Connect with us

Świat

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a kilku zostało rannych w ataku maczetą na kościoły w południowej Hiszpanii

Published

on

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a kilku zostało rannych w ataku maczetą na kościoły w południowej Hiszpanii
  • Mężczyzna z maczetą zaatakował dwa kościoły w Hiszpanii
  • Pozostawia co najmniej jednego martwego, kilku rannych
  • Sąd Najwyższy bada sprawę jako „terroryzm”

MADRYT, 25 stycznia (Reuters) – Hiszpańskie władze poinformowały, że prowadzą dochodzenie w sprawie możliwego incydentu „terrorystycznego” po tym, jak mężczyzna z maczetą zaatakował kilka osób w dwóch kościołach w południowym mieście portowym Algeciras, zabijając co najmniej jedną osobę.

Mężczyzna zaatakował duchownych w dwóch różnych kościołach – San Isidro i Nuestra Senora de La Palma – które były oddalone od siebie o około 300 metrów, tuż po godzinie 20:00 w centrum Algeciras w środę wieczorem, powiedział rzecznik miasta. Źródło w Sądzie Najwyższym w Madrycie poinformowało, że incydent jest badany pod kątem terroryzmu.

Policja poinformowała, że ​​napastnik został aresztowany, a źródło policyjne udostępniło materiał filmowy przedstawiający dwóch funkcjonariuszy eskortujących mężczyznę w sportowej bluzie z kapturem i kajdankach przez posterunek policji. Policja nie podała żadnych informacji na temat jego nazwiska ani narodowości. Lokalne media, w tym gazeta El Pais, podały, że był to 25-letni Marokańczyk.

Zabitym mężczyzną był Diego Valencia, zakrystianin kościoła Nuestra Senora de La Palma, podczas gdy proboszcz tytularny kościoła parafialnego San Isidro, Antonio Rodriguez, był wśród rannych i jest w poważnym stanie, powiedział rzecznik miasta Algeciras.

Nieznana liczba innych osób również została ranna. Gazeta El Mundo poinformowała, że ​​w wyniku ataku cztery osoby zostały ranne.

Policja powiedziała, że ​​podejrzany najpierw wszedł do kościoła San Isidro i zaatakował Rodrigueza. W oświadczeniu salezjanów z Algeciras stwierdzono, że 74-letni Rodriguez celebrował Eucharystię, kiedy został zaatakowany.

Napastnik następnie udał się do kościoła Nuestra Senora de La Palma, gdzie zniszczył mienie przed atakiem na Walencję, która uciekła z kościoła, ale był ścigany przez podejrzanego, który zadał mu dalsze śmiertelne obrażenia na zewnątrz, podała policja w oświadczeniu.

Pastor Nuestra Señora de La Palma, Juan Jose Marina, powiedział nadawcy SER, że podejrzany udał się prosto do Walencji po zakończeniu mszy, co sugeruje, że mógł wierzyć, że Valencia była księdzem.

„Może ta śmierć była przeznaczona dla mnie i zamiast tego ją znalazłam” – powiedziała zapłakana Marina.

Hiszpański premier Pedro Sanchez złożył kondolencje ofiarom „straszliwego ataku” na swoim koncie na Twitterze, a sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii Francisco Garcia wyraził „wielki ból” po usłyszeniu wiadomości.

„To smutne czasy cierpienia, łączy nas ból rodzin ofiar i diecezji Kadyksu” – napisał na Twitterze.

Jose Ignacio Landaluce, burmistrz Algeciras, ogłosił dzień żałoby w mieście na czwartek i wiec przed kościołem Nuestra Senora de La Palma w południe.

Wcześniej w środę dwie osoby zginęły, a kilka innych zostało rannych, gdy 33-letni bezpaństwowiec Palestyńczyk zaatakował ich nożem w regionalnym pociągu jadącym między Kilonią a Hamburgiem w północnych Niemczech – poinformowały władze.

Sprawozdania Davida Latony, Belén Carreño i Aislinn Laing; Pod redakcją Rosalby O’Brien

Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *