Connect with us

Nauka

Rynek nieruchomości logistycznych w Rumunii pozostaje w tyle pod względem małych formatów

Published

on

Rynek nieruchomości logistycznych w Rumunii pozostaje w tyle pod względem małych formatów

Oprócz tradycyjnych większych formatów, małe jednostki biznesowe (SBU) i logistyka ostatniej mili (LML) stają się coraz bardziej atrakcyjne, wyjaśnia Victor Coșconel, szef Leasing, Office & Industrial Agencies w Colliers, komentując raport sporządzony przez firmę doradczą real. firma zajmująca się nieruchomościami.

Dane pokazują jednak, że Rumunia – piąty światowy rynek logistyczno-przemysłowy w regionie – pozostaje w tyle pod względem małych formatów.

Zazwyczaj czynsze i opłaty eksploatacyjne są znacznie wyższe niż w przypadku budynków standardowych, ponieważ ich lokalizacja i możliwość dostosowania do potrzeb skutkują wyższymi kosztami budowy.

Naprawdę nowoczesne zapasy w Rumunii są ograniczone i dopiero w ostatnich latach wykazywały oznaki bardziej dynamicznego wzrostu, mówi Victor Coșconel. „Jeśli przyjrzymy się ściśle SBU, możemy rozważyć tylko kilka nowoczesnych systemów pamięci masowej, które posłużą jako poligon doświadczalny, aby sprawdzić, czy istnieje potencjał”.

Całkowite zasoby powierzchni SBU/LML w krajach CEE-15 wynoszą ponad 3 mln m², z czego najwięcej, około 2 mln m², znajduje się w Polsce, według raportu Colliers „ExCEEding Borders Small Business Units & Last Mile Logistics Sector at CEE-15.”

Rynek SBU/LML w krajach EWG-15 znajduje się na różnych etapach rozwoju, przy czym Bułgaria ma największy udział w tych powierzchniach swoich zasobów I&L, z 59% całkowitej podaży.

Najwięcej powierzchni znajduje się w Polsce na poziomie 2 mln m², natomiast w Albanii oraz Bośni i Hercegowinie nie ma typowych obiektów typu SBU/LML.

[email protected]

(Źródło zdjęcia: Colliers)

READ  Polskie ogrodzenie graniczne zagraża rysiowi - mówią naukowcy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *