Connect with us

Gospodarka

RYNKI WCHODZĄCE – Lir turecki osiąga najwyższe poziomy od 6 miesięcy; Akcje rynków wschodzących idą w górę

Published

on

* Optymizm związany z ożywieniem obniża dolara „bezpiecznej przystani”

* Rubel rosyjski osiąga od 6 tygodni maksimum, ale zyski są ograniczone

* Akcje rynków wschodzących wydłużają się o 8. sesję z rzędu

16 lutego (Reuters) – We wtorek turecka lira osiągnęła najwyższy poziom od sześciu miesięcy w nadziei na zacieśnienie polityki pieniężnej, podczas gdy rosyjski rubel był wspierany przez rosnące ceny ropy.

Wprowadzenie szczepionek i nadzieja na więcej zachęt utrzymały apetyt na ryzyko i zaważyły ​​na dolarach bezpiecznej przystani.

Akcje spółek rozwijających się osiągnęły nowe maksima i wzrosły o 12 na 11. sesji, co oznacza ich najdłuższą passę od czerwca ubiegłego roku.

Przed czwartkowym posiedzeniem banku centralnego w sprawie stóp procentowych lira turecka umocniła się o 0,5%. Bank ma utrzymać stopę procentową na niezmienionym poziomie 17%.

Roczna stopa inflacji w Turcji rosła szybciej, niż oczekiwano, do około 15% w zeszłym miesiącu, a prezes banku centralnego Naci Agbal powiedział, że ewentualna obniżka stóp procentowych będzie daleko od tego, aby znaleźć się w programie w tym roku. Bank utrzymał stopy w styczniu po wzroście o 675 punktów bazowych od listopada.

„Z perspektywy nominalnych stóp procentowych Turcja wygląda bardziej atrakcyjnie w porównaniu z innymi rynkami wschodzącymi, ponieważ stopy procentowe są już tak wysokie” – powiedział Cristian Maggio, dyrektor strategii rynków wschodzących w TD Securities.

„Inflacja w Turcji jest również wyższa niż w RPA i Rosji, więc realne stopy procentowe są również zauważalne w Turcji, ale nie są tak wysokie, jak stopy nominalne” – powiedział. „Jeśli dolar będzie nadal podążał słabszą ścieżką, rynki będą patrzeć na Turcję z zainteresowaniem, ponieważ jest to bardzo atrakcyjny handel carry trade”.

Eksporter ropy Rosyjski rubel osiągnął najwyższy od sześciu tygodni poziom, gdy ceny ropy gwałtownie wzrosły po zamknięciu szybów i rafinerii w Teksasie, największego kraju produkującego ropę naftową w Teksasie, oraz po ograniczeniu podaży ropy.

READ  UE proponuje zmiany, które cofną nieograniczony model

Jednak zyski na walucie były ograniczone, ponieważ inwestorzy szukali groźby ze strony krajów zachodnich w związku z aresztowaniem krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego w celu nałożenia sankcji.

Maggio wskazuje również na słabszą korelację między cenami ropy a rublem.

„Historycznie i do dziś Rosja jest gospodarką zależną od ropy naftowej, ale dziś jest jej mniej niż wcześniej. Wraz z postępującą dywersyfikacją sektora węglowodorów, rubel będzie coraz bardziej oddzielany od normalnej dynamiki cen ropy. „

Złoty pozostawał bez zmian wobec stabilnego euro. Polski bank centralny może interweniować na rynkach walutowych, aby powstrzymać rosnącego złotego – powiedziała w poniedziałek wiceprezes banku Marta Kightley. Jak dotąd waluta wzrosła w tym roku o 1,8%, a ostatnio wynosiła 4,48 w stosunku do euro. GRAPHIC on FX Performance 2020 na rynkach wschodzących, patrz tmsnrt.rs/2egbfVh GRAPHIC on MSCI Emerging Index Performance 2020 patrz tmsnrt.rs/2OusNdX

TOP NEWS w krajach wschodzących

Raport rynkowy EUROPY ŚRODKOWEJ patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku rosyjskiego, zob

Relacje Susan Mathew w Bengaluru; Adaptacja: Nick Macfie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *