Connect with us

Sport

Santos dał Polsce pracę ze względu na sukces z Portugalią, mówią FA

Published

on

WARSZAWA, 24 stycznia (Reuters) – Polska wybrała na nowego trenera Fernando Santosa ze względu na jego doświadczenie w prowadzeniu drużyny narodowej i osiągnięcia – powiedział we wtorek prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza.

Santos, który poprowadził Portugalię do sukcesu na Euro 2016 i Lidze Narodów 2018-19 z Cristiano Ronaldo jako kapitanem, został ogłoszony nieoficjalnie w poniedziałek, kiedy Kulesza udostępnił swoje zdjęcie z 68-latkiem na Twitterze.

– Chcieliśmy trenera, który ma już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji, żeby nie musiał się uczyć w pracy – powiedział Kulesza na konferencji prasowej.

– Ale przede wszystkim chcieliśmy trenera odnoszącego sukcesy. Taki trener został dziś powołany.

Santos jest dopiero drugim polskim trenerem w tym stuleciu z międzynarodowym doświadczeniem, po Leo Beenhakkerze, który prowadził drużynę w latach 2006-2009.

Zanim został trenerem Portugalii w 2014 roku, Santos spędził cztery lata w Grecji. Na poziomie klubowym nadzorował między innymi Porto, AEK Ateny, Panathinaikos, Sporting i Benfikę.

– Dużą wagę przywiązuję do dwóch słów – „my” i „wygrywamy” – powiedział Santos podczas odsłonięcia go na Stadionie Narodowym w Warszawie.

„Będziemy musieli przyzwyczaić się do wygrywania, ponieważ myślę, że ta reprezentacja ma wszystko, czego potrzeba, aby konkurować z każdym dużym zespołem”.

Polski Związek Piłki Nożnej postanowił nie przedłużać kontraktu byłego trenera Czesława Michniewicza po tym, jak poprowadził drużynę do fazy pucharowej mistrzostw świata po raz pierwszy od 36 lat na turnieju w Katarze w 2022 roku.

Był krytykowany przez swój kraj ojczysty za jego w dużej mierze defensywny skład w pierwszym meczu z Meksykiem.

Pozycja Santosa w Portugalii skończyła się w grudniu po tym, jak kraj ten odpadł w ćwierćfinale mistrzostw świata. Jego kontrakt z Polską obejmuje dwa cykle eliminacyjne – do Euro 2024 i Mistrzostw Świata 2026 – poinformował PZPN.

READ  Drużyna. Boniek poznał Brzęczka. Podjęto decyzję o przyszłości

Reportaż Anity Kobylińskiej w Waszyngtonie, dodatkowe reportaże Patricii Rua w Lizbonie; Montaż przez Christinę Fincher

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *