Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd UE nakazuje Polsce zmianę przepisów dotyczących lasów – EURACTIV.com

Published

on

Sąd UE nakazuje Polsce zmianę przepisów dotyczących lasów – EURACTIV.com

Polska musi szybko zmienić swoje przepisy dotyczące gospodarki leśnej, ponieważ Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że naruszyła unijną dyrektywę dotyczącą pomieszczeń dla zwierząt i ptaków oraz zakazał grupom ekologicznym kwestionowania rządowych planów zalesiania.

W swoim czwartkowym wyroku ETS rozpatrzył dwie skargi Komisji przeciwko Polsce, kwestionujące ważność krajowej klauzuli, zgodnie z którą planowanie leśne prowadzone zgodnie z najlepszymi praktykami narusza unijną dyrektywę w sprawie zwierząt i osiedli ptasich oraz fakt, że środowisko naturalne organizacje nie są w stanie zakwestionować rządowych planów zalesiania w sądzie.

„Każdy plan lub przedsięwzięcie, które nie jest bezpośrednio związane z obszarem lub konieczne do zagospodarowania tego obszaru, ale może mieć na niego znaczący wpływ, pojedynczo lub w połączeniu z innymi planami lub przedsięwzięciami, zasługuje na rozsądną ocenę jego wpływu do obszaru ze względu na cele ochrony tego obszaru” – czytamy w decyzji.

Według SądPolska musi też „zapewnić, aby organizacje ekologiczne mogły wystąpić do sądu o skuteczną kontrolę legalności merytorycznej i proceduralnej planów urządzenia lasu”.

Komisja pozwała Polskę do sądu UE w 2021 r. i odpowiedziała trzem organizacjom ekologicznym, w tym WWF Polska, zarzucając Polsce, że nie zapewniła ścisłej ochrony gatunków roślin i zwierząt w gospodarce leśnej, co według tych organizacji było sprzeczne z siedliskiem i naruszać Dyrektywę Ptasią.

W 2017 r. Polska przyjęła projekt ustawy stwierdzający, że zalesianie zgodnie z najlepszymi praktykami określonymi przez Ministra Środowiska nie narusza unijnych ani krajowych przepisów dotyczących ochrony przyrody.

To pozostawiło zwierzęta i drzewa w polskich lasach praktycznie bez ochrony, powiedział Bartosz Kwiatkowski, prawnik organizacji Frank Bold, jeden ze skarżących Gazeta.pl. „Sąd dał do zrozumienia, że ​​takie przepisy prawne są niedopuszczalne i należy chronić zarówno gatunki, jak i ich siedliska” – dodał.

READ  OODA Loop - Polska dokonuje ekstradycji domniemanych operatorów botnetów do USA

Możliwość kwestionowania planów zalesiania w sądzie była szczególnie ważna podczas masowego wylesiania Puszczy Białowieskiej w 2017 r., które objęło około 200 000 m³ drzew i zostało zatrzymane dopiero po interwencji ETS.

„Teraz Polska musi jak najszybciej zmienić prawo i umożliwić organizacjom pozarządowym zajmującym się ochroną środowiska kwestionowanie decyzji ministerialnych zatwierdzających plany zalesiania” – powiedział Kwiatkowski.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *