Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Senat odrzucił nowelizację ustawy o podziałach administracyjnych. Sejm znów był za tym

Published

on

  • Odrzucenie ustawy poparli senatorowie większości – Koalicja Obywatelska, PSL, Lewica i trzech niezależnych
  • Nowelizacja ustawy o podziale jest konsekwencją przebudowy rządu w październiku i ograniczenia liczby resortów
  • Nowelizacji bronił zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rafał Siemianowski. Twierdził, że „rząd chce stworzyć ścieżkę kariery dla osób o specjalnych umiejętnościach”
  • Sejm ponownie uchwalił poprawkę – przeciw uchwale Senatu głosowało 231 posłów, przeciw było 219, nikt się nie wstrzymał.
  • Więcej podobnych informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Wniosek o odrzucenie ustawy poparli wszyscy senatorowie z KO, PSL i lewicy, a także senatorowie niezależni: Stanisław Gawłowski, Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. Sprzeciwiali się temu przedstawiciele PiS, ale trzech z nich nie wzięło udziału w głosowaniu (Jan Hamerski, Robert Mamątow, Alicja Zając), niezależna senator Lidia Staroń również.

Nowelizacja ustawy resortowej jest konsekwencją przebudowy rządu w październiku i zmniejszenia liczby resortów. Oferuje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologii, leśnictwa i łowiectwa oraz centrum administracyjnego rządu.

Rząd planował powołanie Narodowego Centrum Sportu w miejsce zlikwidowanego Ministerstwa Sportu.

Ponadto zmiana polega na przeniesieniu sekretarzy stanu do korpusu służby cywilnej. Zmiana doprowadziłaby do 100 procent. wzrasta na co czwartego członka rządu. Opisaliśmy sprawę na Onecie pod koniec listopada.

Większość w Senacie: ten projekt psuje stan

READ  Borys Budka o połączeniu funkcji lidera partii i klubu. Krytykuje Grzegorza Schetynę

– Zapisy nowelizacji ustawy o administracji rządowej „psują” państwo, pozwalają na upolitycznienie urzędników i podnoszą pensje – argumentowali podczas środowej debaty przedstawiciele większości Senatu. Przedstawiciele rządu zapewniali, że między innymi zwiększy to „elastyczność” działań administracyjnych.

Senator Zygmunt Frankiewicz (KO), przewodniczący Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, powiedział, że ustawa może zostać odrzucona, ponieważ „zawiera elementy, które ją zdyskwalifikują”. Powiedział, że wejście sekretarzy stanu do korpusu służby cywilnej „zniszczyło coś, co było budowane przez wiele lat”.

Przyznał, że nowelizacja „tylnymi drzwiami” wprowadziła możliwość wyższych wynagrodzeń sekretarzy stanu. Podkreślił, że jego zdaniem płace wiceministrów powinny być wyższe, ale – jak przekonywał – jest to kwestia, którą należy otwarcie się zająć.

Krytyczne uwagi zgłosili także senatorowie PiS: Jan Maria Jackowski i Jerzy Czerwiński. Obydwaj skrytykowali m.in. oddzielenie leśnictwa i łowiectwa od Ministerstwa Środowiska oraz – jak powiedziałem – ewentualne plany przypisania ich „Ministerstwu Rolnictwa”. Czerwiński podkreślił, że „poszukiwanie lasów” niepokoi opinię publiczną.

Nowelizacji bronił zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rafał Siemianowski. Przekonywał, że „rząd chce stworzyć ścieżkę kariery dla osób o specjalnych umiejętnościach, których ścieżka kariery” nie wpisuje się w model oferowany przez służbę publiczną. ”Według niego to także odpowiedź na zmiany na rynku pracy. Przekonywał, że podobne Rozwiązania są już dostępne w kancelarii Sejmu czy Senatu.

READ  Cios w polską energetykę

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekonywał, że chodziło o „otwarcie resortu na outsiderów pracujących w sektorze pozarządowym”. Zapewnił, że są to osoby z kwalifikacjami i doświadczeniem, które posługują się niezbędnymi językami obcymi, ale nie potrzebują np. Certyfikatów potwierdzających te umiejętności.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu

Sejm głosował przeciwko decyzji Senatu o sprzeciwie wobec nowelizacji ustawy o rządowych podziałach administracyjnych, co oznacza, że ​​ustawa została przyjęta w czwartek wieczorem. Nowelizacja zostanie teraz podpisana przez Prezydenta.

Przeciw uchwale Senatu głosowało 231 posłów, przeciw 219, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm może odrzucić zmiany w Senacie i wniosek o odrzucenie ustawy większością bezwzględną (liczba głosów „za” jest większa niż suma głosów „przeciw” i „wstrzymujących się”), jeżeli obecna jest co najmniej połowa ustawowej liczby posłów.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści.

Źródło: Onet, PAP

(mba)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *