Connect with us

Świat

Rząd chce podjąć kroki prawne, aby zapobiec wykryciu Johnson WhatsApp w dochodzeniach w sprawie Covid-19

Published

on

Rząd chce podjąć kroki prawne, aby zapobiec wykryciu Johnson WhatsApp w dochodzeniach w sprawie Covid-19
  • Joshua Nevetta
  • Polityka BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Rząd podejmie bezprecedensowe wyzwanie prawne w stosunku do roszczenia dochodzenia Covid dotyczącego wiadomości i dokumentów WhatsApp.

Urzędnicy nie dotrzymali terminu 16:00 na ujawnienie wiadomości między Borisem Johnsonem a jego doradcami podczas pandemii, a także jego pamiętników i notatników.

Rząd odmówił ujawnienia części materiału, twierdząc, że nie ma to związku z pracami śledztwa.

Ale szefowa śledztwa mówi, że to jej zadaniem powinno być ustalenie, co jest istotne.

Przewodnicząca dochodzenia, baronowa Hallett, współpracowniczka z Crossbench, mówi, że musi zobaczyć wiadomości, aby zobaczyć, czy są one istotne dla dochodzenia w sprawie tego, jak rząd radzi sobie z pandemią.

Ale rząd twierdzi, że przekazanie żądanych materiałów stworzyłoby precedens, który mógłby uniemożliwić ministrom omawianie kwestii politycznych w przyszłości.

Gabinet, który kieruje rządem, powiedział, że zwróci się o kontrolę sądową. Oznacza to, że sędzia zdecyduje, czy dochodzenie przekroczyło jego ustawowe uprawnienia do żądania dowodów.

Uważa się, że po raz pierwszy rząd podjął kroki prawne przeciwko wszczętemu dochodzeniu.

Partie opozycyjne oskarżyły rząd Rishiego Sunaka o próbę utrudniania dochodzenia w sprawie Covid i wezwały go do spełnienia ich żądań.

Zastępca lidera Partii Pracy, Angela Rayner, powiedziała: „Te ostatnie taktyki dymu i lustra służą jedynie podważeniu dochodzenia Covid”.

Liberalni Demokraci powiedzieli, że wyzwanie prawne było „kopniakiem w zęby dla pogrążonych w żałobie rodzin, które już zbyt długo czekały na odpowiedzi”.

Niektórzy starsi konserwatywni posłowie wezwali rząd do ustąpienia, aby uniknąć przedłużającej się batalii prawnej w sprawie sondy Covid.

Wyzwanie prawne pojawia się dzień po tym, jak pan Johnson twierdził, że przekazał wszystkie wiadomości i notatniki WhatsApp wymagane w ramach dochodzenia Covid do Urzędu Rady Ministrów.

Zaapelował do Kancelarii Rady Ministrów o przedłożenie materiałów śledztwa w całości i bez redagowania, dodając, że sam to zrobi, „jeśli zostanie o to poproszony”.

Dochodzenie dotyczyło dostępu do wiadomości WhatsApp z telefonu pana Johnsona w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 24 lutego 2022 r.

Jednak materiał przesłany przez pana Johnsona nie zawierał żadnych wiadomości wysłanych przed majem 2021 r.

To dlatego, że został zmuszony do zmiany telefonu po naruszeniu bezpieczeństwa, powiedział dyrektor gabinetu w oświadczeniu do zapytania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *