Connect with us

Świat

Rząd peruwiański ponownie otwiera pociągi z Machu Picchu

Published

on

Rząd peruwiański ponownie otwiera pociągi z Machu Picchu
(CNN) — setki turystów na mieliźnie w starożytnym mieście Machu Picchu są ewakuowani po wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Peru po obaleniu prezydenta kraju.

Po zakłóceniach i zamknięciach w ciągu ostatniego tygodnia usługi kolejowe i lotniska są teraz ponownie otwierane.

zamieszki przetoczył się przez Peru na początku tego miesiąca jako były prezydent Pedro Castillo został obciążony i aresztowany, a jego odsunięcie od władzy przyspieszyło utrzymujące się od dawna napięcia polityczne w kraju. Usługi kolejowe i lotnicze zostały zakłócone, gdy protestujący szturmowali lotniska.

PeruRail, peruwiański operator kolejowy obsługujący południowe i południowo-wschodnie regiony kraju, powiedział w sobotnim oświadczeniu, że pociągi wznowią kursowanie do i z Machu Picchu w przypadku sytuacji awaryjnej.

Pociąg przewożący zagubionych turystów przybywa do Ollantaytambo w Peru 17 grudnia.

Martin Bernetti/AFP/Getty Images

„W tym celu współpracujemy z władzami miasta Machu Picchu, aby zapewnić prawidłowe wsiadanie do tych pociągów, dając pierwszeństwo opiece nad osobami starszymi, osobami z problemami zdrowotnymi i rodzinami z dziećmi” – czytamy w oświadczeniu.

pociągi tam iz powrotem Machu Picchugłówny środek dostępu do miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, został we wtorek zawieszony, a PeruRail w swoim oświadczeniu wyraził ubolewanie z powodu zakłóceń w świadczeniu usług „spowodowanych przez sytuację poza kontrolą naszej firmy”.

PeruRail powiedział również, że ewakuowani zostaną przewiezieni autobusem z gminy Piscacucho do miasta Cuzco, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko Alejandro Velasco Astete (CUZ).

Lotniska wznawiają działalność

Ministerstwo Transportu Peru poinformowało w piątek, że lotnisko w Cuzco, 75 kilometrów od Machu Picchu, wznowiło loty po tymczasowym wstrzymaniu operacji w związku z protestami w kraju.

„Pasażerowie, którzy muszą się poruszać podczas godziny policyjnej, mogą wykorzystać swoje bilety jako glejt” – poinformowało ministerstwo.

Inne lotniska w Peru również zostały dotknięte zamieszkami, ale zaczęły się ponownie otwierać

W poniedziałek peruwiańskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji napisało na Twitterze, że międzynarodowy port lotniczy im. Alfredo Rodriqueza Ballona w Arequipie – największym porcie lotniczym Peru na południu – wznowił działalność, a pierwszy lot wystartował o 6:15 rano.

Według ministerstwa, międzynarodowe lotnisko Inca Manco Capac w Juliaca ma zostać wznowione od wtorku.

Nieoczekiwanie unieruchomiony

Według Darwina Baca, burmistrza Machu Picchu, około 300 turystów z całego świata, w tym Peruwiańczycy, mieszkańcy Ameryki Południowej, Amerykanie i Europejczycy, utknęło w Machu Picchu.

Baca powiedział CNN w piątek, że poprosił o loty helikopterem w celu ewakuacji turystów po tym, jak demonstracje wstrzymały pociągi i loty.

Osieroceni turyści przechodzą przez Chilca, niedaleko Machu Picchu.

Osieroceni turyści przechodzą przez Chilca, niedaleko Machu Picchu.

Alejandra Orosco/Reuters

Po upadku Castillo w miastach w całym kraju wybuchły protesty, czasem naznaczone starciami z peruwiańskimi siłami bezpieczeństwa. Jedni protestują za Castillo, inni chcą całkowitego restartu kraju z nowymi wyborami i rozwiązaniem Kongresu.

Gmina Machu Picchu poinformowała w piątkowym oświadczeniu, że spodziewa się ewakuacji turystów do soboty, ponieważ w całym kraju doszło do eskalacji napięć. W demonstracjach politycznych zginęło co najmniej 20 osób.

Akcja ewakuacyjna jest wynikiem współpracy między burmistrzem Machu Picchu a Ministerstwami Handlu Zagranicznego i Turystyki, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Kultury i Okręgiem Miejskim Machu Picchu.

Ostrzeżenia od rządów międzynarodowych

Ambasada brytyjska w stolicy Peru, Limie, doradziła obywatelom brytyjskim korzystanie z platformy”iPeru” poprzez formularz online oraz u lokalnych władz w Centrum Kultury na Avenida Pachacutec.
Departament Stanu USA wydał poradę dotyczącą podróży dla obywateli podróżujących do Peru, które wymienił jako miejsce docelowe trzeciego poziomu „Reconsider Travel”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosi podróżnych przebywających w Peru o rejestrację Ostrzeżenia STEP z ambasady USA, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

W niedzielnym przemówieniu papież Franciszek wezwał do pokoju w Peru.

„Modlimy się o pokój w Peru, o ustanie przemocy w tym kraju i obranie drogi dialogu w celu przezwyciężenia kryzysu politycznego i społecznego, który dotyka ludność”.

READ  Jake Sullivan po raz pierwszy rozmawia z doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego Izraela
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *