Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd UE odrzuca polskie i węgierskie wyzwania związane z gotówką za demokrację

Published

on

BRUKSELA, 2 grudnia (Reuters) – Sąd Najwyższy Unii Europejskiej powinien oddalić pozew Polski i Węgier przeciwko nowemu instrumentowi mającemu na celu ograniczenie płatności gotówkowych na rzecz państw członkowskich, które naruszają zasady demokracji w bloku, stwierdził w opublikowanym w czwartek porannym komunikacie prawnym. .

Opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca, ale Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) z siedzibą w Luksemburgu zazwyczaj podąża za nią w swojej ostatecznej decyzji, która spodziewana jest na początku przyszłego roku.

Wbrew argumentom Warszawy i Budapesztu w oświadczeniu stwierdzono, że nowy mechanizm policyjny nie przekroczy określonych w traktatach kompetencji UE i jej instytucji centralnych w Brukseli.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Oświadczenie skrytykował polski wiceminister sprawiedliwości.

„Naiwnością było ufać, że instytucje UE potrafią się powstrzymać” – powiedział na Twitterze Sebastian Kaleta. „To atak na rządy prawa”.

Samozwańczy „nieliberalny” premier Węgier Viktor Orban i jego sojusznicza, eurosceptyczna partia „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS) w Warszawie mają liberalne kraje UE i władzę wykonawczą bloku w Brukseli w sprawie praw kobiet, osób LGBT i migrantów. jako media – wolność osądu i wolność nauki.

Podczas gdy obrońcy praw człowieka biją na alarm w związku z łamaniem praworządności, Orbán i PiS cieszą się stałym poparciem dzięki szerokim wydatkom rządowym, nacjonalistycznej retoryce i konserwatywnej polityce.

UE prawie nie udało się zmusić dwóch byłych komunistycznych państw członkowskich na swojej wschodniej flance do zmiany kursu, ale w zeszłym roku zgodziła się na nowy mechanizm obrony tych, którzy łamią wspólne prawa, w tym prawa człowieka i obywatela, który wstrzymuje finansowanie ze wspólnego budżet bloku.

Narzędzie nie zostało jeszcze użyte, a ostateczny wyrok ETS zadecyduje, czy ma ono więcej zębów niż demokratyczne gwarancje, które istniały wcześniej.

Od wejścia do UE w 2004 roku Polska jest jednym z głównych beneficjentów funduszy rozwojowych bloku, które mają pomóc biedniejszym krajom członkowskim dogonić kraje zamożniejsze.

READ  Matty Cash już nauczył się hymnu Polski od YOUTUBE, gdy gwiazda Aston Villi przygotowuje się do debiutu po przeprowadzce

W miarę wzbogacania się 38-milionowego kraju stałby się płatnikiem netto, a nie odbiorcą funduszy unijnych.

Prawodawca z koalicji juniorów, znany ze swojej twardej retoryki, powiedział w zeszłym miesiącu, że Polska może przeprowadzić referendum w sprawie wyjścia z UE w 2027 roku, jeśli wyczerpie się obecny długoterminowy budżet. Premier Polski odrzucił wszelkie rozmowy o „Polexicie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Reportaż Gabrieli Baczyńskiej; Montaż przez Aleksandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *