Connect with us

Świat

Skarb rzymskich monet odkryty przez amatorów nurkowania u wybrzeży Hiszpanii

Published

on

(CNN) – Dwóch amatorów freedivera znalazło jednego z najlepszych Kolekcje od Romana Monety w Europie u wschodnich wybrzeży Hiszpanii.

Luis Lens i César Gimeno nurkowali z wyspy Portitxol w Xàbia 24 sierpnia, kiedy znaleźli osiem monet, zanim kolejne nurkowania archeologów zwróciły kolejne 45 monet, zgodnie z komunikatem prasowym z Uniwersytetu w Alicante we wtorek.

Następnie naukowcy z Instytutu Archeologii i Dziedzictwa Historycznego Uniwersytetu przeanalizowali doskonale zachowane monety i datowali je na okres od końca IV do początku V wieku.

Monety były w tak dobrym stanie, że napisy były czytelne, co pozwoliło zespołowi zidentyfikować monety z czasów panowania niektórych cesarzy rzymskich.

Trzy są od Walentyniana I, siedem od Walentyniana II, 15 od Teodozjusza I, 17 od Arkadiusza, 10 od Honoriusza i jest jedna niezidentyfikowana moneta.

W ciągu najbliższych kilku tygodni archeolodzy będą prowadzić dalsze wykopaliska w tym miejscu.

Uniwersytet w Alicante

Oprócz monet nurkowie znaleźli trzy gwoździe, prawdopodobnie wykonane z miedzi, a także pozostałości ołowiu, które mogły pochodzić z poważnie uszkodzonej skrzyni morskiej.

Jaime Molina Vidal, profesor historii starożytnej na Uniwersytecie w Alicante i szef zespołu archeologów podwodnych, powiedział, że jest to jeden z największych zestawów złotych rzymskich monet znalezionych w Europie.

„To bardzo ważne” – powiedział Molina Vidal w CNN w czwartek. „To niezwykle cenne”.

Dodał, że monety zostały prawdopodobnie ukryte przez bogatego lokalnego właściciela ziemskiego, który chciał chronić część swoich pieniędzy przed barbarzyńcami, którzy w tym czasie najeżdżali i plądrowali Zachodnie Cesarstwo Rzymskie.

„Jesteśmy w obecności fantastycznego dokumentu archeologicznego od czasu przybycia Alanów w tej sprawie ”- powiedział Molina Vidal.

Alanowie, Swebowie i Wandalowie najechali ten obszar w końcowej fazie upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, a rzymska władza polityczna na Półwyspie Iberyjskim zakończyła się w 409 rne, jak czytamy w komunikacie prasowym.

Ci, którzy ukryli monety, prawdopodobnie zginęli, zanim zdążyli je zebrać, powiedział Molina Vidal, pozostawiając je nieodkryte przez około 1500 lat.

READ  Podczas gdy Bennett uśmiechał się do Merkel, Kurz sprawił, że Netanjahu wyglądał źle - Israel News

Mimo swojego wieku są wyjątkowo dobrze zachowane.

„To tak, jakby zostały zrobione wczoraj”, powiedział Molina Vidal, który wyjaśnił, że tylko jedna moneta jest niemożliwa do zidentyfikowania, ponieważ jej napis został zarysowany.

Monety zostaną odrestaurowane, a następnie wystawione w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym Soler Blasco w Xàbia. Dalsze badania archeologiczne na tym obszarze są finansowane przez samorząd Walencji, który zapewnił zespołowi 17 800 EUR (21 000 USD).

Zatoka Portitxol to znane stanowisko archeologiczne, w którym odkryto kotwice, amfory, szczątki ceramiczne i inne artefakty.

Molina Vidal i jego zespół planują przeprowadzić dalsze wykopaliska na miejscu w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby ustalić, czy w pobliżu znajdują się jakieś zatopione statki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.