Connect with us

Świat

Samoa zablokowane w parlamencie jako wybrany przywódca w kryzysie

Published

on

WELLINGTON, Nowa Zelandia (AP) – Samoa znalazło się w poniedziałek w kryzysie konstytucyjnym, kiedy kobieta, która wygrała wybory w zeszłym miesiącu, została wydalona z parlamentu, a poprzedni przewodniczący stwierdził, że nadal ponosi za to odpowiedzialność.

Szybko rozwijające się wydarzenia oznaczały ostatni zwrot w zaciekłej walce o władzę, która toczyła się w małym kraju na Pacyfiku od czasu wyboru jego pierwszej przywódczyni. Nie chodzi tylko o pokój i stabilność Samoa, ale także o jego stosunki z Chinami.

W poniedziałek rano, premier elekt Fiame Naomi Mata’afa i jej zwolennicy pojawili się w parlamencie, aby utworzyć nowy rząd, ale nie zostali wpuszczeni.

Krajowy Sąd Najwyższy wcześniej zwrócił się do parlamentu o zwołanie. A konstytucja wymaga, aby prawodawcy spotkali się w ciągu 45 dni od wyborów, a poniedziałek oznaczać będzie ostatni dzień po tym odliczeniu.

Ale Tuilaepa Sailele Malielegaoi, który był premierem przez 22 lata przed nieoczekiwaną porażką w wyborach, wydaje się nie chcieć oddać władzy. Był już jednym z najdłużej pełniących służbę przywódców na świecie.

Dwóch potężnych sojuszników wsparło Tuilaepę.

Szef państwa, Tuimalealiifano Va’aletoa Sualauvi II, napisał w oświadczeniu w zeszłym tygodniu, że zawiesił parlament „z powodów, które ogłoszę we właściwym czasie”. W niedzielę poparł go marszałek parlamentu.

Po tym, jak Fiame zostało zablokowane w poniedziałek, Tuilaepa zorganizował konferencję prasową, mówiąc, że jego rząd pozostaje odpowiedzialny.

Samoańska dziennikarka Lagipoiva Cherelle Jackson przetłumaczyła to i z powrotem na Twitterze na angielski.

Na konferencji prasowej Tuilaepa powiedział: „Na Samoa jest tylko jeden rząd, nawet jeśli jesteśmy tylko rządem składowym. Pozostajemy w tej roli i pracujemy jak zwykle. „

W międzyczasie Fiame powiedziała do swoich zwolenników: „Nadejdzie czas, kiedy spotkamy się ponownie w tym domu. Zostawmy to prawu. „

Zwycięstwo Fiame w wyborach było postrzegane jako przełom nie tylko dla konserwatywnego i chrześcijańskiego Samoa, ale także dla południowego Pacyfiku, gdzie kobiet przywódców było niewiele.

READ  Zgromadzenie Ogólne ONZ chce potępić Rosję za inwazję na Ukrainę

Urodzona w 1957 roku, obrończyni równości kobiet, Fiame, podczas swojej kampanii wkroczyła na nowy poziom, wychodząc na ulice i ostro krytykując urzędnika.

Zobowiązał się do wstrzymania rozwoju portu sponsorowanego przez Pekin o wartości 100 milionów dolarów. Według kanału informacyjnego RNZ, projekt jest wyolbrzymiony dla narodu, który jest już mocno zadłużony w Chinach.

Fiame powiedziała, że ​​zamierza utrzymywać dobre stosunki z Chinami, ale ma pilniejsze potrzeby, powiedział RNZ.

Wybory w zeszłym miesiącu początkowo zakończyły się 25:25 remisem między partią FAST w Fiame a partią HRP w Tuilaepa z niezależnym kandydatem.

Niezależny kandydat wybrał Fiame, ale w międzyczasie komisarz wyborów wyznaczył kolejnego kandydata HRP, który zaapelował o przestrzeganie kwot płci.

To sprawiło, że 26-26.

Następnie głowa państwa wystąpiła, aby ogłosić nowe wybory, aby zerwać remis. Te ogólnokrajowe wybory 200 000 miały odbyć się w zeszłym tygodniu.

Ale partia Fiame odwołała się, a Sąd Najwyższy orzekł zarówno przeciwko nominowanemu kandydatowi, jak i planom nowych wyborów, obniżając pozycję FAST do większości 26-25.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.