Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Saudi Aramco i węgierski MOL finalizują polskie przejęcia w ramach fuzji Orlen-Lotos

Published

on

Saudi Aramco i węgierski MOL finalizują polskie przejęcia w ramach fuzji Orlen-Lotos

Polski państwowy gigant energetyczny Orlen zakończył sprzedaż aktywów na rzecz Saudi Aramco i węgierskiego MOL, które były częścią wymogów dotyczących zamknięcia Fuzja z mniejszym polskim państwowym konkurentem Lotosem.

Transakcja, ogłoszono w styczniu, saudyjska firma obejmie 30 proc. udziałów w polskiej rafinerii ropy naftowej w Gdańsku oraz biznesie naftowym Lotosu. MOL przejmuje od Lotosu 417 stacji benzynowych, dzięki czemu węgierska spółka jest trzecim co do wielkości graczem na rynku stacji paliw w Polsce, po samym Orlenie i BP.

Zbycie było wymogiem regulacyjnym Komisji Europejskiej, aby utorować drogę do przejęcia Lotosu przez Orlen.

Umowy zawarte z aramko mają strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia zaopatrzenia Polski, ale i całego regionu – powiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu. „Zbudowaliśmy największą iw wielu obszarach silną grupę w Europie Środkowej, która skutecznie wzmacnia istniejące obszary biznesowe i otwiera nowe.”

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Robert Śleszyński, dyrektor ds. inwestycji kapitałowych Orlenu, zaznaczył, że Orlen zachowa 70 proc.

„To nie jest tak, że ktoś będzie nam mówił, co mamy robić, lub powstrzyma nas przed prowadzeniem rafinerii”, powiedział, dodając, że „praca z partnerem z tego rodzaju doświadczeniem…[will] Buduj wartość i wiedzę”.

Orlen poinformował również, że Aramco zapewni rezerwy ropy, które pokryją 45% potrzeb rafinerii. Obajtek w maju br obiecał, że Orlen zabezpieczy dostawy ropy nie tylko w Polsce, ale także w okolicach po wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę.

Polska państwowa spółka energetyczna zobowiązuje się do zapewnienia dostaw ropy w regionie w przypadku rosyjskiego embarga na ropę

Mohammed Y. Al Qahtani, starszy wiceprezes Aramco ds. Downstream, powiedział, że transakcja pomoże „umocnić obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewni wyjątkową okazję do… rozszerzenia i dywersyfikacji naszego globalnego zasięgu downstream”. .

Również w środę Orlen, Aramco i spółka zależna Aramco SABIC poinformowały o podpisaniu umowy o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym w Gdańsku.

Proponowana transakcja została ogłoszona przez Orlen w lipcu jako potencjalna wspólna realizacja kompleksowego projektu petrochemicznego obejmującego duży parowy kraking paliw mieszanych z instalacjami końcowymi, który ma zostać zintegrowany z gdańską rafinerią, poinformował wówczas lokalny serwis informacyjny Trójmiasto.

Polski państwowy gigant naftowy sprzedaje aktywa sprzed fuzji Saudi Aramco i węgierskiemu MOL

Tymczasem umowa z MOL – warta 610 mln USD, w ramach której Orlen przejmie także 144 stacje paliw MOL na Węgrzech i 41 na Słowacji – niewiele zmieni na rynku hurtowym – donosi Business Insider Polska.

MOL, który ma trzy rafinerie w pobliżu Bratysławy, Budapesztu i Rijeki, będzie kupował większość paliwa dla swoich oddziałów w Polsce od polskich rafinerii. Kontrakty na jego dostawę były częścią umowy sprzedaży aktywów Lotosu.

Początkowo wszystkie stacje MOL będą działać pod dotychczasowymi nazwami – Lotos i Slovnaft – ale docelowo będą nosić branding MOL, a pierwsze stacje pod nowym logo mają zacząć działać w Polsce jeszcze w tym roku.

Orlen: Czy polski orzeł wzbije się w powietrze?

Główny kredyt fotograficzny: Pakiet prasowy Orlenu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *