofelka dla najlepszego filmu fabularnego w kategorii dzieci.

Karel Zeman Award – Special Recognition za najlepszy koncept wizualny w kategorii dziecięcej powędrował do „Wolfwalkers”, koprodukcji irlandzko-amerykańskiej Rossa Stewarta i Tomma Moore’a.

Specjalne wyróżnienie w tej kategorii otrzymały „Even Mice Belong to Heaven”, koprodukcja Czech, Francji, Polski i Słowacji w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenicka oraz „Kids Are Fine” koreańskiego reżysera Ji Won Lee.

READ  Muzyka klasyczna: Artur Rubinstein, Polak z pasją, który był mistrzem fortepianu

„Dźwięki między koronami” czeskiego reżysera Filipa Diviaka zdobyły Złotego Pantofelka za najlepszą krótkometrażową animację dla dzieci.

Złote Jabłko – Nagroda Publiczności Zlin dla najlepszego filmu fabularnego w kategorii dzieci, juniorów i młodzieży – powędrowało do filmu „Martin i Magiczny Las” w reżyserii Petra Oukropeca. Film jest koprodukcją Czech, Niemiec i Słowacji.

Na zdjęciu: Shamila Shirzad i Ruhollah Zamani grają w scenie z irańskiego dramatu „Dzieci Słońca” Majida Majidi.

MMS / ODCHYLENIE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *