Connect with us

Świat

Rosyjskie naloty zabijają trzy osoby w Odessie i uderzyły w bazę lotniczą Połtawa, mówi Ukraina

Published

on

Rosyjskie naloty zabijają trzy osoby w Odessie i uderzyły w bazę lotniczą Połtawa, mówi Ukraina

KIJÓW/ODESA, Ukraina, 10 czerwca (Reuters) – Rosja wystrzeliła rakiety i drony w kierunku celów na Ukrainie we wczesnych godzinach sobotnich, zabijając trzech cywilów w czarnomorskim mieście Odessa i atakując lotnisko wojskowe w centralnej części Połtawy. Poinformowały o tym władze Kijowa.

Ataki, w których według urzędników zginął także 29-letni mężczyzna w północno-wschodnim regionie Charkowa, były ostatnimi z serii nocnych ataków, które Rosja zintensyfikowała, gdy Kijów przeprowadza poważną kontrofensywę.

Według Sił Powietrznych ataki składały się z ośmiu pocisków naziemnych i 35 dronów szturmowych. Jednostkom obrony powietrznej udało się zestrzelić 20 dronów i dwa pociski manewrujące.

„W wyniku walki powietrznej szczątki jednego z dronów spadły na wieżowiec i spowodowały pożar” – powiedziała o ataku na Odessę Natalia Humeniuk, rzeczniczka południowego dowództwa wojskowego.

Strażacy przez noc walczyli z ogniem w 10-piętrowym bloku w dzielnicy mieszkalnej miasta, pokazał materiał opublikowany przez wojsko.

Poranne światło ukazało szeroki na kilka metrów krater w ziemi obok zniszczonego budynku i placu zabaw dla dzieci, powiedział fotograf Reutera.

Według władz zginęły trzy osoby, w tym para mieszkająca na ósmym piętrze budynku oraz mężczyzna przebywający na zewnątrz w czasie ataku.

Co najmniej 27 innych osób, w tym troje dzieci, zostało rannych – poinformowały służby ratownicze.

Pierwszy atak dronów miał miejsce około północy, po nim nastąpiły trzy kolejne. Syreny alarmowe wyły przez całą noc.

Rosja wystrzeliła również drony oraz pociski balistyczne i manewrujące w rejonie Połtawy i spowodowała „pewne szkody w infrastrukturze i sprzęcie” w bazie lotniczej Myrhorod, powiedział gubernator regionu.

Dziesięć dronów zaatakowało dwa obszary obwodu charkowskiego, który graniczy z Rosją i jest również na linii frontu. 39-letni mężczyzna został ranny, a kolejna osoba, gubernator Ołeh Synehubov, została zabita.

READ  Protesty na Białorusi. Kola Łukaszenka ma studiować w Moskwie

Ukraina zestrzeliła również dwa drony nad regionem Dniepropietrowska, nie zgłaszając żadnych uszkodzeń, powiedział jej gubernator Serhij Łysak.

raporty Toma Balmfortha; Pod redakcją Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *