Connect with us

Świat

Solomonowie sprzeciwiają się rozmieszczeniu Bidena na Pacyfiku w obliczu wyzwania w Chinach

Published

on

SYDNEY – Amerykańskie wysiłki mające na celu zgromadzenie przywódców wysp Pacyfiku na szczycie w Białym Domu w tym tygodniu zostały ciosem, gdy Wyspy Salomona oświadczyły, że nie poprą wspólnego oświadczenia, które planuje wydać administracja Bidena.

Ponieważ prezydent Biden przygotowywał się do przyjęcia przywódców kilkunastu krajów Pacyfiku na wyjątkowym spotkaniu w środę i czwartek, Wyspy Salomona wysłały notę ​​dyplomatyczną do innych narodów regionu, stwierdzając, że nie ma konsensusu w tych tematach i że „zajęło to trochę czasu o wyjaśnienie”.

Porażka na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu jest oznaką wyzwań stojących przed Waszyngtonem, który stara się umocnić swoje wpływy w regionie, w którym to robi Chiny poczyniły postępy. Wiceprezydent Harris odbył podróż po Azji Wschodniej, gdzie podczas wizyt w Japonii i Korei Południowej podkreśliła zaangażowanie USA na rzecz „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”. W Uwagi w Japonii w środę Harris skazany „Niepokojące” działania Chin w regionie, w tym „prowokacje” wobec Tajwanu.

Chiny rozszerzyły w ostatnich latach stosunki dyplomatyczne z państwami wyspiarskimi Pacyfiku, zapewniając im pomoc finansową, jednocześnie forsując rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, które mogą zwiększyć ich obecność wojskową w regionie, którego ważne szlaki żeglugowe i zasoby naturalne czynią go strategicznie cennym.

Rosnący zasięg Chin przekształca łańcuch wysp na Pacyfiku

Chociaż moment sprzeciwu wobec oświadczenia ze szczytu był nieco zaskakujący, źródło nie.

Wyspy Salomona zbliżyły się do Chin od czasu wyboru ich wojowniczego premiera Manasseha Sogavare’a w 2019 roku. Kilka miesięcy później Wyspy Salomona przeniosły swoje uznanie dyplomatyczne z Taipei do Pekinu i ponownie trafiły na nagłówki gazet w tym samym roku, kiedy uderzyły kontrowersyjny pakt bezpieczeństwa z Chinami że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy obawiają się, że może to doprowadzić do powstania chińskiej bazy na archipelagu około 1000 mil od wybrzeża Australii. Wyspy Salomona i Chiny zaprzeczyły planom dotyczącym bazy.

READ  Putin nie dał żadnej wskazówki w apelu Macrona, że ​​szykuje inwazję – urzędnik prezydencji francuskiej

W tym miesiącu prawodawcy Wysp Salomona głosowali za opóźnić wybory krajowe od 2023 do 2024 r., co krytycy nazwali „przejęciem władzy” i oznaką rosnącego autorytaryzmu w stylu chińskim.

Przemawiając w zeszłym tygodniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, Sogavare powiedział, że jego naród został „niesprawiedliwie zaatakowany” i „oczerniony” z powodu jego powiązań z Chinami.

Prochiński przywódca Wysp Salomona wygrywa przetarg na odroczenie wyborów

W notatce dyplomatycznej, zweryfikowanej przez Washington Post i datowanej na 25 września, ambasada Wysp Salomona w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku stwierdziła, że ​​oświadczenie wymaga „dalszej dyskusji”. Australian Broadcasting Corp. zgłoszone jako pierwsze że Wyspy Salomona odmówiły podpisania wspólnego oświadczenia, o którym ABC mówi, że pracuje od tygodni.

Według zrecenzowanego przez ABC projektu oświadczenia, oświadczenie ogłosi klimat „najwyższym priorytetem” i „największym pojedynczym zagrożeniem egzystencjalnym” dla Pacyfiku. Wydaje się jednak, że kraje Pacyfiku usunęły odniesienie do paktu bezpieczeństwa Chiny-Wyspy Salomona, usuwając język, który podkreślał potrzebę „ścisłego konsultowania się między sobą w sprawie decyzji dotyczących bezpieczeństwa, które mają implikacje regionalne”. Raporty ABC.

Podczas szczytu Biały Dom przedstawi swoją pierwszą strategię dla Wysp Pacyfiku, która skupi się na zmianach klimatycznych – kwestii, w której kraje Pacyfiku wezwały do ​​bardziej zdecydowanych działań USA. Kolejnym elementem będą zwiększone wysiłki Straży Przybrzeżnej i innych agencji amerykańskich w celu zwalczania nielegalnych połowów i pomocy krajom Pacyfiku w zrównoważonym zarządzaniu falami oceanicznymi.

Więcej szczegółów na temat strategii i związanych z nią inicjatyw zostanie ogłoszonych podczas szczytu, poinformowali amerykańscy urzędnicy.

Chiny przegrywają w pakcie na Pacyfiku, ale wciąż próbują wzmocnić wpływy regionalne

„Naszym celem w ciągu najbliższych kilku dni jest zasadniczo spotkanie z mieszkańcami wysp Pacyfiku w miejscu ich zamieszkania” – powiedział wysoki rangą urzędnik rządu USA, który mówił o dyskusjach pod warunkiem zachowania anonimowości. „Dawali nam jasno do zrozumienia, że ​​chcą, abyśmy byli partnerem w największych problemach”.

READ  Sudan: co najmniej czterech protestujących przeciwko zamachom stanu zastrzelono, podczas gdy siły bezpieczeństwa przeprowadzały nalot na stacje radiowe

Wspólna deklaracja spotkała się z „ogromnym entuzjastycznym poparciem”, powiedział urzędnik, który przyznał się do rozbieżności co do oświadczenia, ale nie odniósł się bezpośrednio do odmowy podpisania przez Wyspy Salomona.

— Byli tu Salomonowie — powiedział. „Byli głęboko zaangażowani w nasze wysiłki w ciągu ostatnich kilku dni i oczekujemy, że będą aktywnie zaangażowani w nasze spotkania w nadchodzących dniach”.

Sprzeciw Wysp Salomona wobec oświadczenia ze szczytu Białego Domu jest postrzegany przez niektórych jako przeszkadzający i będący pod wpływem Chin, powiedziała Anna Powles, starszy wykładowca w Center for Defense and Security Studies na Uniwersytecie Massey w Nowej Zelandii.

Ale inne kraje Pacyfiku również zgłosiły obawy dotyczące pośpiechu, z jakim Stany Zjednoczone zwołały szczyt, powiedziała, zauważając, że przywódcy z Vanuatu i Nauru nie wezmą udziału z powodu wyborów. Kiribati nie będzie reprezentowane, a niektóre inne kraje zostały zaproszone późno.

Chiny podpisują porozumienie o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona, ostrzegając sąsiadów

„Stany Zjednoczone są bardzo mile widziane w regionie, ale tempo, w jakim Stany Zjednoczone kontynuowały swoje ponowne zaangażowanie na Pacyfiku, jest prawdopodobnie postrzegane jako zbyt pospieszne, zbyt pospieszne” – powiedział Powles.

Nie zapraszając początkowo wszystkich członków Forum Wysp Pacyfiku – kluczowego organu regionalnego – Stany Zjednoczone zaryzykowały również naśladowanie Chin, które nie powiodły się w ich staraniach o kompleksowe porozumienie w sprawie bezpieczeństwa regionalnego w maju, częściowo dlatego, że niektóre państwa Pacyfiku czuły się zmuszone do podpisać pełną zgodę – dodała.

„Istnieją absolutnie paralele pod względem braku konsultacji, braku konsensusu i ominięcia Forum Wysp Pacyfiku” – powiedział Powles, zauważając, że nieudany chiński pakt bezpieczeństwa regionalnego bardzo różni się od tego, co prawdopodobnie wyłoni się z Białego Domu. szczyt.

Administracja Bidena zwiększa swoją obecność dyplomatyczną na Pacyfiku, planując nowe ambasady na Wyspach Salomona, Tonga i Kiribati. W lipcu Harris ogłosił, że administracja zwróci się do Kongresu o potrojenie środków na rozwój gospodarczy i odporność oceanów w regionie do 60 milionów dolarów rocznie przez następną dekadę.

READ  Spotkanie z premierem dobiegło końca. Blokujesz od środy?

Ellen Nakashima z Waszyngtonu przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.