Connect with us

Gospodarka

Słabe targi Chiny walczą

Published

on

Słabe targi Chiny walczą

Autorzy: Vince Golle i Molly Smith (Bloomberg) –

Nowe dane handlowe z Chin to kolejny dowód na to, że druga co do wielkości gospodarka świata walczy o nabranie rozpędu.

W Niemczech ponowny spadek zamówień składanych przez producentów wskazywał na brak rozpędu w największej gospodarce Europy. Tymczasem konsumenci ze strefy euro stali się znacznie bardziej pewni perspektyw inflacji, co ma wpływ na debatę na temat tego, jak długo stopy procentowe muszą rosnąć.

Po tym, jak amerykańscy prawodawcy zatwierdzili zawieszenie limitu zadłużenia, Departament Skarbu poinformował, że spodziewa się znacznego ożywienia salda gotówkowego do końca miesiąca.

Oto niektóre z wykresów, które pojawiły się w Bloomberg w tym tygodniu na temat najnowszych wydarzeń w światowej gospodarce:

Azja

Ożywienie gospodarcze w Chinach wykazało dalsze oznaki spowolnienia w maju, pogarszając perspektywy na pozostałą część roku i podsycając wezwania do dalszych działań stymulacyjnych banku centralnego. Dane dotyczące handlu z tego tygodnia pokazały ostatnio słabnące perspektywy dla gospodarki. Zarówno eksport, jak i import spadły w maju rok do roku, co jest oznaką stłumionego popytu światowego i krajowego.

Zagraniczni turyści pakujący swoje loty do Japonii pomagają gospodarce wyjść z recesji, a ich siła nabywcza również zwiększa presję na wzrost wynagrodzeń i cen w hotelarstwie.

W ciągu ponad trzech dekad od rozpadu Związku Radzieckiego Rosja utrzymała pozycję największego partnera handlowego Kazachstanu, pomimo wkraczania Chin w znaczną część regionu. Ale sankcje finansowe i gospodarcze, które odsunęły Rosję na bok i przekierowały przepływy handlowe, stwarzają szansę dla Chin.

Europa

Oczekiwania konsumentów co do inflacji w strefie euro znacznie spadły w kwietniu, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że historyczna podwyżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego zakończy się tego lata.

Zamówienia w niemieckich fabrykach nieoczekiwanie spadły w kwietniu, jeszcze bardziej pogarszając perspektywy dla największej europejskiej gospodarki po tym, jak doświadczyła ona pierwszej recesji od czasu pandemii w ciągu zimy.

READ  Niemcy stawiają na polski cud gospodarczy

USA i Kanada

Bank of Canada przeciwstawił się oczekiwaniom, wznawiając kampanię podwyżek stóp procentowych, uzasadniając to przegrzaniem gospodarki. Politycy podnieśli stopę procentową z dnia na dzień do 4,75%, najwyższego od 2001 roku.

Sektor usług w USA był w maju prawie bez zmian, ponieważ aktywność biznesowa i zamówienia spadły, a miara płaconych cen spadła do najniższego poziomu od trzech lat.

Ministerstwo Skarbu oczekuje, że jego zapasy gotówki – które już wykazują oznaki nadrabiania strat po ustawowym zawieszeniu pułapu zadłużenia – osiągną do końca czerwca około 425 miliardów dolarów.

Największe bramy żeglugowe na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych cierpią z powodu najdłuższych zakłóceń związanych z pracą od 2015 r., ponieważ negocjacje między pracodawcami doków a dokerami zbliżają się do roku bez umowy. Obie strony spierają się o to, jak podzielić zyski przewoźników z czasów pandemii na rynku, na którym stawki frachtowe powróciły do ​​najniższych w historii stawek.

rynki wschodzące

Roczna stopa inflacji w Brazylii zwolniła w maju znacznie bardziej niż oczekiwano, osiągając najniższy poziom od dwóch i pół roku, zwiększając presję na bank centralny, aby złagodził politykę pieniężną w nadchodzących miesiącach.

Plan Arabii Saudyjskiej ograniczenia wydobycia ropy o około 10% może mocno uderzyć w jej finanse. Decyzja Wielkiej Brytanii o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej do 9 milionów baryłek dziennie w ciągu najbliższego miesiąca, a może nawet dłużej, nie spowodowała znaczącego wzrostu cen. Minister energii książę Abdulaziz bin Salman, ogłaszając jednostronne cięcie po spotkaniu OPEC+, określił je jako „lizak” dla innych członków kartelu producenckiego.

Świat

Według Banku Światowego gospodarka światowa jest w niepewnej sytuacji i stoi w obliczu znacznego spowolnienia wzrostu, ponieważ gwałtowne podwyżki stóp procentowych odbijają się na działalności gospodarczej i zwiększają podatność na zagrożenia w krajach o niższych dochodach.

READ  Zastępca Sekretarza Turystyki: Optymizm na rok 2023 | Zegarek giełdowy

Australijski bank centralny nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe, pozostawiając otwarte drzwi do dalszych podwyżek. Bank of Canada również zaskoczył podwyżką stóp procentowych. Polska, Indie, Peru i Rosja stanęły w miejscu.

–Z pomocą Laury Curtis, Toru Fujioki, Narimana Gizitdinova, Alexandry Harris, Erika Hertzberga, Williama Horobina, Johna Liu, Abeera Abu Omara, Jana Randowa, Andrew Rosatiego, Augusty Saraiva, Zoe Schneeweiss, Randy Thanthong-Knight, Emi Urabe, Fran Wanga i Aleksandra Webera.

© 2023 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *