Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rządzący populiści w Polsce ryzykują izolację, aby pozostać u władzy

Published

on

WARSZAWA, Polska (AFP) – Osłabiony rozłamem w koalicji polski rząd walczy o utrzymanie władzy, nawet kosztem międzynarodowej izolacji i oskarżeń o uciszanie niezależnych mediów.

Głosowanie w tym tygodniu nad nowym prawem własności mediów i ograniczeniem roszczeń do mienia skonfiskowanego po II wojnie światowej rozgniewało Stany Zjednoczone, tradycyjnie silnego sojusznika Polski.

W sporze dochodzi do konfrontacji z Unią Europejską w sprawie reform sądownictwa, o które zabiega rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz niestabilnych stosunków zarówno z Niemcami, jak iz Izraelem.

„Dziś Polska jest bardzo odizolowana na arenie międzynarodowej” – powiedział politolog Marcin Zaborowski, dodając, że stosunki z Waszyngtonem są teraz „bardzo problematyczne”.

Głosy przyszły dzień po tym, jak partia Porozumienie, młodszy koalicjant PiS, nagle opuściła rząd po miesiącach coraz bardziej zaciekłych oskarżeń.

PiS brakowało stabilnej większości, choć zdołało zebrać wystarczającą ilość głosów, by przeforsować kontrowersyjne ustawy.

Protestujący pokazują znak zwycięstwa, trzymając transparenty z listami głównego polskiego prywatnego nadawcy telewizyjnego TVN, amerykańskiego nadawcy, który demonstrują w Warszawie w obronie wolności mediów 10 sierpnia 2021 r. (JANEK SKARZYŃSKI / AFP)

Przeciwnicy twierdzą, że nowe prawo medialne ma na celu uciszenie nadawcy wiadomości TVN24 poprzez zmuszenie jego amerykańskiego właściciela, Discovery Group, do sprzedaży większościowego pakietu akcji.

Rząd twierdzi, że wypełnia jedynie pustkę, która może pozwolić wrogim zagranicznym siłom, takim jak Rosja, wywierać nadmierny wpływ na polskie media.

Prawo własności z czasów II wojny światowej szczególnie obraziło Izrael, który oskarżył Polskę o zacieranie pamięci o niegdyś kwitnącej społeczności żydowskiej.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zwrócił się do sojusznika PiS, prezydenta Polski Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał nowej ustawy.

READ  Nowy Radisson Resort otwarty w pobliżu Morza Bałtyckiego

Blinken powiedział również, że jest „głęboko zaniepokojony” ustawą medialną, ostrzegając, że „zagraża ona wolności mediów i może osłabić silny klimat inwestycyjny w Polsce”.

Pozostanie u władzy „ostateczny cel”

„W PiS polityka zagraniczna jest zawsze ofiarą polityki wewnętrznej, a głównym celem PiS jest utrzymanie się u władzy” – powiedziała Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

PiS sprawuje władzę nieprzerwanie od 2015 roku i, aby pozostać, „jest gotowy poświęcić bezpieczeństwo kraju i dobre relacje z USA” – powiedział Zaborowski, dyrektor think tanku Globsec na Słowacji.

“Wybory parlamentarne odbędą się najpóźniej do 2023 roku i PiS jest przekonany, że bez TVN nie utrzyma się u władzy, co widać przede wszystkim w dużych miastach, gdzie tradycyjnie nie radzi sobie dobrze” – powiedział.

Protestujący trzyma tabliczkę z napisem: „PisExit”, gdzie PiS to polski akronim od rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość w Warszawie w niedzielę 13 grudnia 2020 r. (AP / Czarek Sokołowski)

PiS kontroluje już nadawcę publicznego TVP, który stał się rzecznikiem rządu i dużej części prasy regionalnej.

Szef PiS Jarosław Kaczyński uważa, że ​​jego partia powinna mieć 50-60 proc. głosów, ale tylko 30 proc. – powiedział dziennikowi „Rzeczpospolita” były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

„Za tę sytuację obwinia opozycję, obce mocarstwa i media – każdego, kto jest niezależny” – powiedział.

„Viktor Orban już to robi na Węgrzech” – powiedział, odnosząc się do nacjonalistycznego, antyimigranckiego przywódcy węgierskiego, którego krytycy oskarżali o przekształcenie swojego kraju w społecznie konserwatywny bastion.

Zaborowski powiedział, że polityka zagraniczna PiS polega tylko na utrzymywaniu dobrych stosunków z niektórymi ideologicznymi sojusznikami – innymi rządami, które kwestionują reguły liberalnych demokracji.

„Myślę, że to tylko kwestia czasu, zanim PiS będzie miało dobre stosunki z rosyjskim Władimirem Putinem” – powiedział.

READ  Płock. Wyszedł ze szpitala na czworakach. Kierownictwo placówki odrzuca zarzuty, a Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada proces

Ucz się hebrajskiego w zabawny i wyjątkowy sposób

Dostajesz izraelskie wiadomości… ale czy ty? WOLA to? Oto Twoja szansa, aby zrozumieć nie tylko ogólny obraz, który przedstawiamy na tych stronach, ale także krytyczne, soczyste szczegóły życia w Izraelu.

w Hebrajski mądry uliczny dla społeczności Times of Israel, co miesiąc uczymy się kilku slangowych hebrajskich zwrotów na wspólny temat. Są to niewielkie kursy hebrajskiego z dźwiękiem, które naszym zdaniem naprawdę Ci się spodobają.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Ponieważ jednak dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *